Kokemuksia? Eilen illalla laitoin käymään ja pika puoliin pitäisi lisätä kirkasteet. Viini vaan tuntuu käyvän, annankohan olla vielä huomisaamuun?
Presto 48h viini
9
3264
Vastaukset
- Anonyymi
Lisään kokemukseni tästä nyt tänne. Keskeytin käymisen viini ohjeen mukaan ajallaan ja eihän tuohon paljon prosentteja tullut. Älkää muut tehkö samaa virhettä. Maku hyvä ja varmaan hönönkin saa aikaiseksi.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17731360B
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Kaikki nuo "28h" tai "48h" hiivat on huijausta, edes optimaalisissa olosuhteissa hiiva ei polta luvattua sokerimäärää tuossa ajassa. Nopeimmatkin hiivat vievät minimissään sen 3vrk vaikka paketissa luvattaisiin kuu taivaalta.
- Anonyymi
Olen aina antunut käydä sen aikaa kun käy. Joskus pikahiiva käy 4pv ja joskus menee reilusti yli viikko. Aina on tullut prosentteja reilusti. Turha kiirehtiminen on turhaa, Pitää tietää jo kuukausi ennen omista juoma tarpeista. Ostaa useamman käymisastian niin on aina jokin erä valmistumassa. Niille valmiille juomille saa juomakanistereita ja limupulloja.
- Anonyymi
paras tulos annoin käydä 38 vrk..ta Prosentit kohdallaan sokeria maussa ok
Liikasokeri käytettiin prosentteihin . En pidä makeista viineistä . tästä tuli puolimakeaa.
Sherry on helpoin valmistaa. Kirkaste vasta siltten kun on viini esiputsattu , eli ota varoen harson läpi viini toiseen astiaan. Kaikki kiintoaines pois .Lisää vasta nyt se kirkaste.. Lapo kahden vuorokauden päästä taas uuteen astiaan . Vasta nyt viini on ok .
Lapottuasi viinin varo pohjasakkaa , ei kovin kivaa jos joutuu pulloon . Anna tekeytyä
pulloissa min.35vrk -- max 1vuosi. onnea tekijöille , ei ole hätähisen duunia.- Anonyymi
Itse tykkään ettei viini happane, 6kg sokeria ja keskeytys kun alkoholia 11-12 %. Makeus sopiva tai voi laittaa hiukan vettä sekaan ja juoda miedompana. Minua liian kuivaksi käytetty viini närästää älyttömästi, mutta jos tykkää kuivasta eikä närästä niin jokainen tekee makunsa mukaan.
Pysäytyksen jälkeen kannattaa tosiaan lapota ennen kuin laittaa kirkasteet, 5 vrk riittää kirkastumiseen kun ei ole hiivat pohjalla eivätkä pilaa makua.
- Anonyymi
Taas kokeilussa. Eilen klo 23 laitoin käymään, pakkauksen ohjeiden mukaan ja tänään samaan aikaan saisi keskeyttää käymisen. Pönttö porisee ja käy kovasti, eli annan nyt suosiolla olla pidempään ja aikaisintaan tiistaina laitan käymisen esto aineet. Ja tällä kertaa ohjeen mukaisen 4 kilon sijasta sokeria 6 kg. Alkoholia ei vielä ollenkaan mittarin mukaan, johtuuko suuremmasta määrästä sokeria, en tiedä. Raportoin sitten lisää tästä kokeilusta, kun viini valmis..
-ap-- Anonyymi
Tuliko siitä valmista koskaan?
- Anonyymi
Ihmettelen pikahiivojanne?? Olen tehnyt kotiviinejä satoja litroja ja vaikka itse kehunkin olen aika `maisteri`
Viinini käy yleensä 10 vrk + muutama varmistuspäivä päälle. Poistan makuaineet ( rusina, omena, punainen viinimarja) ja lapon ensimmäisen kerran. Siirrän kylmään varastoon selkiytymään n 2 vrk. Lisään ensimmäisen kirkastusaineen ja annan olla vrk.
Lisään toisen kirkastusaineen ja jätän kirkastumaan. voin lisätä 2 kirkastetta kerran pari. Kun viinini on täysin kirkastunut se lapotaan ja jätetään lepäämään noin 20-30 vrk. Jos suu napsaa, niin voi juoda hetikin.
T Aloittelevaviinimaisteri
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921135
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116948- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 80679
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483