Keittiöiden hygieniatasosta

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009374599.html
"Helsinkiläis­päiväkodissa heitettiin roskiin yli seitsemän kiloa koskemattomia pinaatti­lättyjä – tässä syy
Helsingin Palvelukeskuksen yksikönjohtajan mukaan ammattikeittiöön ei saisi edes tuoda ruokia, jotka ovat käyneet maassa.
Ammattikeittiössä säännöt ovat sen sijaan tiukat. Vaikka rasiat olisivat tippuneet lattialle sisällä, ei niitä siltikään olisi voinut käyttää, koska rikkoutuneen rasian sisälle olisi voinut päästä pöpöjä lattiakaivosta."

Hetkinen, että ammattilaiskeittiössä lattialle tippunutta rasiaa ei voida käyttää, koska rasian sisälle olisi voinut päästä pöpöjä lattiakaivosta????

Halooooo, että lattialle pudonneen rasian sisään on voinut päästä pöpöjä lattiakaivosta.
Miten ammattilais keittiössä voi olla avonaiset lattiakaivot.
Jos kerran pöpöjä pääsee lattia tasolta, niin kyllä niitä pöpöjä on siellä joka puolella, kun siellä on avoimet lattiakaivot, joista pöpöt pääsevät lattiatasolle ja takuulla sieltä nousevat pöytätasolle, kun ammattilaiskeittiössä on kova kiire ja liikkumisen aiheuttamat ilmavirtaukset nostavat lattiakaivon tasolta pöpöjä ilmaan.
Tässähän paljastuikin vakava hygienia virhe suurkeittiöistä!!!!!
Miksi suurkeittiöissä on lattiakaivot, ei kelläään ole kotikeittiössä mitään lattiakaivoja.
Lisäksi ne viemäripöpöt pääsee kulkeutumaan suurkeittiöön pesualtaiden kautta, jotka ovat yhteydessä viemäriin.

5

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tutustu suurkeittiöiden varustukseen. Kyllä siellä on lattiakaivot. Voisit samalla tutustua lattiakaivojen toimintaan.

    • Anonyymi

      Sun likaiset kengän pohjat kuljettaa sisälle koiran paskat ja mutaa kiviä hiekkaa ja räkää sekä hiuksia on lattioilla ja myös erilaisia pesuaineita on lattioilla vahaa ja viemärissä on keittiöiden valumavedet astian pesuvedet lattianpesuvedet ja roskia.Ruuan jätteitä ja muuta myös lasinsiruja ja muovin paloja.Ainoastaan ehjät paketit olisi voinut kylmällä vedellä huuhdella liat pois ja lahjoittaa avustusruokiin.Edelleen yhteisö ruokailu on oikea hygienia ja Terveystalo ylläpitoon.Alepassa on pinaattilättyjä eurolla paketti usein joten et kuole nälkään. Kerää pulloja.

    • Anonyymi

      On sulla suohkuhuoneessa lattiakaivo . Sekin pitää puhdistaa usein muuten alkaa haista.

      • Anonyymi

        Sun keittiössä on myös viemäriputket siellä pesualtaan alla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5273
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5064
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      91
      4134
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3620
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3218
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2801
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      54
      1939
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      40
      1800
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1663
    Aihe