SDP:n vaalikampanjan kuvissa ja vaalivideolla esiintyy sotilasasuinen nainen.
Puolustusvoimien ohjeissa sotilas- ja virkapuvuista sanotaan kuitenkin selkeästi: ”Sotilaspuvun ja siihen kuuluvan pukineen käyttö on kielletty puoluepoliittisessa toiminnassa, vaalimainonnassa ja mielenosoituksissa.”
Puolustusvoimien ohjeissa sotilas- ja virkapuvuista sanotaan kuitenkin selkeästi: ”Sotilaspuvun ja siihen kuuluvan pukineen käyttö on kielletty puoluepoliittisessa toiminnassa, vaalimainonnassa ja mielenosoituksissa.”
Vastaukset 54
Vanhimmat
Punikki on punikki, älä vaadi liikoja.
Niinpä, ei ole sivistyneistöä punakapinan aloittajat koskaan olleet.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kai Mykkäsen mukaan Marin syyllistyi pölhöpopulismiin.
– Sdp tekee arvovalintoja tulevien veronmaksajien piikkiin. Neljä vuotta sitten valtiovarainministeriö arvioi, että julkisessa taloudessa olisi tervehdyttämistä vielä pari miljardia, nyt arvio on Sdp:n hallituksen jälkeen yhdeksän miljardia seuraaville vaalikausille. Jos yksityistaloutta hoitaisi niin kuin Sdp haluaa hoitaa valtiontaloutta, edessä olisi niin pakkohuutokaupat kuin konkurssi, Mykkänen tylyttää.
Miksi hallitus ei ole huomissaan nuorille siirtämästään velkataakasta? Taloustieto on 0-tasolla hallituksella!
Demarien talousosaajaksi on profiloitunut peruspalkka mäkynen.
Mäkynen teki Ryydmannit ja vei pimun kotiinsa...
Terveisiä rouva Mäkyselle!!
Jospa katsottaisiin, että sotilasasuinen nainen symboloi Suomi-neitoa (kirjoitetaan: Suomi-Natoa) ja maanpuolustusta (idän vainolaista vastaan).
Siinä tapauksessa SDP on oikealla asialla.
Muut puolueet voisivat myös käyttää sotilasasua ja, jos haluavat panna paremmaksi,
varustaa sotilasasuisen henkilön "vielä korkeammilla arvomerkeillä".
Pääasia, että maanpuolustushenkeä on.
Mutta kun ei katsota. Laki on laki, paitsi demarille. Myös hyvän maun vastaista. Vai omiiko demari jo Puolustusvoimatkin itselleen?
Jaa? No, ei sitten.
Demukat - nyt alkaa riittää!!!
Skandaalia skandaalin perään!
Ei jatkoon!
Baila, baila, kyllä lapset maksaa
Antaisivat mieluummin sandaali laittomasti maassa olevien perään.
Pläjäyttäisivät.
Demarit vain ravistelet puolustusvoimat insituutiota, viime aikoina on ravisteltu myös avioliittoinstituutiota ja mitä lie.
Ravistelevat ainakin kovasti suomalaisten taskuista rahat, kun korottavat veroja ja tuhlaavat kaikenmaailman turhuuksiin nekin!
Miten kutsunnat jatkossa, kun sukupuolta voi vuosittain vaihtaa?
Suomessa on erittäin kova progressio ja korkeat marginaaliveroasteet. Työ ei kannata, keskituloinenkin kärvistelee, verokiila näivettää. Kasvua ei synny, julkinen talous paisuu.
Mutta demarit haluaa lisää veroja ja kireämpää progressiota.
Pelasta Suomi sosialismilta 2.4.2023.
Joku naispuolinen ministeri taisi muinoin jopa kehottaa "rakastamaan veroja".
Arvatkaa, oliko demari? Aivan oikein.
Friidulla on vihreä villapaita ja maastokuvioiset bögat.
Näkyykö villapaidassa natsoja, joukko-osaston tunnus ??
Ei näy.
Minulla on samanlainen villapaita, kaksikin, vihreä ja tummansininen.
AI jaa, saako kokoomus laittaa sitten poliisipuvussa esiintyvän vaalimainokseensa vaikka Olen huolissani katujen turvallisuudesta. Jos siinä puvussa ei näy kaikkia poliisin tuntomerkkejä.
Jos poliisitunnuksia ei ole,
mutta vaateparsi on muuten kuin poliisin,
ei henkilö silloin poliisilta ainakaan näytä.
Onko Robin nykyään demari.
Oli Emma gaalassa myös sotisovassa.
Sissiteltta yllä ja Venäjän lippu rinnassa.
Onko Sdp sodanlietsoja? Punakapian ainakin saivat aikaan! Hävetkööt!
Kyllä me ahkeria työntekijöitä ja veronmaksajia aina tarvitaan. KELA - tuettuja ei ollenkaan. Nyt muut Pohjoismaat saavat hoitaa tämän roolin. Heillä on varaa...Suomella ei!
Sivareitahan nuo demarit pääsääntöisesti. Muusukupuolisia myös. Siinä menee rätit sekaisin.
Lapin yliopiston hoviväen poistama 3.1K keskustelu edelleen näkyvissä: https://web.archive.org/web/20230103065136/https://www.vauva.fi/keskustelu/4060023/lapin-yliopisto-kokemuksia-ala-hae-suomen-huonoimpaan-yliopistoon
Niin onko tämän Marinin johtaman puolueen nimi nykyisin SDP vai SD?
Persujen kannatus olisi 40 % jos jokainen Persu ylipuhuisi yhden ystävänsä äänestämään puoluetta. Nukkuvien joukossa on uskomattoman suuri potentiaali, mikä pitäisi saada esiin. ❤️
Marin on äärimmäinen esimerkki populistista.
Sama peli jatkuu tulevissa vaaleissa. Kunhan äänestäjät ymmärtäisivät, että tänään jaettu euro on moninverroin pois meiltä kaikilta ja lapsiltamme tulevina vuosina ja vuosikymmeninä.
Vappusatasta odotellessa. Pelle-puolue sossut!
Lapsiperheillä, työttömillä, opiskelijoilla ja eläkeläisillä on jo nyt niin kylmät ajat, ettei ole ollut miesmuistiin. Kiitos SDP:n johtaman hallituksen. 😡
Siinä on SDP:n ja Marinin ilot ja valot veronmaksajilla vähissä kun aletaan siivoamaan ja maksamaan Marinin hallituksen miljardi velkoja. Ja jos vielä SDP jatkaisi uudessakin hallituksessa, olisi luvassa lähinnä veronkorotuksia kuten Marin on esittänyt eli kylmää kyytiä etenkin vähävaraisille ja pienituloisille. Marinin hallituksen korona- ja sähkötuetkin kun ovat menneet lähinnä varakkaille.
Nyt olisi siis ns. ”yhdestoista hetki” käydä se budjettikirja viimeinkin läpi, ja antaa virkamiesten tehdä ne muutaman miljardin leikkaukset sieltä ilman poliittista ohjausta.
Sosiaalimenot on valtion suurin menoerä.
Sieltä sitä leikattavaa löytyy.
Duunarin mitta on täynnä olla sosiaalitukien maksajana koko ajan.
Virkamiehille työrauha ja sossuhallitus kuriin velanoton suhteen!
Olen äänestänyt kokoomusta koko ikäni, nyt ei vaan uskalla koska orpo ja mykkänen ovat kuin demarien oikeaa laitaa. Äänestän perussuomalaisia koska huonommin ei voi enää mennä kuin nyt viimeiset neljä vuotta.
PS parempi! 👍
PS:
Kaikissa työperäiseen maahanmuuttoon liittyvissä ulostuloissamme ja ohjelmissamme sanotaan, että vastustamme sellaista ”työperäistä” maahanmuuttoa, joka nojaa sosiaaliturvaan ja joka aiheuttaa veronmaksajalle lisärasitetta. Me emme kannata julkisen talouden ongelmia lisäävää maahanmuuttoa. Kutsumme sitä haitalliseksi maahanmuutoksi. Sen sijaan meillä ei ole mitään sitä vastaan, että maahan tullaan tekemään töitä, elämään omalla palkalla ja integroitumaan yhteiskuntaan. Meillä on tarkat, virallisiin tilastoihin perustuvat selvitykset aiheesta ja perustelut linjallemme.
Tästä huolimatta viime päivinä niin ”yritysjohtajat” (median termi) kuin muutkin tahot ovat väittäneet, että vastustamme kaikenlaista siirtolaisuutta ja ulkomaalaisia. Miksi juuri eräs ”yritysjohtaja” laittoi liikkeelle tällaisen väitteen – ja samanmielinen lauma komppasi – johtuu siitä, että ohjelmassamme tikunnokkaan nostettiin juuri hänen oma bisneksensä. Vastustamme veronmaksajan rahalla ja lainsäädäntömme porsaanreikien kautta tehtävää bisnestä, joka naamioidaan jonkinlaiseksi hyveelliseksi toiminnaksi.
Jälleen sekä Yle että muu valtamedia toisti typerryttävän vääristelynsä kuin yhdestä kurkusta. Kuinka moni sen uskoi? Kuinka moni jaksoi ottaa selvää? Kuinka moni on niin rohkea, että uskaltaa olla eri mieltä?
❤️
Eiks ny sanot,et sotilaspuinen tai sotilaspukuinen henkilö kuvassa,kun näit lakeja hyväksytty?
Me perussuomalaiset haluamme ehdottomasti duunareita Afrikasta, Norjasta, Syyriasta, Belgiasta, Argentiinasta ja Espanjasta.
Emme mekään halua itse siivota vessoja, baareja, marketteja yms. Vaadimme myös että tuontiduunareille maksetaan niin, että he elättävät itsensä ja perheensä palkallaan.
Ei halpatyövoimallle!
PS❤️
Vasemmisto - sdp, vasemmistoliitto, vihreät, rkp?, keskusta?
Jos joku ei muista, kommunismi on se systeemi, jossa ihmiset eivät päätä omista asioistaan. Kommunismissa valtio määrää, mitä tavoitteita ihmistet kannattavat - tai sitten itkevät ja kannattavat.
Tätä Marinin et co aatetta kannattaa yllättävän moni - onko niin hyvin piilotettu kimaltelevaan mini- bilemekkoon tämä vaarallinen totalitarismia kannattava aate?
Ovatko ihmiset oikeasti noin tyhmiä?
Marin on erittäin äärivassari sdp:ssä; voisi hyvin olla myös vasemmistoliittoa (kommunistit) puoluetta johtava.
PS ei halua veronmaksajan kustantavan kokoomuslaisten palvelusväen palkkoja. Eli siksi PS ei kannata halpatyövoiman tuomista Suomeen elämään Kela-tuilla, kun palkka ei riitä elämiseen.
Kokoomus haluaa piikayhteiskunnan takaisin ja ns. työssäkäyvä perussuomalainen maksaa Kela-korvauksena asumistuet, kun palkka ei riitä vuokraan tms. Surullista ihmisten hyväksikäyttöä!
Tätäkö haluaa suomalainen työssäkäyvä keskituloinen veronmaksaja? Eli ns. perisuomalainen ihminen.
Sossu-kommari-rkp -akseli myös hyötyy tästä, kun nämä köyhyydessä ja ”sosiaalituilla elävät” äänestävät näitä puolueita, kun haluavat pitää Kela-tuet, kun oma palkka ei riitä elämiseen. Olisiko tämä verrattavissa jopa jonkinlaiseen työläisten ja veronmaksajien hyväksikäyttöön? Jonkinlainen mafia?
Suomi taitaa olla Ruotsin tiellä?
Maahanmuuttaja - halvempi kuin halvin!
Häpeä SDP ja Kokoomus!
Nyt oli valjastettu YLE mainostamaan filippiiniläisiä hitsareita! Mihin Suomen ammattikouluissa koulutetaan nuorisoa? Eikö hitsareita yms kannattaisi kouluttaa?
Se ei ollut mainos, se oli uutinen.
Vasemmiston vaalimainos🤣
Tässä halpatyövoiman vaaroja:
https://yle.fi/a/74-20016795
Tai kokoomuksen?
Ei pullasormet sovellu enää metalliduuneihin. Ainoastaan näppiksiin. Raudasta tulee allergioita, likaa ja käryjä hitsatessa. Mielenkiintoinen tilanne sitten kun maailmasta loppuu nuo "paskaduunien" tekijät.
Niinpä! Eivät nyt tuodut kauaa niitä p-hommia ilmaiseksi tee…jostain vielä köyhemmistä maista uusia orjia sitten? 😳
Suomikin on sitten siirtomaita orjuuttava maa?
Kyllä olis vanhemmille häpeäks jos jälkikasvu olis hitsari. Ennemmin akateeminen työtön. Kansa ja kaikki puolueet hokee että uskottava puolustus ja NATO, kyllä on nauha haalistunut. Onneksi Turun lumipuku ANARKISTIT on vielä tolkun ihmisiä.🌚🌚🌚
Ei se hitsarin homma mitään helppoa ole. Ja moni kouluttautuu koko ajan uusiin ammatteihin mutta silti heitetään taas ulos kun on halvempaa tulossa kiitos kokoomuksen. Ei ihmisellä ole länsimaassa enää muuta arvoa kuin lyhytaikainen tuotantoarvo. Siksi nämä entiset duunariliikkeet keskittyy transistoreihin ja muihin vähemmistöihin. Niille saa ainakin sellaisen arvon jonka voi kirjotuttaa lainsäädäntöön.