Sunnuntai on kynttilänpäivä, jota on vietetty kristikunnassa erillisenä juhlana 300-luvun puolivälistä lähtien. Kynttilänpäivänä vihittiin vuoden aikana kirkossa käytettävät kynttilät. Kynttilöitä tarvittiin kirkoissa valon tuojina.
Kynttilä on myös muistamisen ja toivon merkki. Kynttilän valo on kuitenkin ajallista ja hetkellistä. Kynttilä sammuu ja valo katoaa.
Raamatun alkulehdiltä voimme lukea, kuinka Jumala loi valon. Jumala näki, että valo oli hyvä. Jumala erotti valon pimeydestä. Hän nimitti valon päiväksi ja pimeyden hän nimitti yöksi. Jos lunta on, niin Suomessa tähän aikaan vuodesta hanget heijastavat päivisin auringon valoa. Kevättä kohti mentäessä kirkkaus vielä lisääntyy.
Sunnuntain raamatuntekstissä kerrotaan, että Jumala asuu valossa, jota ei voi lähestyä. Jumalan kirkkaus on jotain paljon enemmän kuin auringon kirkkaus.
Jumala lähetti Jeesuksen maailman valoksi. Jeesuksessa me näemme Jumalan kirkkauden sellaisessa muodossa, jota voimme katsella. Jumala täyttäköön elämämme taivaallisen kirkkauden heijastuksella. Sanoma Kristuksesta on tarkoitettu kaikille kansoille. Hänessä on pelastus.
Energiaa säästäessä sammutamme turhat valot. Kristus-valoa ei tarvitse säästää, vaan sitä riittää ihan jokaiselle.
”Kristus, valo maailman, hän, ei kukaan toinen.
Pimeyteen syntyi hän, syntyi veljeksemme.
Jos me hänet tunnemme, tunnemme myös Isämme.
Kiitos Jumalalle!” (Virsi 447:1)
ANITTA VUORELA
Sieltä Kauhajoki-lehdestä löytyy:
Anonyymi-ap
2
306
Vastaukset
- Anonyymi
Ikaalisissa työnnettiin aikoinaan kynttilä miehen takapuoleen. Kauhajoen seurakunnassa voisi menetellä samaan tapaan jo ensi sunnuntaina.
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17734539s
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1615164
- 114168
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513665Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032925Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792678Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62058- 441455
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121318Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos611221Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4041212