Kokoomus on ainoa mahdollinen valinta

Verotettavien lypsämisessä ollaan aika lailla kipurajoilla. Loisien tuet ja vastikkeettomat edut kunnolla leikkuriin.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Leikataan suomalaisilta ja lähetetään rahat EU:n kautta italialaisille ja muille etelän vetelille?

Äänestä
  • Juu, Kokoomusta minäkin äänestän. On varma ja vakaa vanha puolue. Se ei hötkyile sinne sun tänne. Siihen voi aina luottaa.

    Äänestä

  • Nimenomaan kokoomus kannatti tätä, koska sen isännät EK, Suomen yrittäjät ja suuryritysten johtajat olivat tätä mieltä.

    Äänestä

Mutta kun Kokoomus ja Orpo kannattaa maataloustukea , merenkuluntukea , yritystukea , tuulivoimatukea vain muutaman tuen mainiten.
Kokoomuslaiset loisii suurelta osin verovaroista maksettavilla tuilla.
Jos ei onnistu saamaan tukia verovaroista voi aina nostaa palkkaa verovaroista kuten tekee Orpo itse. Mutta moni Kokoomuslainen nostaa molempia , maataloustukea ja palkkaa verovaroista.

Äänestä
  • Tuulivoima on nykyään selvästi edullisin tapa tuottaa sähköä markkinaehtoisesti, joten sitä ei tarvitse enää tukea.

    Äänestä

Suomen valtio antaa satoja miljoonia euroja pörssiyhtiöille, jotka maksavat samaan aikaan jättiosinkoja. Suomessa jaetaan vuosittain noin neljä miljardia euroa yritystukia.

https://yle.fi/a/3-10095106

Äänestä

Minä luotan siihen kuin vuoreen, että kokoomus tulee jatkossakin leikkaamaan pienituloisilta ja kasvattamaan hyvätuloisten vaurautta. Lisäksi uskon vahvasti, että kokoomuslaiset lupaukset on tulevaisuudessakin yhtä tyhjän kanssa, aivan kuin demareidenkin lupaukset. En tiedä kumpaa äänestäisin. Eikä sillä varmaan mitään väliä, koska kuulun siihen kansanryhmään, joka haluaa hävittää Suomen ja suomalaiset.

Äänestä

Eikä ole. Suomessa on 24 rekisteröityä puoluetta.

Äänestä
  • Suurin osa niistä on VKK:n kaltaisia hörhöpuolueita

    Äänestä

Mistähän lähtien kokoomus on verotettavista välittänyt? Kokoomuksen siiven alla kun on ollut jo vuosikymmeniä ne, joilla on varaa verolakimiehiin.

Äänestä

Kokoomus on mahdoton valinta

Työläisten lypsämisessä ollaan aika lailla kipurajoilla. Pääomaloisien ja elinkeinottelijoiden tuet ja vastikkeettomat edut kunnolla leikkuriin.

Äänestä

Kokoomus ei ole koskaan luvannnut mitään köyhille ja on pitänyt sanansa!

En tunne tällä hetkellä ketään "loista"
Tunne 30 vuotiaan Merkonomin, jolle ei ole töitä löytynyt kovasta yrittämisestä huolimatta.

Tunnen myös eläkeläisiä, jotka olisivat valmiita tekemään pienen eläkkeen lisäksi työtä - sitä heille ei anneta!

En olisi koskaan ottanut Suomeen ns "pakolaisia" jotka tulivat vain elämään Suomen sosisaalituilla ja vaurastumaan Suomen eduilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Verotettavien lypsämisessä ollaan aika lailla kipurajoilla. Loisien tuet ja vastikkeettomat edut kunnolla leikkuriin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu