Suomi on paras maa yrittää

Suomessa nimittäin on suurempi osa työvoimasta yrittäjinä kuin naapurimaissamme.

Ja miksei olisi. Yritysverotus on samaa tasoa ja tukia ropisee kuin pisaroita sateella. Yhteiskunta maksaa kokonaan ns harjoittelijoiden palkat, palkkatukena suuren osa työllistetyn ns normaalipalkasta, yhteiskunta kouluttaa työvoiman valmiiksi, rakentaa tiet ja rautatiet. Kuntiin nousee halleja aina kun joku yrittäjä vain vihjaa sellaista tarvitsevansa. Monesti yritys ei koskaan maksa sitä takaisin, ei edes yrityksen tuottamina verotuloina.

Kun jotkut vaativat, että Suomesta pitäisi tehdä enemmän "yritysystävällinen", niin mitä he tarkoittavat? Yleensä vaaditaan suurituloisten verotuksen keventämistä tai siirtymistä tasaveroon. Miten kumpikaan toimi auttaisi niitä pieniä yrityksiä, jotka työllistävät paljon?

Harvassa maassa tuettiin yrityksiä koronakriisin aikana niin reilusti kuin Suomessa. Siitäkin kuitenkin vain haukutaan. Mitä olisi pitänyt tehdä, antaa yritysten kaatua, sekö olisi ollut sitä yritteliäisyyden arvostamista?
32287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

"Nyt ei ole aprillipäivä"!!!

Äänestä
  • Ei olekaan. Siksi kyselin vähän tosiasioiden perään. Aitoko vastata ihan asiallisestikin?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ei olekaan. Siksi kyselin vähän tosiasioiden perään. Aitoko vastata ihan asiallisestikin?

    aiotko vastata

    Äänestä

  • 😍😋😍😋😍😋😍😋😍

    🔞 ­N­­y­m­f­­­o­­m­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17735496r

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ei olekaan. Siksi kyselin vähän tosiasioiden perään. Aitoko vastata ihan asiallisestikin?

    Kiitos SDP .❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kiitos SDP .❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️

    Niin veitte komamarit Marinin mukana 5,4mrj Eurooppaan meidän veroeuroja !
    Sokoksen kassa ruletti:)

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ei olekaan. Siksi kyselin vähän tosiasioiden perään. Aitoko vastata ihan asiallisestikin?

    SDP ON YRITTÄJIIEN ASIALLA .🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ei olekaan. Siksi kyselin vähän tosiasioiden perään. Aitoko vastata ihan asiallisestikin?

    SDP ON UUDISTAJA JA AINA YRITTÄJIEN ASIALLA.🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    SDP ON UUDISTAJA JA AINA YRITTÄJIEN ASIALLA.🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

    SDP on uudistaja ,GRU kgp tulee mukana kun sdp hinurit ei ymmärrä rajalakia,sdp on kommunistinen paska järjestö.
    Siellä vitun ekit ja harakat koktkottaa..Suomen petturit ja sdp on Suomen petturi puolue !!

    Äänestä

Suomi on niin huono maa ja pien ei edes maa, että täälät kannattaa muuttaa vikkelään pois, ja paras maa ilman passia on Norja.

Äänestä
  • Oikeistolaista "isänmaallisuutta" ja maanpuolustushenkeä...

    Äänestä

  • Miksi Norja? Sehän on kaikista kallein naapurimaistamme? Kun oikeisto aina kehuu saavansa maan vaurastumaan leikkaamalla yhteiskunnan menoja ja palkkoja, ja saamalla hinnat alas, kuten ne Virossa vielä joltain osin ovat, niin eikö paras pitäisi olla Viro?

    Kysymys oli tietenkin retorinen. Rikkaat maat ovat aina kalliita, eikä se mitenkään muuten voi ollakaan. Tietenkin maantieteelliset erot nostavat pohjoisten maiden hintatasoa niin, että se on täällä hieman, tai oikeastaan tuntuvastikin korkeampi kuin meitä rikkaammissakin etelämpänä olevissa maissa.

    Äänestä

Kun aloituksessa mainitsee muutaman tosiasian, keskustelu lakkaa siihen. Nettioikeisto katoaa paikalta heti, kun pitäisi alkaa puhua totta.

Äänestä
  • Aloitus ei ollut tosiasiallinen vaan komuloisvitsi! Ei kannata noin päättömiä kirjoittaa jos haluaa jonkun uskovan!

    Äänestä

  • Extyökkäri kirjoitti:

    Aloitus ei ollut tosiasiallinen vaan komuloisvitsi! Ei kannata noin päättömiä kirjoittaa jos haluaa jonkun uskovan!

    No kerrotko, mikä aloituksessa ei pidä paikkaansa?

    Äänestä

  • Extyökkäri kirjoitti:

    Aloitus ei ollut tosiasiallinen vaan komuloisvitsi! Ei kannata noin päättömiä kirjoittaa jos haluaa jonkun uskovan!

    Taas sonnan levittäjä työnsä äärellä naputelemassa hädissään vitsejä paperille. Mikä siinä ei ollut totta, etkö pidä totuudesta ?

    Ei huutomerkkikään saa ketään uskomaan sinun kirjoittamiasi hatähuutoja, täällä sinut tunnetaan jo liiankin hyvin täysin perättömistä ja valheellisista jutuistasi. Vai näätkö täällä jossakin niitä, jotka kiittelee sinua ?

    Lulisi sivistyspuolueeksi itseään kutsuvan pystyvän parempaan, mikä siinä on kun sinä ja sinun puolueesi kokoomus lietsoo vihaa vasemmistoa kohtaan, eikä sisällissodassa tehdyt murhat riittäneet ?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    No kerrotko, mikä aloituksessa ei pidä paikkaansa?

    Otetaan tämä osa käsittelyyn:

    "Ja miksei olisi. Yritysverotus on samaa tasoa ja tukia ropisee kuin pisaroita sateella. Yhteiskunta maksaa kokonaan ns harjoittelijoiden palkat, palkkatukena suuren osa työllistetyn ns normaalipalkasta, yhteiskunta kouluttaa työvoiman valmiiksi, rakentaa tiet ja rautatiet. Kuntiin nousee halleja aina kun joku yrittäjä vain vihjaa sellaista tarvitsevansa. Monesti yritys ei koskaan maksa sitä takaisin, ei edes yrityksen tuottamina verotuloina."

    Olen ollut yrittäjänä yli 30 vuotta ilmat tukiaisropinaa! Tiedän sitä saatavan hyviin projekteihin jotka sitten viimeistään veroina ne palauttavat! Kerran anoin yhteen projektiin, se myönnettiin mutten ole siitä sentin senttiä nostanut koska katsoin muutoinkin pärjääväni.

    Yhteiskunta ei maksanut yhdenkään työntekijämme palkkaa, päinvastoin me olimme osa opintoketjua ja meillä kävi harjoittelijoita AMK:sta sekä ammattikoulusta. Osasta voisi tulla oikeita ammattilaisia vaan osa oli vain turisteina. Ajan mittaan kaksi AMK vierailijaa sai töitä.

    Yritykset rahoittavat yhteiskuntaa sillä muita tuloja sillä ei ole. muista, että myös työntekijöiden verot ovat yritysten kassavirrasta poikkeutettuja. Yritysten tuotoistahan ne tietkin rahoitetaan sillä mistä muualta rahaa tulisi?

    Kun kunta rakentaa hallin niin se perii siitä käypää vuokraa!

    Lainaamassani osassa ei siis ollut pientäkään järjen häivää. Olisikin syytä alkaa yrittäjäksi hyvällä yritysidealla ja sen jälkeen miettiä asia uudelleen!

    Äänestä

Millaisen yrityksen perustit? Kai sinulla nyt on omakohtaista kokemusta yrittämisestä vai hevosmiesten tietotoimistostako olet nuo vitsisi kuullut?

Äänestä
  • Oikeastan on kokemusta, olen syntynyt yrittäjäperheeseen. Ei kaikkien tarvitse perustaa, valmiinakin on ihan hyviä.

    Ymmärrän kyllä, jos porvari on taas kateellinen toisten hyvästä onnesta.

    Äänestä

Tää Suomi 24 tarvitsisi enempi tälläisiä totuuden kertovia aloituksia ja tästä iso Kiitos.
Oikeistolla on pallo hukassa ja peli rikki, siksi muistelevat vanhoja juttuja ja kuvittelevat vasemmiston sillä voittavansa, mutta se on vääryydellä voittoon pyrkimistä, kuten työväen presidenmttimmekin on todennut.
Heti alkaa räksytys, jos vasemmisto jotakin ehdottaa, vaikka itse olsi samaa mieltä, mutta kun vasemmisto ei voi olla oikeassa. Natoonkin Marinin hallitus vie Suomea ja pakko on räksyttää, ei kyllä se nyt väärin menee, on liian hidasta, toisaalta nopeaa, mutta kumpaa, sitä ei oikeisto osaa sanoa, mutta väärin joka tapauksessa tää on, kun me haluamme.

Äänestä

Jaha. Käykö kateeks.
Ryhdy yrittäjäksi.

Äänestä
  • Tota täällä riittää, kun totuuden sanoo. Yrittäisit kumota aloituksen kertomat tosiasiat, etkä räksyttäisi kuin rakkikoira ek talutusnuorassa.

    Äänestä

Petteri Lama päätti romuttaa tämänkin .

Äänestä

Kiitos SDP ON .❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️

Äänestä

Yritysverotus on samaa tasoa ja tukia ropisee kuin pisaroita sateella.

Voi vit.xxx oot tyhmä kuin saapas ! Kokeile olla yrittäjä,niin tietäisit typerys.

Äänestä

Puhutaan sellaisesta kuin yritysilmasto ja se suomessa on huono. Meillähän yritykset on sosialisoitu ettei enää pärjää yritystoiminnalla vaan pitää toimia tukien varassa. Paras esimerkki on maatalous.

Äänestä

Saa olla eri mieltäkin. Kyllä saa ja voi ollakin. Eri mieltä.

Äänestä

Hyvä SDP 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹

Äänestä

Kiitos SDP 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 Kiitos

Äänestä

Onneksi on SDP 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹

Äänestä
  • Onneksi on SDP 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹

    Voi juma,tuo puolue vihaa Suomen kansaa ! Nazima pitää saattaa kotiin Afganistaniin,hänellä ei ole täällä arvoa,ei tekemistä.
    Kommunisti mikä kommunisti,kuten isänsä ja mitä muuta taustalla?

    Äänestä

Suomi on paras maa yrittää?

Nyt oksenna hyi helv.!!
Maksat lonkkavetäjän sairaana olon 30vrk.
Maksat veroja niin,kun sillä Suomen lonkkavetäjät elää kaikki ne 70%,toki kyllä julkinen puoli maksaa mutta se menee yhteiskunnan veroista.
Yrittäjän verotus pitäisi olla kuin Virossa,sitten noustaan kuten he tekivät sen !
Mutta,Suomi on verotuksen helvetti ja muka onnellinen maa asua..Täyttä paskaa kaikki !
Eu on saasta meille myäs ja kaalipää von der löyhkä.Nainen taas joka ei osaa !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomessa nimittäin on suurempi osa työvoimasta yrittäjinä kuin naapurimaissamme.

Ja miksei olisi. Yritysverotus on samaa tasoa ja tukia ropisee kuin pisaroita sateella. Yhteiskunta maksaa kokonaan ns harjoittelijoiden palkat, palkkatukena suuren osa työllistetyn ns normaalipalkasta, yhteiskunta kouluttaa työvoiman valmiiksi, rakentaa tiet ja rautatiet. Kuntiin nousee halleja aina kun joku yrittäjä vain vihjaa sellaista tarvitsevansa. Monesti yritys ei koskaan maksa sitä takaisin, ei edes yrityksen tuottamina verotuloina.

Kun jotkut vaativat, että Suomesta pitäisi tehdä enemmän "yritysystävällinen", niin mitä he tarkoittavat? Yleensä vaaditaan suurituloisten verotuksen keventämistä tai siirtymistä tasaveroon. Miten kumpikaan toimi auttaisi niitä pieniä yrityksiä, jotka työllistävät paljon?

Harvassa maassa tuettiin yrityksiä koronakriisin aikana niin reilusti kuin Suomessa. Siitäkin kuitenkin vain haukutaan. Mitä olisi pitänyt tehdä, antaa yritysten kaatua, sekö olisi ollut sitä yritteliäisyyden arvostamista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu