Kauppa on keksinyt keinon,millä hinnat pidetään kurissa?

Pistetään.esim 4 jauhelihapihviä rasiaan
entisen 6 kpl sijaan,niin ei tarvitse nostaa
hintoja?
657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kaupan edustajat tahallaan valehteli
viime suven aikoihin,kun sanoivat että
hinnat nousee vain 5-10% vuodessa.
Nousu on todellisuudessa ollut 20-25%.

Äänestä
  • Oikeassa olet.

    Äänestä

Tuo on vanha keino ja ollut käytössä iät ajat. Jossain vaiheessa paketti "uudistuu", saa lisänimen "aito alkuperäinen" ja sisältää taas 6 kpl jauhelihapihviä.

Äänestä

"Shrinkflaatio" sanotaan maailmalla

Äänestä

Pakkaukset pienenee ja siltö vähenee mutta hinta nousee.

Äänestä

Milloin nähdään että maitopurkki tai limsapullo on 0,89 litraa ja hinta sama?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pistetään.esim 4 jauhelihapihviä rasiaan
entisen 6 kpl sijaan,niin ei tarvitse nostaa
hintoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu