Eduskuntavaalien päivä lähestyy. Vaaditaan vastauksia ehdokkailta

Anonyymi-ap

Seuraavan Eduskunnan ja hallituksen halu parantaa hyvinvointialueitten reunakuntien asukkaitten terveydenhuoltopalveluja. Nyt kunnat ovat periaatteellisesti tasa-arvoisessa asemassa, on kunta köyhä tai rikas.
Juuri nyt ennen vaalipäivää on tilaisuuden tullen vaadittava kaikilta ehdokkailta selvitys hänen ja puolueensa tulevaisuuskuvasta näitten palvelujen tarjonnan tason suhteen alueitten reunakunnissa.

31

1181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysy SosiaaliDemokraateilta-SDP ne Valehtelee kuitenki Aina ! - Tosi On !

      • Anonyymi

        Ja Kepu lupaa, mutta keskittää Kauhavalle ja Seinäjoelle.
        Juuri tästä syystä jokaiselta ehdokkaalta ja kaikilta puolueilta on aiheellista vaatia tiukalla äänensävyllä vastaus kysymykseen kuinka reuna-alueen kuntien terveydenhuollon palvelut hoidetaan lakien edellyttämällä tavalla ja asiakkaita palveleviksi.


    • Anonyymi

      Alina Lehto eduskuntaan. On ollut hyvässä opissa jo edellisellä kaudella, kun Terhi Keskusta johti kuntaa.

      • Anonyymi

        Todellakin, "Terhi Keskustan" jalanjäljissä tallustaja. Voi hyvät ihmiset, antakaa kuntalaisten nauraa! Että oikein eduskuntaan. Vähemmän valtaa, vähemmän vahinkoa. Pelkkä äänten kerääjä Kepu:n laariin.


      • Anonyymi

        Kunnallispolitiikan osaaminen ei Eduskunnassa paljoakaan auta.


    • Anonyymi

      Pannaan puolueesta riippumatta tukkaan tenttiin.
      Evijärveläisillä on tasa-arvoinen lakimääräinen oikeus perusterveydenhuollon lääkärivastaanottoon.

      • Anonyymi

        Huomenna näkyy vastaanotto alkavan, 6.3.23 klo 7.45 on ensimmäinen varaus.


      • Anonyymi

        Se käy evijärvelle ku kortesjärvelle pian palveluitten suhteen. Kaikki viiään kauhavalle tai johonki muualle. Evijärven ja kortesjärven olis alkuun heti pitäny puhaltaa yhteen hiileen ja vaatia niitä palveluita vaikka kiertävinä. Käy huonosti vielä evijärvenki ja pian pakkonaitetaan johonki paska kauhavaan missä härmäläiset johtaa koko kuntaa ja imee rahat.


    • Anonyymi

      Keskusta on maaseudun ihmisten puolustaja. Kokoomukselta tulee vain kylmää kyytiä.

      • Anonyymi

        Keskusta on ollut VALLANKAHVASSA Evijärvellä ja valtakunnallisella tasollakin vuosikymmeniä ja nyt on viimeistään se HETKI, kun meistä jokaisen on arvioitava miten ME selviämme täällä Evijärvellä NYT ja jatkossa.
        KOKO elämäntyö ja investoinnit ovat muuttuneet lähes arvottomiksi täällä EVIJÄRVELLÄ ja osalle iäkkäämistä jopa miinusmerkisiksi.
        Julkiset palvelut ovat haettava OMATOIMISESTI ja jos ei omista omaa AUTOA tai TIETOKONETTA ainut vaihtoehto taitaa olla vieno pyyntö (kerjääminen).
        Jos on ongelmia äänestämisen ja puolueen valinnan osalta, niin hiero sillä lompsalla vaikka ohimoitasi, niin vastaus voi löytyä.
        Muita käydä äänestämässä.


    • Anonyymi

      Keskusta on maaseudun pahin autioittaja. Ensin ajoi turpeenkäytön alas, sitten turkistarhauksen

    • Anonyymi

      ..... sitten on vuorossa järven alasajo. Keskustalaiset isännät ei anna lupaa nostaa järven pintaa.

      • Anonyymi

        Evijärven keskisyvyys on 1.15 metriä, tosin sitä on takavuosina tietoisesti pidetty 10 cm korkeammalla vesilain vastaisesti, eli EVIJÄRVEN keskisyvyydeksi tulisi noston jälkeen 1.25 metriä, josta NYT on jäätä 0.5 metriä.
        ... maasudun alasajon pääarkkitehdit ovat olleet ja ovat Helsingin Viherpunikit ja Keskusta on ollut tällä hallituskaudella kuuliainen AISANKANNATTAJA tälle maaseudun ja Evijärvenkin SOISTAMISELLE (tyhjennys).


      • Anonyymi

        Joo, järven yläjuoksulla muutama maanomistaja haluais kuivata koko järven. Saatais lisää vesisairaita maita mistä sais imettyä lisää tukia tekemättä mitään.


    • Anonyymi

      Nato kiimaisille kokoomus ehdokkaille ei ääniä.

    • Anonyymi

      Mitä Alina Lehto tietää turvallisuudesta???

      • Anonyymi

        Viisainta on äänestää Antti Kurvista. Saadaan tältä alueelta edustaja eduskuntaan myös seuraavaksi vaalikaudeksi


    • Anonyymi

      Kepu haluaa jatkaa maaseudun alasajamista. Ensin halusivat turvetuotannon alas ja sitten turkistarhaus. Lisäksi koko ajan ajaneet maatalousyrittäjien elämän kurjistamista. Kepulaisille ohjeet tulleet varmaan venäläisiltä, heidän kanssaan kun tykkäävät juopotella ystävyysseuroissaan.

    • Anonyymi

      Kepun jäsenet pesee paskapyykkiä puolueensa sisällä.Valehtelua syrjähyppyjä tämmöisiäkö halutaan asioita hoitamaan.EI,EI JA VIELÄ KERRAN EI.

      • Anonyymi

        Eräässä puolueessa selvitellään sisäisiä erimielisyyksiä vasaran avulla. Oikeudessakaan ei saatu oikein selvyyttä, kuka on lyönyt ja kuka ei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eräässä puolueessa selvitellään sisäisiä erimielisyyksiä vasaran avulla. Oikeudessakaan ei saatu oikein selvyyttä, kuka on lyönyt ja kuka ei.

        Kurvinen saa täältä äänet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kurvinen saa täältä äänet.

        Täältä Keskustapuolue ei saa ääntä.


    • Anonyymi

      Katsokaapa etelä-pohjanmaan hyvinvointialueen organisaatiokuvioita. Satoja eri tason johtajia ja esihenkilöitä tms. Tämä on ihmetyttänyt toisissa sairaanhoitopiireissä, missä huomattavasti vähemmän johtajia ja esihenkilöitä. Ja mikä kauheinta, e-p:n hyvinvointialueella on todettu paljon ongelmia eri toiminnoissa. Ulkopuoliset ihmettelee, miten valmisteluja on tehty, kun tilanne on tämä. Valtavat summat rahaa käytettiin hyvinvointialueen valmisteluun ja tulos on tämä.
      Kepua ei missään nimessä kannata äänestää. He ovat tämän hallintohimmelin suunnitelleet. Kokoomus ja perussuomalaiset, heillä järkevimmät vaaliohjelmat.

      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. E-,P: n hyvinvointialuella ei ole yhtään sen enempää johtajia kuin muuallakaan. Ja mitä tulee persujen vaaliohjelmaan, niin sehän on löysä paperi, jota pitäisi kutsua paremminkin kaiken vastustamisohjelmaksi. Ohjelma joka ei katso tulevaisuuteen, vaan rohkeasti menneisyyteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa. E-,P: n hyvinvointialuella ei ole yhtään sen enempää johtajia kuin muuallakaan. Ja mitä tulee persujen vaaliohjelmaan, niin sehän on löysä paperi, jota pitäisi kutsua paremminkin kaiken vastustamisohjelmaksi. Ohjelma joka ei katso tulevaisuuteen, vaan rohkeasti menneisyyteen.

        Johtajia on aivan selkeästi enemmän kuin muualla, kun verrataan väestöpohjaan.


      • Anonyymi

        Mutta Sankeloa en kyllä äänestä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Johtajia on aivan selkeästi enemmän kuin muualla, kun verrataan väestöpohjaan.

        Näille pikkujohtajille on kuulemma rakennettu erillisiä koppeja, jotta kaikille saadaan työhuoneet! Täys kaaos päällä. Henkilökunta ei tiedä, kuka kenenkin esihenkilö on. Ei tiedetä yhteystietoja, mihin asiakkaita ohjattaisiin soittamaan jne..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa. E-,P: n hyvinvointialuella ei ole yhtään sen enempää johtajia kuin muuallakaan. Ja mitä tulee persujen vaaliohjelmaan, niin sehän on löysä paperi, jota pitäisi kutsua paremminkin kaiken vastustamisohjelmaksi. Ohjelma joka ei katso tulevaisuuteen, vaan rohkeasti menneisyyteen.

        Kepu ajoi tänne viisikerroksisen hallintohimmelin ja palkat ovat aivan taivaasta!


    • Anonyymi

      Kaikki tietää tosiasian, että vain Kauhava selviää, siis uusi hieno ja toimiva hyvinvointikeskus 15 000 asukkaalle riittää . Koululaisten hammashuolto, neuvolatoiminta , laboratorionäytteenotto ja tietenkin kotisairaanhoito ja ensihoito riittää muualla.

    • Anonyymi

      Kyllä viherkommunistikepu vie Kauhavaltakin palvelut. Seinäjoelle vaan!

      • Anonyymi

        Sitten kun kepuleiri on saanu kaikki Etelä-Pohjanmaan palvelut keskitettyä Seinäjoelle, koko kepuleiri sotkuinen muuttaa taivaaseen.
        Voi taivasta sentään mikä sotku siellä portilla sitten onkaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      246
      2305
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1521
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1426
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1285
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      1014
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      177
      901
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      826
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      772
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      62
      771
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      745
    Aihe