Miksi syyttömiä urheiljoita halutaan rangaista siitä että Venäjä sotii Ukrainassa.
Eihän näin ole koskaan aiemminkaan tehty, esimerkiksi USA, n kohdalla.
https://www.iltalehti.fi/yleisurheilu/a/a3bc0990-9edd-4dff-b2bc-1493977d6887
Eihän näin ole koskaan aiemminkaan tehty, esimerkiksi USA, n kohdalla.
https://www.iltalehti.fi/yleisurheilu/a/a3bc0990-9edd-4dff-b2bc-1493977d6887
Vastaukset 20
Vanhimmat
Se nyt vaan on nyt näin nämä asiat. Kukaan ei halua olla näitten naapureitten kanssa missään tekemisissä.
Ryssäviha on veressä, ei mulla muuta. Ei siinä tarvi mitään aiheita,
Järjestöt ja muutkin alkavat tulla järkiinsä ensin iskeneen tunnevihansa kälkeen.
Miksi USAn ja NATOn jäsenmaiden urheilijoita ei ole suljettu kv.urheilusta kun ovat käyneet 2000-luvulla 20 vuotta hyökkäyssotia Aasiassa ja Afrikassa. NATOn jäsenmaiden armeijat ovat onnistuneet tappamaan satoja tuhansia siviileitä ja syyllistyneet sotarikoksiin sekä rikoksiin ihmisyyttä vastaan.
Ilmeisesti länsimaiden kohdalla syytekynnys on korkealla jollei jopa ylittämätön, koska USA takaa liittolaisilleen syytesuojan kv.sotarikostuomioistuinta vastaan. Mekin voisimme tappaa siviileitä vastaisuudessa mielen määrin eikä meitä saataisi oikeuden eteen vastaamaan teoistamme koska USA suojelee meitä.
Se on sitä läntistä moraalia ja yhteisten arvojen jakamista. Sen vuoksi CIA on saanut vapaasti rakennella kidutusvankiloita myös EU-alueelle NATOn jäsenmaihin. NATOn jäsenet ovat kanssarikollisia.
Periaatteessa asia on noin, että tavallista urheilijaa ei voi syyttää maan poliitikkojen typeristä päätöksistä, mutta:
Venäjä ei ole mikään tavallinen maa, vaan siellä urheilijat koetaan vähän kuin armeijan jatkeeksi. Venäjän urheilusysteemi on valtiollinen aina dopingia myöten, joten venäläisten urheilijoiden päästäminen kisoihin olisi sama kuin Putinille annettaisiin täysi oikeus levittää propagandaansa, siksi heitä ei tule päästää kisoihin.
Georgia aloitti hyökkäyssodan Ossetiassa 080808 Pekingin kisojen avajaispäivänä koko maailman seuratessa juhlallisuuksia.
USA mielestä Saakasvili karkasi hetkeksi kontrollista.
KOK ei esittänyt yhtäkään moitetta USAn liittolaiselle. Saakasvili teki itsestään hylkiön, joka kelpasi vain CIAn ohjaamalle Ukrainalle. Tosin Ukrainaan kyllästyi häneen jonka vuoksi tämä USAssa opiskellut pelle siirtyi Puolaan missä häneen kyllästyttiin pian. Nykyisin Saakasvili on Georgiassa tutkintavankeudessa. Paskane loppu koittaa.
Eikö venäläisten urheilijoiden pitäisi olla eturintamassa kaatamassa oman maansa hirmuhallintoa eikä kenenkään muun.
Onhan sitä mukava seurata MM-tason kilpahiihtoa, kun kymmenen parhaan joukossa maaliintulon jälkeen on aina kymmenen norjalaista.
Ja Putinko ei muka pystyisi hyödyntämään näiden urheilijoiden tuomaa näkyvyyttä ja nostetta, vallankin jos voittavat?
Ja onhan voittaneetkin, mutta dopingin avulla pääosin voimaa ja kestävyyttä vaativissa suorituksissa.
Nyt kun tämä Suomen sateenkaarihallitus vei läpi trans lain aivan ykköstärkeänä touhunaan, tuli mieleeni 60-luvun hiihdoista muuan Galina Kulakova joka oli voitokas naishiihtäjä, mutta kovasti miehen mallinen.
En perusta nykyurheilusta, mutta tuntuisi aika luovutukselta, jos "maailmaa panttivankinaan" ydinpelotteen avulla pitävä diktatuuri voisi lähettää edustajiaan yhtään mihinkään, ennenkuin syyntakeisuus on palautunut.
Niinpä, kymmenen parhaan joukossa on nyt 7-8 norjalaista, koska venäläiset puuttuvat.
Venäjä sai Pekingissä 32 mitallia, Norja oli vähän parempi 37 mitallilla.
Panostus urheiluun tuottaa tulosta. Suomessa herra kateus hoitaa tämänkin lähes olemattomiin.
Ryssävihaa yritetään saada tarttumaan urheilijoiden vaatteisiin.
Menee vähän samaan tyyliin kuin se, miksi nykyään ihmisarvo on sidonnainen ainoastaan ihmisen syntyperään ja rodullisuuteen. Ei esim ihmisen tekoihin tai aatteisiin.
Ei kaikki heistä ole syyttömiä. Ovat antaneet sellaisia kommentteja joilla vähätellään omien raakalaismaista hyökkäystä Ukrainaan.
Olisivat pitäneet suunsa kiinni.
Putinia ja hänen toimiaan on kehuttava silloin kun Putin käskee kehua.
Mun mielestä venäläisiä urheilijoita ei saa päästää kisoihin. Putinin ei tartte saada mitään näkyvyyttä maailmalla. Toisekseen kuka takaisi niiden urheilijoiden turvallisuuden? Jotkuthan eivät hyväksyisi heitä ollenkaan ja saattaisivat antaa vaikka turpaan venäläisille urheilijoille. Niin ja miltä tuntuu, kun venäläinen ja ukrainalainen kilpailisivat vierekkäin tai nousisi palkintopallille yhdessä.
Mitä näkyvyyttä putin siitä saa jos maansa kilpailija saa urheilla? Putinhan saa koko ajan näkyvyyttää IL, n IS, n Mtv 3 ; n ja Ylen Putin jutuillaan.
Ja mistä tiedät vaikka Ukrainalainen ja Venäläinen kilpailija löisivät kättä toisilleen palkintokorokkeella, eivät kaikki venäläiset vihaa uklrainalaisia eikä myöskään toisinpäin.
Luetteli joukon tiedotusvälineitä, jotka antavat jutuillaan Putinille näkyvyyttä, mutta luettelpa joukko sellaisia tiedotusvälineitä, jotka eivät anna Putinille näkyvyyttä.
Saatko aikaiseksi pitkänkin listan?
Ihan peraatteesta kun ovat Venäläisiä ja kuitenkin kannattavat Putinia .