Siellä on Venäjän naapurimailla pitkä lista alueista, mitkä Venäjä on ryöstänyt muilta mailta. Samoin Venäjän sisällä on pitkä lista kansoja, mitkä haluavat itsenäisyyttä ja vapautta Moskovan sortohallinnon alta. Venäjän pilkkominen ja hajoaminen on alkanut.
Venäjää jaetaan jo kulisseissa
Anonyymi-ap
24167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Venäjä on aina ollut roistovaltio. Mikään maa ei saa tuollaisia maa-alueita itselleen ryöstämättä niitä muilta.
Venäjä hajoaa omaan mahdottomuuteensa.
Kiina pandakin katselee himoiten Venäjän karhun takalistoa.
Xi vielä vetelee Putinia hartaasti.
Venäjän peli alkaa olemaan selvä. On hakannut Bahmutissa jo 2 kk päätä seinään.
Venäjä on jo aloittanut "suurhyökkäyksensä". Kukaan ei vaan ole sitä tähän päivään mennessä tajunnut, kun sitä menestystä ei vaan ole tullut tuhansista kuolleista venäläisistä huolimatta.
apina tulet näkemään tässä kuussa jotain mitä et tule unohtamaan ukrainan karmeat tappiot
Suomi voisi ottaa omansa eli historiallisen osan itseään Vienan Karjalasta. Päästäisiin samalla pohjoiselle Jäämerelle apajille.
Saataisiin samalla sitä öljyäkin sieltä.
Ja niitä tosi isoja rapuja suoraan suomalaiseen herkkupöytään.
Viipuri ja yhteys jäämerelle olisi hienoa mutta mutta, ne Viipurin nykyiset asukkaat tulisivat aika kalliiksi elättää ja jälleenrakennus veisi kymmeniä miljardeja. Mistä raha?
Heivanaan ryzzät Viipurista rajan yli ei kai me nyt niitä elätetä. Vanhaa ei korjata vaan rakennetaan uutta tarpeen mukaan.
Mikä historiallinen osa Vienan Karjalasta?
Mikä jälleenrakennus? Eihän siellä tarvitse kaikkea jälleenrakentaa. Se olisi menoa taaksepäin ajassa huonompaan rakentamiseen.
Tuon voi kyllä suomalaisista uskoa. Vanhaa ei kunnosteta vaan rakennetaan uutta. Sen näkee Suomessa hyvin.
Viipuri tuhoutuisi suomalaisten käsissä.
Suomi saa vielä Petsamon sataman itselleen takaisin.
Karjala takaisin...ihan kohta.
USA on koko operaation päätoimija, joka saa muutkin maat tukemaan sen omia intressejä. Olemme jo nähneet tämän ilmiön, eli jos et asetu USA:n puolelle, olet automaattisesti vihollisen puolella. Tämän on saanut jo ikävästi kokea moni maa, kuten Jugoslavia, Irak, Iran, Syyria, Kuuba, Jemen, Vietnam, Korea, Gibraltar, Panama jne. USA:n pelin henki on täysin läpinäkyvästi "olet joko puolellamme tai meitä vastaan".
USA haluaa eliminoida kilpailevat imperiumit, sekä hallita energiamarkkinoita. Venäjän jälkeen on Kiina. USA kylmästi uhraa muita maita maailmanvalloitusfantasiassaan. Näin tapahtui Ukrainallekin.
Näin toimivat kaikki suurvallat. Venäläiset unelmoivat valtakunnasta joka ulottuu Vladivostokista Lissaboniin. Venäjä ryösti Kiinalta 1700-luvullä puolet Siperiasta ja kiinalaiset eivät ole unohtaneet sitä ja tulevat ottamaan alueensa takaisin kun aika koittaa.
Et näytä tajuavan, että kaikki nuo maat haluavat olla itsenäisiä ja vapaita, irti jonkun venäläisvasallin talutusnuorasta ja omaisuuden rohmuamisesta. Sitten ne voivat käyttää oman maansa rikkaudet oman maan kehittämiseen, eivätkä rahat kuluisi Venäjän ikuisiin sotiin, joissa ei ole mitään järkeä. Eikä Venäjä voisi enää tapattaa toisen maan miehiä sodissaan. Venäjä on ollut olemassa vain väkivalloin ja korruption avulla. Se on mennyt koko ajan kehityksessä alaspäin ja huonompaan suuntaan. Kohta se hajoaa täysin. Kansat ovat nähneet, miten paljon paremmin muualla asiat ovat, kun on laki, järjestys ja demokratia.
Suomelle riittäisi Tarton rauhan rajat. Ei kannata hevostella vaan otetaan se mikä laillisesti meille ennen ryöstörauhoja kuului.
Kadyrovkin haikaili aseita,,viisasta olisi antaa?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009366359.html
venäjää jaetaan jo sen vasaalivaltioiden toimesta, ei lännen.
lääkkeet jäänyt aloittajalla ottamatta.