ydinvoimalat

Anonyymi-ap

Jossakin se Suomikin on suurta maailman mittapuun mukaan katsottuna. Meillä on maailman kallein ydinvoimala ja se ei edes vielä ole valmis.. Jos nyt koskaan valmistuukaan. Näinköhän sitä enää uskaltaa käynnistääkkään turvallisesti?

8

157

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      OL3 on kalliimpi kuin mitä aikoinaan sen hinnaksi sovittiin. Ydinvoimalan tilaajan (TVO) kannalta katsottuna onni onnettomuudessa on se, että rakentamisen hinta oli etukäteen määrätty tietyn suuruiseksi ja siitä yli menevät kustannukset joutui maksamaan Areva eli Ranskan veronmaksajat. Suomen veronmaksajat eivät siitä joutuneet ylimääräistä maksamaan. Tämä(kin) on käyty palstalla läpi moneen kertaan.

      OL3 on jo käynnistetty ja se on toiminut koejakson aikana pitkiä aikoja.

      • Anonyymi

        Ja taas viivytys ... Koekäyttö jatkuu taas perjantaina...


    • Anonyymi

      Ydinvoimaloiden käyttöön taloudellisesti en ota kantaa. Turvallisuusnäkökohdat ovat kuitenkin unohtuneet nopeasti. Eivät suomalaiset laitokset ole sen turvallisempia kuin muuallakaan maailmassa. Onnettomuuksia, joita ei olisi pitänyt tapahtua, on kuitenkin jo tapahtunut useita vuosien saatossa. Tuntemattomia tekijöitä on olemassa ja onnettomuuden sattuessa seuraukset voivat olla katastrofaalisia.

      Uusiutuvaa energiaa tehdään vauhdilla ja uusia menetelmiä sähkön tuotantoon kehitetään nopealla vauhdilla. Ainakaan uusia laitoksia ei tulisi enää rakentaa. Nyt on myös realistista myös ottaa huomioon, että esim. mahdollisessa sotatilanteessa ydinvoimalat voivat olla myös vihollisen kohteita. Ilman niitäkin ydinvoimalat ovat potentiaalisia suuren säteilymäärän lähteitä, joissa suuria maa-alueita tuhoutuu asuinkelvottomaksi. "Pienen" Suomen energiaratkaisut pitäisi perustua turvallisiin tapoihin tuottaa sähköä, joilla voidaan jo lähitulevaisuudessa tyydyttää sähköntarpeemme ja sitä odotellessa käyttää jopa fossiilista polttoainetta tuottavia voimaloita muutaman vuoden ajan. Niillä ei maailmanlaajuisesti ole suhteessa ole merkittävää vaikutusta ilmastoon.

      Ydinvoima koko historiansa ajan tuottanut suhteellisesti vain marginaalisen osan maailman sähkön tarpeesta...Suomi ehkä jonkinlainen poikkeus pienenä maana useine laitoksineen. Riskillä nekin ovat toimineet (onneksi ilman onnettomuuksia).

      • Anonyymi

        Kuinka paljon plutoniumia Venäjälle ovat suomalaiset valmistaneet voimaloiden sivutuotteena olemassaolonsa aikana?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka paljon plutoniumia Venäjälle ovat suomalaiset valmistaneet voimaloiden sivutuotteena olemassaolonsa aikana?

        Loviisasta palautettiin noin 350 tonnia käytettyä polttoainetta Neuvostoliittoon ja Venäjälle, enne kuin vienti kiellettiin. Puhtaan plutoniumin osuus tuosta on sangen vähäinen, eikä millään muotoa tarpeellinen ydinasetuotannon kannalta.


    • Anonyymi

      Täytyis maksajat etsiä muualta ei veronmaksajilta. Miten voi olla tuollaisia tumpeloita ja kuka palkkasi. Hänen kuuluu maksaa

      • Anonyymi

        Mitähän sinä nyt yrität selittää? Ei Suomessa ole varsinaisesti koskaan veronmaksajien rahoilla ydinvoimaloita rakennettu. Loviisan laitokset ovat kenties vähän rajoilla, mutta ei Imatran Voimakaan budjettirahoituksella toiminut!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitähän sinä nyt yrität selittää? Ei Suomessa ole varsinaisesti koskaan veronmaksajien rahoilla ydinvoimaloita rakennettu. Loviisan laitokset ovat kenties vähän rajoilla, mutta ei Imatran Voimakaan budjettirahoituksella toiminut!

        Kyllähän OL3 maksettiin veronmaksajien, joskin Ranskan veronmaksajien, rahoilla.

        Areva mokasi raskaasti arvioissaan siitä, mitä voimala tulee Suomen turvallisuusmääräysten perusteella maksamaan. Asiasta käytiin oikeutta ja Areva joutui maksumieheksi. Ranskan valtio omistaa Arevan joten Ranskan valtio maksaa Olkiluodon kolmannen reaktorin ylimääräiset kustannuksen.

        Suomalaiset veronmaksajat eivät OL3:ssa ole maksuhenkilöinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      287
      7416
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      50
      3896
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3428
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      71
      3158
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2827
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      38
      2624
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      49
      2488
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      53
      2243
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2033
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      99
      1901
    Aihe