Tuomiopäivän kello raksuttaa, ja kuka sellaista esittää?

Anonyymi-ap

Ei mikään foliohattu-tyyppi, vaan ihan YK:n pääsihteeri!
Kun moni (uskova) ehkä kuorsaa tyhmien-neitseiden-unikuvissa, ja jotkut odottavat jotakin Suurta Profeettaa tuomaan ihmetemppuja, niin?
- Sentään jossakin ollaan jalat maassa ja realistisuuskin pelaa?

Siinä onkin hyvä "herätyssaarnaaja", Antonio Guterres, joka sanoo:

"että nyt on herättävä ja tehtävä töitä..."



YK:n pääsihteeri varoittaa "laajemman sodan" mahdollisuudesta
---------------------------------------------------------------------------------

klo 04:20: YK:n pääsihteeri António Guterres piti maanantaina puheen YK:n yleiskokouksessa ja sanoi muun muassa pelkäävänsä "laajemman sodan" mahdollisuutta. Asiasta kertoo uutistoimisto AFP.

Guterresin puhe keskittyi Venäjän hyökkäyssotaan, ilmastokriisiin ja äärimmäiseen köyhyyteen. Lisäksi Guterres nimesi muita rauhaa uhkaavia tekijöitä Afganistanissa, Myanmarissa, Länsi-Afrikan Sahelin alueella, Haitissa ja Israelin–Palestiinan konfliktissa.

Guterres viittasi Chicagon yliopistossa sijaitsevaan Tuomiopäivän kelloon, jonka mukaan ihmiskunnalla on symbolisesti enää 90 sekuntia aikaa maailmanloppuun. Iltalehti uutisoi Tuomiopäivän kellosta aiemmin.

Tuomiopäivän kello on Guterresin mukaan varoitusmerkki, joka tarkoittaa sitä, että nyt on herättävä ja tehtävä töitä.

Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan on pian kestänyt vuoden, mikä huolestuttaa niin Tuomiopäivän kellosta vastaavia tutkijoita kuin Guterresiakin:
– Mahdollisuudet rauhaan vähenevät koko ajan ja mahdollisuudet verenvuodatuksen yltymiseen laajemmalle kasvavat koko ajan.
– Pahoin pelkään, että maailma ei kävele unissaan laajempaan sotaan. Pelkään, että se tekee niin silmät täysin avoinna, Guterres sanoi.


Lähde: https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/9435695b-e455-4c18-8a2d-68e6e241c31f

12

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On huomioitava, että maailma puhuu sellaista, mitä Herramme Jeesus aikoinaan esitti. Uutisoidaan "keskiyöstä"...

      Mitä Jeesus?

      " Niin kauan kuin päivä on, tulee meidän tehdä hänen tekojansa, joka on minut lähettänyt. Tulee yö, jolloin ei kukaan voi työtä tehdä." ( Joh 9:4)



      "TUOMIOPÄIVÄN kelloa siirrettiin taas – "keskiyö" lähempänä kuin koskaan
      Tuomiopäivän kelloa siirrettiin historiallisen lähelle keskiyötä.
      Jari Himanen, tiistai 24.1.2023 klo 17:54


      Ihmiskunta on 90 sekunnin päässä ”keskiyöstä”, eli symbolisesta maailmanlopun hetkestä. Niin sanottu Tuomiopäivän kello ei ole koskaan ollut lähempänä keskiyötä.

      Vuodesta 2020 lähtien kello oli ollut 100 sekunnin päässä tuosta pelätystä ajankohdasta. Ukrainan sota ja siihen sisältyvät vaaratekijät ovat suurin yksittäinen syy viisareiden siirrolle lähemmäksi keskiyötä.
      – Venäjän heikosti peittelemät uhkaukset ydinaseiden käytöstä muistuttavat maailmaa siitä, että tämän konfliktin eskalaatio sisältää hirvittävän vaaran, tiedotteessa todetaan.

      Viisareiden siirtoon kohti keskiyötä vaikuttivat myös muun muassa ilmastokriisin edelleen aiheuttamat uhkatekijät ja maailmanlaajuisten normien romahtaminen.

      – Elämme ennennäkemättömän vaaran aikakautta, ja Tuomiopäivän kello heijastaa tätä todellisuutta, kelloa ylläpitävän The Bulletin of the Atomic Scientistsin toiminnanjohtaja Rachel Bronson sanoo.

      Ei koskaan keskiyötä

      Tuomiopäivän kello on Chicagon yliopistossa sijaitseva symbolinen kello, joka on vuodesta 1947 lähtien kuvastanut ihmiskunnan olemassaoloa uhkaavien tekijöiden muodostamaa vaaraa.

      Alkuperäisen idean takana oli myös ensimmäisen ydinaseen kehittäneen Manhattan-projektiin osallistuneita Chicagon yliopiston fyysikkoja ja tutkijoita.

      Kellotaulu ilmaisi alun perin sitä, kuinka lähellä ihmiskunnalle kohtalokas ydinsota on. Sittemmin sitä ylläpitävä The Bulletin of the Atomic Scientists on huomioinut myös muita tekijöitä, kuten juuri ilmastonmuutoksen.

      Ensimmäisenä vuotenaan kellossa oli aikaa jäljellä seitsemän minuuttia.

      Maailmanloppu on ollut kauimpana kylmän sodan loputtua vuonna 1991, jolloin viisarit olivat 17 minuutin päässä keskiyöstä.

      Vaikka kyse on symbolisesta kellosta, sen ilmoittamaan aikaan ei päädytä noin vain. Bulletinin tiede- ja turvallisuuslautakunnan jäsenet arvioivat perusteellisesti, onko ihmiskunnan tilanne muuttunut turvallisempaan vai vaarallisempaan suuntaan edelliseen vuoteen verrattuna.


      Kriitikot ovat arvostelleet Tuomiopäivän kelloa pelkäksi pelotteluvälineeksi ja kyseenalaistaneet sen hyödyllisyyden. Bulletinin toiminnanjohtaja Rachel Bronson huomauttaa, etteivät he usko kellon koskaan saavuttavan keskiyötä.

      – Emme odota koskaan voivamme asettaa viisareita keskiyön merkiksi, koska sinä hetkenä emme enää kykenisi sitä tekemään, hän sanoo.
      – Meillä ei olisi enää työkaluja jäljellä vastata uhkaan.


      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c41a6963-2900-4ca1-8d54-24023d91cfb0

    • Anonyymi

      Sinänsä hyvä, että tulee selvääkin näkymää.
      Niin ei tule kaikille ihan puskan takaa, kun mennään kohti vaikeampia vaiheita.

    • Anonyymi

      Komas maailmojen sota. Mainio asia. Venäjä lisää painetta koska Kiina ei voi sallia Venäjän häviävän. Piankin Kiina hyökkää Taiwaniin, Pohjoinen Korea etelään, Turkki Syyriaan, Iran Israeliin, Vennäjä laajentaa Balttiaan sekä Suomi-Ruotsiin. Buum! Kabuum! Myös USA lähtee retkelle itäisiä paholaisia vastaan. Orkoonit soi ja Staliinin urut pauhaa! Eikä siinä vielä kaikki. Laajoja ja ennen näkemättömiä maanjäristyksiä, maa kita ammollaan. Lopultamyös atoomipommit paukkuu ja peräpukamat! Iihanaa!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Muistakamme mitä Raamattu sanoo:
      "Te saatte kuulla sodan ääniä ja sanomia sodista, mutta älkää pelästykö. Näin täytyy tapahtua, mutta se ei vielä ole loppu. Kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, ja monin paikoin tulee nälänhätää ja maanjäristyksiä." Matteus 24:6.7.

    • Anonyymi

      Ja kulkutaudit (mm. korona) on myös Raamatussa mainittua:
      ”Kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, tulee suuria maanjäristyksiä ja monin paikoin nälänhätää ja ruttoa. Pelottavia asioita tapahtuu ja taivaalla näkyy suuria ennusmerkkejä." Luuk. 21:10,11.

    • Anonyymi

      Niinpä.

      Edessä on yhä ikävämpiä asioita, yleisesti.

      Mutta toiset eivät ahdistu.

    • Anonyymi

      Niin se aina menee.

    • Anonyymi

      Lukoo ennemmin Ilimestyskirjoo, siellä sittee profetiaa pukkoo.
      Siitäkin jättää selitykset poies.

      Mie en viitti vaevata ihteeni, jos atomilla leikitään, se on sitten siinä.
      Ennemmin ongelmia tuottaa näläkä, vilu, halkojen puute, ja ympäristön ongelmat.

      Nuorilla on nytkin ongelmia, on jengiläisyyttä, alakoululaiset potkii pienempiään isommat toisiaan. Siinä ne robleemat on. Niitähän pittee hoitoo.

      Sitten se, että jos nuapurissa on vanhaa ukkoo, svyän reistoo, kääkäähän lykkäämässä häneltä lumet. Se on vihoviimeinen homma ja se ennustus, että lumikola tappoo, se on tosi. Siinä sinä voet olla se ark'enkeli ja hommakin on järkevämpää sinullekin tuulettoo mieltä ulukoilimassa.

      Sittee on ihe pykeltänyt jopa nii, että nuapurin väry kävi kiittelemässä, että appiukko saip olla kotonaan, kun aatot häntä. Kyl' tuntu hyvälle, kun sae autoo sitä invaliitia. Täötyy tunnustaa, että saehan siinä kuntoilla kunnolla, piti käävä välillä paeta vaehtamassa, kun hikkoontu noitten vanhusten pihassa, kun ulukoiluttu lumikolloo.
      Siitä tuli hyvä mieli. Kokkeilkaapa.
      Kyllä siellä on luvallista olla se arkienkeli jokkaasella, vieläpä se taetaa olla raamatullistakin.
      Muistini mukkaan se huomioitiin ihan taevaassakin. Ihan kuulema tuvanpuolelle kuhtuvat pittoihin. Ilimeisesti kakku kahvit ... mene ja tiiä.

      • Anonyymi

        Jatka vain tarinaasi.

        Maailma ei siitä pysähsy.


    • Anonyymi

      Pitäkööt vain pippaloita jotka tahtovar, Viisaat ove hereillä, koko ajan.

    • Anonyymi

      Gutierres on valehteleva islamin ostama antisemitisti koira, joka äänestää aina Israelia vastaan olipa asia mikä tahansa, eikä hän tee mitään muuta kuin toteaa sen mikä on jo kaikkien tiedossa. Muslimien tekemää n.tuhannen juutalaisen murhaamista hän ei ole paheksunut ainakaan julkisesti niin että olisin sitä kuullut. Hän on Israelin kiroaja, saatanan asialla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe