No, juuri NYT EI käy! "Ollaan menossa taantumaan , ei voi korottaa".
Lääkäriliitto vastustaa aina lääkärien lisäämistä : "Koulutuspaikkojen lisääminen ei nyt auta tähän hätään.."
Se ei käy, se ei kertakaikkiaan käy... no eihän se käy!
Lääkäriliitto vastustaa aina lääkärien lisäämistä : "Koulutuspaikkojen lisääminen ei nyt auta tähän hätään.."
Se ei käy, se ei kertakaikkiaan käy... no eihän se käy!
Vastaukset 37
Vanhimmat
Lääkärit aina vastustaneet lääkärien koulutuksen lissäämistä!! Tukena ollut lääkärien sponsori lääketeollisuus ja oikeistopuoleet. !!
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17729320I
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Lääkäriliitto on aina vastustanut lääkärikoulutuksen lisäämistä. Silti lääkärimäärää on onnistuneesti nostettu kansanterveyslain aikana vajaasta 5000:sta yli 30000:een.
Nyt lääkärit ovat keksineet pirullisen painostuskeinon, he eivät mene lääkärin virkoihin ja yleensäkään töihin julkiselle sektorille.
Hoitajat keksivät tämän jo vuosikymmeniä sitten.
Lääkäreitä on koulutettava niin paljon, että vaikka niitä kuinka paljon eroaisi, aina olisi uusi tulija tilalle työttömyyskortistosta.
Nykyisin voidaan etänä kouluttaa videoyhteyksien avulla ja tentit voidaan myös suorittaa etänä. Jopa aivokirurgin taidot voi oppia youtubesta.
Videokoulutukset ja videopotilasvastaanotot ovat anaalista!
Lääkärien pitää kohdata ihminen!
Ja Nigeriasta saa kätevästi paperit ilman noita koulutuksiakin.
Tuo on halvin tapa saada Suomeen lisää lääkäreitä, miksi sitä ei hyödynnetä?
Kyllä lääkärin koulutus ottaa aikaa, kun he ovat valmistuneet niin ottaa muutaman vuoden ennenkö saavat kokemusta joka on hyvin tärkeää.
Joten olisihan se hyvä että heitä koulutettaisiin enemmän , ja se joa menee ” kalliiksi lääkäriksi” on ainoastaan rahaa hamuava tyyppi.
Ennen oli lääkärin ammatti hyvä ammatti, nykyisin on hieman ontuvaa sekin ala.
Ihan niin sitä mennään vastaanotolle ja puhutaan siellä asiat selviksi, kyllä se jo antaa sen turvallisuuden tunteeenkin potilaalle . Tietysti videolla voi hoitaa yksinkertaisia asioita mutta vielä ei ole tekniikka siinä vaiheessa ja ihmiset osaavia että lääkärin kaäynnit siirrettäisiin videokäynneiksi .
Joskus hamassa tulevaisuudessa tulee ilmeisesti kaikki asiat hoitamaan tekniikan avulla kunhan AI kehittyy vielä tehokkaammaksi , nytkin jo toimii monissa asioissa.
Niin että kehitys tekee suuria harppauksia tekniikan alalla .
Lääkäreillä muutoinkin jo iso palkka , eivät tarvitse enempää. Rikkaita ovat.
Niin , tarkoitin aloituksessa tuota työnantajien kantaa näitä nyt lakkoon meneviä kohtaan, kun "ikinä ei ole sopiva hetki nostaa palkkoja."
Moni Sote palkkaa lääkärin yksityisen firman kautta näin saadaan lääkärin palkkaa nostettua.
Paljonkohan tämä kunnan terveyskeskuksessa oleva lääkäri sitten tienaa kuussa? Näyttävät olevan pitkälti ulkomaalaisia mitä nimiluetteloita katselee terveysasemien seinällä.
Palvelu on sama mutta lääkärihinnat ovat erit ,eri toimipisteissä ja valtio on kuulema vielä lopettanut yksityislääkärin Kela- korvauksetkin, mutta köyhän onneksi homepatiaa sekä vitaamihoitoa saa tarjoushinnoin nykyisin jo ruokakaupoistakin....
Lääkäreillä on niin iso palkka, että niitä ei edes tarvita vaan homma hoituu edullisemmin luontaishoidolla ja vegaaniruualla, mikä pitäisi tulla pakolliseksi kouluihin joka päiväksi.
Rokotukset on kiellettävä. Rokotuksista mm. Sanna Marin kirjoitti ansiokkaasti sikainfluenssan aikana ja paljasti todelliset hyötyjät eli lääketeollisuus.
Homeopatiassakin aine on sen tehokkaampaa mitä laimeampaa eli halvempaa se on. Siksi lääketehtaat eivät sitä hyväksy, koska voitot ja lääkärien yleisesti tunnetut reseptibonukset jäisivät pieniksi.
Vain SDP uskaltaa kertoa totuuden, muut valehtelevat.
Mitä onko Ilmari saanut Sannalta?
Älä ota enää kiljua persu.
Pelkästään sillä että kiellettäisiin rokotteet, saataisiin valtava immunologinen parannus kansalaisissa. Myös taloudellinen hyöty olisi käänteentekevä.
Rokotteilla tämä maailma kuitenkin koetetaan pelastaa ennalta, edelleen. Siis ennen kuin kukaan muu ehtii söhläämään väliin. Monen mielestä tämä materialistinen pelastamisyritys on jopa hellyttävää, koska ihmisen itsensä ei siinä tarvitse tehdä yhtään mitään, paitsi nyt ojentaa käsivartensa, antaa suihkuttaa nenäänsä tai imeskellä sokeripalaa kuten 1985 tapahtui. Ihmisen itsensä osa on vain uskoa, uskoa että tarjottu veronmaksajien, myös hänen itsensä varoilla maksettu ilmainen lahja tuottaa vielä hyvän elämän.
Pikku hiljaa rokotteiden autuaaksi tekevää tulevaisuutta on kuitenkin alettu epäröidä. Ihmiskudoksetkaan kun eivät rokotteita liiemmin ole kunnioittaneet. Päinvastoin. Päättäneet hyökätä omia elimiään vastaan. Autoimmunisoitua. Eikä pääkään ole rokotteita kestänyt. Aivokasvaimet ja aivosyövät ovat suorastaan mieltyneet rokotteisiin ja pään sisäinen mielen tasapaino häiriintynyt myös entisestään.
Luonnonlääkintä on ollut lääketeollisuuden kauhistus. Oman pihan villikasvien hyödyntäminen ei kasvata lääketeollisuuden pottia. Vasta sitten kun noista kasveista eristetään tiettyjä osia ja tulokset tieteellistetään, asia on kunnossa.
Viranomaiset eivät luovu vallastaan. Elleivät kansalaiset muutu, meno jatkuu samanlaisena.
...Mitäpä Ilmari tekee rankametsässä... kun kunnon tukkiakin on saatavilla tukkimetsästä....
Homeopatia , jaa että ei lääketehtaat hyväksy, asia on kyllä paljon laajempi kun mitä sinä luulet.
Joten syö luonnon lääkkeitä vaan niin paljon että maha vinkuu.
Sillä niitä ei hyväksytä syystä jonka sinä kiellät kokonaan ,
Kun minä menenen lääkäriin niin ilmoitan lääkärille mitä lääkettä haluan , ja lääkäri kirjoittaa sen lääkkeen totta kai , siis tarina bonuksista on niitä tavanomaisia kiertäviä juttuja
Onkos sinun humuli lupuli lääkkeet testattu moneen kertaan ennenkö ne on hyväksytty edes myyntiin,
ja onko tilastoa kuinka moni on saanut esim maksavaurioita niistä, tai muita vaurioita, jota tavalliset lääkärit kirjaavat ylös heti jos joku potilas epäilee saavansa sivuvaikutuksia , täten katsotaan että lääke todella on tehokas ja vaaraton.
Niin että lääkärit ei saa mitään bonuksia ainoastaan kirjoittavat lääkkeen minkä katsovat olevan paras ratkaisu potilaan tilaan .ja sen lääkkeen sitten voi saada apteekista minkä firman tuottamaan tahansa.
Mitä hyväksyntää siihen tarvitaan, jos ihminen itse haluaa kerätä villikaalinsa ja ratamonsa omaksi hyväkseen. Homeopatille voi mennä kuka tahansa hoitoon ja maksaa sen kovan käyntihinnan, jos siitä apua saa. Omavastuu, ei muuta!
Älkää ahnehtiko rahaa
https://www.raamattuavautuu.fi/
Ehdottaisin kaikille nyt lakkoon menossa oleville samanlaista palkkapolitiikkaa kuin maanviljelijöillä on ollut vuositolkulla.
1. Kaikista mahdollisista tuista puolet pois
2. Vähintään -10% pois vuosittain muista ansioista
3. Inflaatiota tai muita kustannustekijöitä ei huomioida mitenkään
4. Kaupan päälle tietämättömien kateus (välillä tuntuu menevän vihan puolelle) miten hyvin maanviljelijät pärjäävät tekemättä mitään.
No,heidän on käytävä sivutöissä sekä liitännäistöissä koulutuksensa mukaan , jos vain päätoimesta vähänkin kerkiää...Pärjätäkseen....
Sotelaiset kertovat kuinka monen lääkärin vaje heillä on, mutta avoimia työpaikkoja ei löydy netistä. Eli he eivät haluakkaan palkata lääkäreitä. Tästä hyvä esimerkki oli/on HUS, jolla oli 16 lapsenlääkärin vaje.
Miks kaikki nykyisin on niin vaikeaa?Minä kun olin lapsi.Olin monta viikkoa hoidossa yleisellä osastolla,yleislääkärin hoidossa joka vielä hätäleikkasikin minut.Muutoin olisin jo kuollut.Ja kaikki tämä ilman nallekarhuja sekä omaisten vierailuja.
Perustulo, pienikin noin 2-300€/kk antaisi hiukan hengähdysaikaa kulujen noustessa. Aina kuitenkin nostetaan yläportaan palkkoja helpommin vaikka sitä väkeä(paperinpyörittäjiä) alkaa olemaan lähemmäs miljoonan verran. Turhan tarkastajat ja lisäkurjistajat suunnittelee aina vain enemmän menoja.
Toki tämä maa voidaan täyttää lääkäreillä. Mutta kun kysymys ei olekaan siitä, vaan siitä, mitä lääketieteellä ja terveydenhoidolla on meille tarjota.
Miksi ihmiset sairastavat niin paljon. Mitä enemmän meille nykyisiä lääketieteellisiä keinoja asioiden parantamiseksi tarjotaan, sitä enemmän lääkäreitä tarvitaan. Etenkin kirurgeja. Ja tottahan se onkin, että tulevaisuudessa liki jokainen tarvitsee keinonivelet liikuntakykynsä turvaamiseksi. Onneksi teknisten laitteiden kehittyminen kirurgiassa samoin kuin kirurgien kädentaito on kyennyt turvaamaan ihmisten jo menetetyn liikuntakyvyn.
Todelliset ongelmat ovatkin toisaalla. Miksi ihmisten keho ja mieli pettävät yhä useammin ja yhä aiemmin. Ihmisiä on lääkitty ennalta sairauksien estämiseksi jo yli sadan vuoden ajan rokotteilla ja tahti on vain vuosi vuodelta kiihtynyt. Ennaltaparantamiseen on todellakin uskottu. Siis materialistiseen ennaltaparantamiseen erilaisin kemikaalein. Jo nyt on selvää, ettei tämänlaatuinen parannuskeino ole tuottanut tulosta, vaikka viranomaisemme eivät tätä otakaan uskoakseen.
Olemme keskellä kohti kiihtyvää sekamelskaa. Monisairaita, monisukupuolia, moninaisen väkivallan tekijöitä kuin uhrejakin. Tarvitsemme parantajia, mutta keitä. Kristuksen kerrotaan sanoneen, että ilman minua te ette voi mitään. Mutta kun Taivaaseenkin uskoo yhä harvempi.
Palkkatietoa telkkarista:
-Sairaanhoitaja Suomessa 2500€ + lisät /kk
-Ruotsissa yksityisellä 6700€ + lisät./kk
Suomalainen sairauksien kustannuksella rikastuva julkisen sektorin erikoislääkäri ( esim.aivokirurgi) ei yllä ruotsalaisen hoitajan palkkaan.
Suomessa verotus tuossa tuloluokasa on selvästi kireämpää kuin Ruotsissa.
Ongelman vastaus on, että lisätään koulutuksen aloituspaikkoja..
Onnistuukohan Sote näillä hoitaja ja lääkäri määrillä, koska jokaisessa terveyskeskuksen toimipisteessä on jo tähänkin saakka tarvittu oma poliittisesti valittu ei-lääkäri johtaja johtamaan lattiatason terveystyöläisiä.
Terveyskeskuksissa ylilääkäri on 4. tasolla eikä saa osallistua terveyskeskuksen johtamiskokouksiin.
Miksiköhän sinne hakeutuu töihin vain ulkomaalaia?
No kun sairaudet ovat samat mutta kielet vain erit ja ne kyllä pystyy diagsoimaan ihan teisten ja kuvannolla sekä käsikopelolla,jos vain potilas vain moisiin toimenpiteisiin suostuu ilman tulkillisia velvotteita.
Apu löytyy läheltä.Minusta Soten tuli ottaa oppia Suomen Puolustusvoimilta.Siellä hoidetaan jopa 50 potilasta tunnissa muutaman riuskan lääkärin ja hoitajan voimalla ihan peruspalkan-sekä-päivärahan turvalla.
Lääkäripulaan auttaa vain palkkojen pienentäminen.Onhan nähty että juuri korotukset ovat aiheuttaneet työhalun vähenemistä. Rahapula lisää aina kaikille työhaluja. Vain näin voidaan vähentää lääkärienkin määrää.
Lääkäriliitto, terveydenhuollon kehityksen jarru.
Lääkäreillä on valtion tukema monopoli ja kartelli.
SOTE sote sote...
- 6 mrd siirto bigpharma lääkäri/vast. firmoille ja veroparatiisiin
- hoitajapula
- lääkäripula
Eneen oli Suomessa hyvä terveyden ja sairaalahoito.
https://www.libera.fi/2016/05/30/laakariliitto-rikkaiden-asialla-koyhia-vastaan/
"Lääkäriliitto – rikkaiden asialla köyhiä vastaan?"
Ongelma on nykyään siinäkin, että lääkärillä menee aikaa kaikenmaailman kirjoitteluun. Ennen sairaanhoitajat tekivät pienemmät tutkimukset ja toimistoapulainen kirjoitti puhtaaksi potilaan tiedot ja lääkitykset. Nyt lääkärin aika menee siihen. Jonot senkun kasvaa ja kiire on!
Luulen lääkärien karttavan Terveyskeskuksia koska työ on liian kiireistä ja raskasta eikä potilaisiin ole aikaa keskittyä. Eli jos työ on stressaavaa eikä johto kuuntele niin sitten mennää vuokrayrityksen kautta työhön kovalla palkalla ja omin ehdoin.
Olisiko jo viimein aika tehdä lääkärien viroista tavoiteltuja johtuen hyvästä työympäristöstä jonne ollaan valmiita tulemaan pienemmälläkin palkalla? - Jos ei niin sitten vaan reilusti lisää lääkärien koulutusta.