Suolaiset ja sokuriset loppu

Sipsit ja sokuripullat on nyt loppu. Jäljellä on enää muutama mandariini ja puolilitraa maitoa.
10103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Elintarvikkeiden ehtymiseen on oiva ratkaisu: Prisma !

Äänestä
  • Prisma on aika kaukana. Olisi hyvä, jos ihmisen lähipiirissä olisi laadukas elintarvikeliike.

    Äänestä

Hyvä, että sokurit ja suolaiset loppu, ne epäterveellisiä. Ostaisit hedelmiä, marjoja ja juureksia. Saisit vitamiineja ja hivenaineita!

Äänestä
  • Se on totta, että ne olisivat tärkeitä. Mutta uusi köyhyyden aalto, joka on tällä hallituskaudella tullut poikkeaa muista siten, että erityisesti elintarvikkeissa ei ole varaa enää kuin sokeria ja trasrasvoja ja suolaa sisältäviin tuotteisiin. Kaikki muu on kerta kaikkiaan poissa köyhien ulottuvilta.
    Jokainen köyhyyden aalto on erilainen. Ja tämä on niistä ehkä selvästi ankarin pitkiin aikoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Se on totta, että ne olisivat tärkeitä. Mutta uusi köyhyyden aalto, joka on tällä hallituskaudella tullut poikkeaa muista siten, että erityisesti elintarvikkeissa ei ole varaa enää kuin sokeria ja trasrasvoja ja suolaa sisältäviin tuotteisiin. Kaikki muu on kerta kaikkiaan poissa köyhien ulottuvilta.
    Jokainen köyhyyden aalto on erilainen. Ja tämä on niistä ehkä selvästi ankarin pitkiin aikoihin.

    Höpö höpö 😂 Juurekset ovat halpoja. Teepäs kokeeksi uunijuurekset: porkkanaa, perunaa, lanttua ja punajuurta pilkottuna uuniin. Toki öljyä ja mausteet mistä tykkäät. Varmana tulet pitämään. Ja paljon terveellisempää kuin sokuripullat tai limpsat.

    Äänestä

köyhyys jonosta saa salaattia talvella
koska salaatti jää syömättä

Äänestä
  • Köyhyysjono on mahdollisuus. Se voi antaa elintarvikkeita ja iloista mieltä jonottajalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Köyhyysjono on mahdollisuus. Se voi antaa elintarvikkeita ja iloista mieltä jonottajalle.

    Lisäksi kassillinen elintarvikkeita on varsin edullinen vaikka joutuu jonottamaan
    vähän pidempään kuin Prisman kassalla. Saa kyllä halvalla lettutarpeet.

    Äänestä

Sipsejä voit tehdä mikrossa itse raa'asta perunasta.

Äänestä
  • Kiitos vinkistä. Monet sipsit ja naksut ovat alun perin kotona tai leirinuotiolla tehtyjä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sipsit ja sokuripullat on nyt loppu. Jäljellä on enää muutama mandariini ja puolilitraa maitoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu