Kun asiakas tilaa sähköliittymäänsä sähkösopimuksen, niin jakeluyhtiön kautta verkosta tulee sekasähkönä tunnettua jännitettä 400 V / 230 V. Jakeluverkkoon sähkön toimittaa kantaverkko, johon sähkön tuottaa eri yhtiöt voimaloidensa kautta. Esim. vain ne kohteet, kuten kesämökit, jotka eivät ole liitetty yleiseen verkkoon saavat vain sitä yhtä tuotantoa, esim aurinkoenergiaa sähkön muodossa. Todellisuudessa tilaajat maksavat kaikki samasta tuotteesta, mutta hinta vaihtelee sen mukaan miten osaa tinkiä ja muutoinkin neuvotella.
Sekasähkö eniten tuotettua.
8
296
Vastaukset
- Anonyymi
Heh heh. No tottakai se on sekasähköä, mitä pistorasiasta tulee. Saapahan kuitenkin hyvän omantunnon jos ei osta ydinvoimalla tuotettua sähköä.
- Anonyymi
Sökösähköä jakaa PKS jäsenkirjan perusteella toisille ilmaiseksi ja pulittaa muilta kaikki kulut.
- Anonyymi
Nuo sähköyhtiöiden sähkönmyyntipuheet ovat tarkkaan ottaen valehtelua. Keksitään hienoja nimiä tuotteelle, mutta todellisuudessa kaikki on sitä samaa kantaverkon kautta tulevaa. Hinta on ainut erottava tekijä. Miksei kuluttajasuojaviranomaiset tuohon epäkohtaan puutu?
- Anonyymi
Ehkäpä sähköyhtiöillä on tarjolla asiakkailleen ydinsähkön erotin?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/6880012/miten-valttaa-ydinsahkoa#comment-36138731- Anonyymi
Hyvä vitsi. Kyseessä oli palstaa terrorisoineen häirikön provoviesti. Jossain pilailukaupassa voisi moinen härveli olla kaupan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä vitsi. Kyseessä oli palstaa terrorisoineen häirikön provoviesti. Jossain pilailukaupassa voisi moinen härveli olla kaupan.
Tuon häirikön jankutus "sähkö tulee töpselistä" oli vuosia nauruskelun kohde palstalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuon häirikön jankutus "sähkö tulee töpselistä" oli vuosia nauruskelun kohde palstalla.
Kummasti vain vieläkin myydään sähköä joillekin "vain tuulivoimaa" ym. muuta valhetta sillä kaikki eivät tiedä Suomen sähköverkkojen toimintaperiaatteesta. Myyntipuheet ovat usein valheellisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kummasti vain vieläkin myydään sähköä joillekin "vain tuulivoimaa" ym. muuta valhetta sillä kaikki eivät tiedä Suomen sähköverkkojen toimintaperiaatteesta. Myyntipuheet ovat usein valheellisia.
Kumma kun ei kaikkeen puuttuvat kuluttajaviranomaiset ole tätä sähköllä huijausmyyntipuheita ottaneet tarkkailuun. Pehmeäotsaisimmat menevät jatkuvasti retkuun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512254Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251028Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82962Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54873- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749