Suomi ja 7 muuta EU-maata vastustaa uutta yhteisvelkaa

Anonyymi-ap

Moni EU-maa on huolissaan Yhdysvaltain massiivisesta 369 miljardin dollarin tukipaketista (IRA) teollisuuden vihreän siirtymän vauhdittamiseksi.

Vaikka Euroopassa on kiitelty Yhdysvaltain panostusta vihreään siirtymään, samaan aikaan pelätään, että IRA vääristää kilpailua, koska Yhdysvallat priorisoi tukipaketissa oman maansa tuotantoa.

Esimerkiksi Ranskassa ja Italiassa pelätään, että IRA houkuttelee Yhdysvaltoihin Eurooppaa enemmän teollisia investointeja, jos EU ei ryhdy vastatoimiin.

Vastatoimiksi on ehdotettu unionimaiden valtiontukisääntöjen höllentämistä sekä uutta suvereniteettirahastoa, joka voitaisiin rahoittaa yhteisvelalla. Näin tehtiin jo vuonna 2020, kun EU-maat päättivät 750 miljardin euron koronaelpymispaketista, joka rahoitettiin osin yhteisellä velalla.

Komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin mukaan uudella suvereniteettirahastolla voitaisiin tukea tutkimusta, innovaatioita ja strategisia teollisia investointeja.

Seitsemän vastustaa
Suomi, Irlanti, Itävalta, Tšekki, Tanska, Viro ja Slovakia vastustavat EU:n uutta yhteisvelkaa. Maat lähettivät asiasta viime viikolla kirjeen EU:n kauppakomissaari Valdis Dombrovskisille.

Seitsikko korostaa, että nykyisissä EU-rahastoissa on edelleen satoja miljardeja euroja käyttämättömiä varoja, joita voitaisiin käyttää ennemmin kuin uutta yhteisvelkaa.

–Kaikkien lisätoimenpiteiden olisi perustuttava komission perusteelliseen analyysiin jäljellä olevasta rahoitusvajeesta, eikä uutta rahoitusta pitäisi ottaa käyttöön, maat toteavat talouskomissaarille lähettämässään kirjeessä.

Niiden mukaan EU:n kilpailukykyä ei myöskään voida rakentaa tukien varaan. Sen sijaan EU:n kilpailukyky ja parempi investointiympäristö perustuvat vahvaan sopeutuvaan talouteen ja julkisen talouden vahvistamiseen, jotka edistävät investointeja ja innovaatioita.

Seitsemän yhteisvelkaa ja löysempiä valtiontukia vastustavan maan mielestä EU:n pitäisi keskittyä vihreiden ja digitaalisten investointien pullonkaulojen, kuten ylisääntelyn ja suhteettoman byrokratian poistamiseen.

EU-johtajat keskustelevat uudesta suvereniteettirahastosta ja valtiontuista 9.-10. helmikuuta pidettävässä ylimääräisessä Eurooppa-neuvoston kokouksessa

8

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valetta.Suomi on aina ensimmäisenä velkajonossa ,näkeehän sen tilastoista. Sosialismi on sellaista.Säästäjiä ei tässä maassa hyväksytä vaan kaikki tehdään velkaisten eduksi. Nytkin pankissa säästäjät joutuvat maksamaan velkaporukan veloista n 10% koron ja velkailija pari %. Tässä syy velkoihin. Säästäminen ei kannata.Pienituloisia rangaistaan pahiten koska heidän on pakko säästää. Onhan se kumma että valtiot velkaileva vaikka niillä on verotusoikeus. Vaan kun ahneus on tapissaan niin tehdään tyhmyyksiä. Turha mulle on väittää tuollaista koska näen joka päivä tämän kehityksen. Elvytys velalla on typeryys jota ei uskoisi todeksi. Nyt taas lakkoillaan sen takia kun ostovoima katosi inflaatioon joka johtui elvytyksistä. Olisi tietysti hienoa kun Solisaliratitkin toimisiva markkinatalouden mukaan mutta aatehan vaatii toista. Varastamista.

      • Anonyymi

        Tuollaista tekstiä syntyy,kun eiy mmärrä maailman menoa,vaan elää omissa kuvitelmissaan.
        Onhan se sallittua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuollaista tekstiä syntyy,kun eiy mmärrä maailman menoa,vaan elää omissa kuvitelmissaan.
        Onhan se sallittua.

        Kommari on ainut joka elää omissa kuvitelmissaan.


      • Anonyymi

        mihin sä säästät? Kulutusyhteiskunnassa pitää kuluttaa. Sillä tavoin rattaat pyörii. Siis muista ostaa vaikka et niin tarvitsisikaan!


    • Anonyymi

      Suomi ulisee tyhmä kansaa kusettaakseen! Todellisuudessa jo kynä kädessä valmiina kirjoittaa hyväksynnän!

      • Anonyymi

        Tyhmyyttä piisaa Suomi-vihaajilla!

        Juurihan tuossa todistetaan Suomen vastustavan uutta yhteislainaa.


    • Anonyymi

      VKK ja vaalit tulossa ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      200
      5743
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      105
      5621
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      190
      4623
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4053
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3950
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3576
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      20
      1454
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1370
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      19
      1045
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      970
    Aihe