Ville Tampion todistus
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17553261/paivana-enaa-mikaan-emhelluntaiemseurakunta-joissa-ol
Valvovalle uudestisyntyneelle kristitylle tämä ei ollut yllätys.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17553261/paivana-enaa-mikaan-emhelluntaiemseurakunta-joissa-ol
Valvovalle uudestisyntyneelle kristitylle tämä ei ollut yllätys.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Lainattua tekstiä
"Todellisuudessahan Suomen tilanne on mennyt täysin päinvastaiseen suuntaan kuin mitä Närhi profetoi. Suurin osa uskovista on sokeutunut täysin hengellisesti ja se on suuri jokapäiväinen sydämen murhe itselleni ja monille muille. Tämä maa on moraalisesti ja hengellisesti yhtä tai ainakin lähes yhtä rappiolla kuin Sodoma ja Gomorra aikoinaan, ja tällä menolla jos parannusta ei tehdä niin se on varmaa, että tuho on edessä.
SIIS SINÄ TIEDÄT Ville Tampio IHAN VARMANA MISSÄ MENNÄÄN HELLUNTAIKIRKKOISSA ,, NIINKUIN SAALEM HESASSA JA TURUSSA JA PIENET BÄÄ BÄÄ KIRKKOT TEKEE NIINKUIN JOHTAJAT SANOVAT JA SEURAAVAT PERÄSSÄ
. JA PULINAT POIS TAI ULOS . SIINÄ ON OVI ON OLLUT JO KAUAN SANOMA HELLUNTAIKIRKKOISSA.
Mutta niin seuraa bää bää NUO tyhmät neitsyet perässä ,, niinkuin vapakirkkossa ja metodistikirkkossa ja lutherkirkkossa puhumatta sitten kaikki uuskarismattiset vapasuunnat jotka ovat niin vapaita synnissä ,, että jopa maailma ihmettelee aina kun joku pastori on mokannut pahempi kuin Tiainen ja Koivisto."
Timo Närhi ei ole uudestisyntynyt.
Tarkoitatko tätä Närheä?
https://www.ristinvoitto.fi/elama/merkkipaivia_evankelista_timo_narhi_70_vuotta_/
On toinenkin uskonasioiden Närhi, joka taitaa olla Timo. Tämä Närhi 2 ollut Usko tv:ssa mm. lopunaikoja koskevassa sarjassa mukana tekemässä selkoa ylöstempauksen ajoittumisesta ynnä muusta.
Kaatamisen tai kaatumisen armolahjaa ei Raamatussa ole. Ei ole Pyhän Hengen voimavaikutus se että uskovainen menee rukousjonoon ja kaatuu selälleen makaamaan.
>>Kaatamisen tai kaatumisen armolahjaa ei Raamatussa ole. Ei ole Pyhän Hengen voimavaikutus se että uskovainen menee rukousjonoon ja kaatuu selälleen makaamaan.<<
Asia on juuri näin. Hölmöläisen hommaa on mennä kaadettavaksi jonoihin.
Kaatajapappien harjoittamaa kaatamistoimintaa et löydä Raamatusta ja luterilainen Olavi Peltola on kirjoittanut siitä hyvin arvostellessaan Pirkko Jalovaaran toimintaa.
Helluntailainen Matti Pyykkönen ja Vapaakirkon Paavo Hiltunen ovat kritisoineet myös karismaattisen liikken opetusta ja käytäntöjä mutta valitettavasti Ylivainon kaatamistoimintaa hekään eivät uskaltaneet kritisoida.
Se voima tai asia mikä kaatoi Benny Hinnin kokouksissa on aivan sama voima tai asia kun mikä kaatoi Ylivainion ja Jalovaaran kokouksissa.
Mutta tuskin se on sama voima, joka panee sinut rienaamaan ja haukkumaan uskovaisia. Sinun voimasihan on peräisin syvyydestä, jossa sielunvihollinen koettaa tehdä tyhjäksi Jumalan työn.
Raamattuhan ennustaa, että varsinkin lopun aikana tulee tuollaisia pilkkapuhujia, jotka koettavat hajoittaa seurakuntia ja tehdä uskovista naurunalaisia. Hyvin olet siinä onnistunut.
Kirjoittaja kirjoittaa täyttä Totuutta Seinäjoesta, ei rienaa, eikä panettele! Nuo käytänteet ovat siellä joka päiväisessä käytössä!
Tiedän, että siellä hyväksytään ja hyväksi käytetään täysin uudestisyntymättömiä henkilöitä, jos heistä vain on jotain hyötyä srklle. Soittajia varsinkin, toki vain ruokapalkalla, mutta uskomaton jumalanpalveluksen osallisena, ei mene Raamatun linjaan!!
Timo Närhen täysin omavaltaiset profetiat ja täydellinen hurmaantuminen mm Patrck Tiaiseen, kertoo, ettei siellä hengellisesti hereillä olevat ja raittiit remmissä heilu.
Tuppurainen vetää isoa palkkaa srksta ja tekee ohjelmia TV 7ään, kenen ajalla??
Kallionpää hurahti torontolaisuuteen välittömästi 90-luvun puolessa välissä ja niin Sjlle kutsuttiin hinnit ja hunnit ja kaikki muut melskaajat ja eksyttäjät!
Ja mikä irvokkainta, sieltä syntyi Kallionpään vävyn ja toisen melupetterin toimin mekkalasrk Houm Church, josta ILMA alkaa olla loppu...kokoontumiset vain kerran kuukaudessa ja hyvä se!! Kiitos typerien johtajien, tuollainen rikkouma pääsi syntymään ja mitkä ovat sen hedelmät???
DoctorT
Sielunvihollinen on jo syvällä seurakunnissa, ollut sitten 1995 ja torontolaisen saastan!
Totuudenpuhujat ja varoittajat armoituksilla, on vaiennettu ja kuolemanhenki on tehnyt työtään jo kauan.
Syksyllä 2002, muistaakseni, oli Sjlla Terveisiä Lehtimajajuhlilta. Rakennus oli uusi ja pramea, mutta Herran Henki ei siellä ollut!!
Nyt on kadonnut srklaulu ja srkn osallistuminen. Joikaajat vinkuu lavalla, sali on pimeä ja naiset vastuissa! Tämä on syvyydestä, jos joku sieltä on, niin tämä sekä kuollut teologinen jorina, joita nykypapit vain osaavat kerran kuussa A-nelosille paukuttaa ja tabletilta lukea. Se on syvyydestä, ei Herrasta!
EKSYTTÄJÄT KUULUVAT LOPUNAIKAAN, LUE SANAA, NIIN TIEDÄT! Jeesus itse varoitti; katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä!! Kyllä on eksyttäjiä ollut ja Seinäjoki erinomaisessa etulinjassa niitä haalimassa!
DoctorT
Mistähän tuo tohtorin katkeruus ja pahanpuhuminen mahtaa johtua? Noinko Raamattu kehoittaa uskovaisia toimimaan?
Onko hänet erotettu joskus seurakunnasta?
Se on niin hauskaa, kun kirjoittaa totuutta tämän päivän hengellisestä menosta ja epäraittiudesta, niin se on katkeruutta!!
En ole profeetta,en lähellekään profeetan veroinen, mutta olen hengellisesti hereillä ja näkevä. Toteutan sitä armoitusta, jonka Jumala on kuormakseni antanut; varoittaa, kehoittaa ja nuhdella.
Helluntaiseurakuntaan kerran syntynyt ja sieltä kasvun eväät saaneena, olen karttanut vuosikymmenet sellaiseen kuulumista! Tiedän aivan liian paljon siitä, millaisessa hengessä niitä oikeastaan Yli-Vainion herätyksen jälkeen hoidettiin.
Tuo herätys kasvatti helluntailiikkeen tuhansilla uusilla uskovilla. Osattiinko se ottaa hengellisenä hyvänä, osittain osattiin, mutta sokeus oli jo pitkällä silloin, kun torontolainen saasta saapui.
Tuota ennen oli päästetty väärennetty Sana seurakuntiin ja niin poistui Herra Henkensä kanssa. Showtoiminta ja luopuminen alkuseurakunnan mallista muun jumalattomuuden kanssa, on syy siihen, että luopumus, kuolema ja hajaannus ovat helluntailiikkeen osat nyt!
Joka muuta väittää, ei puhu totuutta!
DoctorT
Kiitos Doktor,kirjoitat täyttä asiaa.
Aikoinaan eräs nuori hullaantui täällä Hämeessä Benny Hinnin parantamistoiminnasta Seinäjoella v. 1996 maissa, kun oman seurakuntansa johtajakin piti tätä Amerikan "väärää voideltua" suurena Jumalan miehenä. Samainen nuorehko mies oli oman seurakuntansa vanhemmistossakin, mutta ainakaan elokuussa 2021 hänet kohdattuani tämä kyseinen mies ei edes halunnut kuulla Jeesuksesta tai tuosta seurakunnastaan. Hänen vaimolleni antamansa profetiansa vuoden 1998 kesällä eivät myöskään tainneet pitää lainkaan paikkansa. Ainoa rukoukseni on, että Jeesus uudistaisi väärän karismaattisuuden eksyttämät luopiot takaisin ristin evankeliumia pariin elävää Herraa Jeesusta seuraamaan!
>>>>"kaatuvat selälleen"<<<<
Raamatussa:
"He kumartaen rukoilivat häntä" Matt: 28: 17
Toivottavasti mahdollisimman monen silmät aukeavat karismaattiseen kaatajapappien eksytykseen. Seinäjoella kävi Benny Hinn ja muistaakseni myös kaatajapappi Carlos Annacondia kävi siellä.
Jotukut sanovat että Benny on lopettanut menestysteologian, mutta kaatamisharha ainakin jatkuu. Tässä videon kohdalla 2h31min kohdalla alkaa se sama show joka todennäköisesti on mesmerismiä kuten Juhani Aitomaa on kirjoittanut.
https://www.youtube.com/watch?v=YYFl0F4_XQo&t=9041s
Striimattiin livenä 7.11.2022 Orlando, FL | November 6th, 2022
Mitähän sinä sekoilet kun sekoitat Benny Hinnin ja Benny Hillin?
Katkeruusko on sekoittanut pääsi?
Kathryn kuhlman johti Ylivainion ja muut hellutailaiset harhaan. Ymmärrän että helluntailaisten on sitä vaikea myöntää koska vieläkin TV7 kanava sokeasti uskoo ne harhat ja helluntaiseurakunnissa levitettään kaatajapappien ilosanomaa. Avainmedian toiminnanjohtaja Marko Selkomaa on myös kaatajapappi ja Helluntaikirkko ei ole irtisanoutunt kaatamisharhoistaan. Aitomaan lisäksi myös OneWayn Tapani Suonto on kritisoinut epäraamatullisia karismaattisia ilmiöitä.
Raamatusta et löydä kaatajapappeja etkä kaatamiskokouksia. Yksi syy reformoidun evankelikaalisen teologian rantautumiseen Suomessa on karismaattisn liikkeen sekoilut.
Siunausta kaikille ja kannattaa lukea itse Raamattua eikä uskoa kaatajapappien tarinoita.
Onko tuon Aitomaan toiminnassa ihmisiä tullut uskoon?
Yleensä tuollaiset arvostelijat sammuttavat kaiken Pyhän hengen työn.
<<Yleensä tuollaiset arvostelijat sammuttavat kaiken Pyhän hengen työn.<<
Onko valehtelu Pyhän Hengen työtä? Niilo väitti että Jumala kaataa ja parantaa hänen rukousjonoissa mutta Raamatun Jumala ei kaada ja Miettisen tutkimuksen mukaan siellä rukousjonoissa ei kukaan parantunutkaan. Mesmerismiä ja psykologiaa oli Niilon evankeliumi. Ainoa hyvä puoli oli se että Niilo ei kerännyt rahaa omaan taskuun. Hyvä jos siellä joku tuli uskoon ja on pysynyt uskossa.
Ville on kyllä ihan täysi tampio.