Kysymys kirjallisuudesta

poeka

Olisko vinkkejä?

Tehtiin tuossa Suomen kirjallisuutta opiskelevan tulevan äikänopen kanssa hänen portfoliotaan äikän kirjallisuustunteja varten. Tehtävänä oli mm. kasata "kaanon" oleellisesta kirjallisuudesta, toinen yläasteelle (tai peruskoulun loppuluokille siis) ja toinenlukioon. Mallina oli Äidinkielenopettajien liiton suppea suositus/ehdotus kouluissa luettavasta kirjallisuudesta.

Molemmat meistä lukeneet aika paljon kaunokirjallisuutta, mutta huomattiin, ettei varsinkaan vanhemmassa ja klassikkokirjallisuudessa ole hirveästi naisia. Kotimaisessa ja tämän päivän kirjallisuudessa kyllä, esim. kohtaan Pohjois-Amerikan nykykirjallisuus tuli ensiksi Toni Morrison ja Margaret Atwood mieleen, siihen vanhojen Hemingwayn ja Steinbeckin ja vähän uudempien äijien perään.

Kokonaiskuvassa suhdeluku oli noin 1/5, ja naisten kohdalla "jouduttiin" ottamaan vähemmän kanonisoituja kirjailijoita mukaan, miehistä sopi karsia tunnetuimpiakin nimiä.

Mitä laittaisitte esim. yläasteen listaan kohtaan "maailmankirjallisuuden merkkiteoksia", kun esimerkkeinä on valmiiksi Steinbeckin Helmi, Goldingin Kärpasten herra ja Shakespearen Romeo ja Julia? Lisäsimme siihen jotain tyyliin Sadan vuoden yksinäisyyttä (joka kyllä ehkä vähän vanhemmille parempi), ja sitten alettiin ihmettelemään naiskirjalijoitten kirjoja siihen. Monta henkilöä tuli mieleen: Sylvia Plath, Virginia Woolf, Doris Lessing ym. ym. mutta keltään heistä ei tullut mieleen ehdotonta yhtä klassikkoa. Lopulta laitettiin Bronten Humiseva harju.

Siihen nähden, että nimenomaan tytöt lukevat, kirjalisuus on (edelleen) hyvin miehistä - eihän sitä klassikoita hylätä miehisyyden vuoksi, vaan rinnalle olisi hyvä saada naisia. Onneksi 10 vuoden päästä lienee helpompaa, vai mitä luulette? Tällaiset listat antavat kyllä nuorille aika epäilyttävän kuvan.

(ÄOL:n esimerkkilistassa oli lähinnä 70-150 vuotta vanhoja miesten kirjoittamia kirjoja, suomalaisissa runoilijoissa oli naisia (esim. Katri Vala), ja löytyihän sieltä Minna Canth. Lista oli tietysti lähtökohtaisesti klassikkolista, ainoa "tuore" kirjailija taisi olla Väinö Linna! Yläasteen kirjalista oli ajallisesti optimistisempi, mutta siinä taas ei ollut kovin montaa kirjailijaa yleensäkään.)

5

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nari Säre

      ...voitaisiinko yleensä etsiä semmoista näkökulmaa, että onko naiskirjailijoiden osuus "klassikoiksi" tai jollain kriteereillä tärkeiksi katsotuista kirjoista noussut esim. viimeisen 50 vuoden aikana?

      Varmasti on..

      Tälle jutulle lienee vaikea löytää "absoluuttista mittaria", mutta jos hyvin perusteltu löytyisi, niin asiaa olisi jännä tutkia.

      Minusta kyllä Agatha Christien hahmoista pitäisi nostaa Neiti Marple tai Hercule Poirot esille - ne ovat aivan loistavia salapoliisigenren edustajia... vaikka sielläkään ei yhtä klassikkoa ole.

      Yleensäkin minusta yläasteen lukemistarjonta on vähän turhan "elitististä" - kuinkahan moni oikeasti jaksaa Romeon ja Julian enää tankata läpi - tai seitsemän veljestä. Minä en ainakaan jaksaisi, jos olisin nuori kossi...

      Miksi emme antaisi nuorison itse määritellä omia klassikkojaan? Voisimme yllättyä myös positiivisesti?

    • Oireellista sinänsä puhua kaanonista, josta ja jonka ulkopuolelta luettavia teoksia ollaan nyt etsimässä. Hassua, että kouluissa on vieläkin tuollainen ameurosentrinen "Maailmankirjallisuuden merkkiteoksia" -kurssi, johon on tietysti näön vuoksi tungettu yksi joku etnisempi, japanilainen, eteläamerikkalainen tai afrikkalainen kirjailija.

      Ehkä olisi hyvä valita mahdollisimman erilaista kirjallisuutta ja opiskella genreittäin eikä merkkiteoksittain joka on huuhaata. Esimerkkinä voin mainita nobelistimme joka varmaan kirjoitti palkitun teoksensa täydessä kaasussa. "Taidokkaan fragmentaarinen teos".

      Dekkaristosta löytyy naiskirjailijoita, lastenkirjallisuudesta löytyy, nuortenkirjailijoista löytyy, elämäkerroista löytyy, scifistä löytyy, nykykirjailijoista löytyy.

      • Hertha

        Eräs lajityyppi, reippaat ja romanttiset naistenromaanit, oli hyvin suosittu jo sotia edeltäneellä ajalla. Hilja Valtonen (varsinkin reippaita nuoria opettajattaria), Aino Räsänen (Helena-sarja) ja Anni Polva (koheltavia ja kommelluksiin joutuvia neitosia) olivat painosten kuningattaria.


      • Hertha
        Hertha kirjoitti:

        Eräs lajityyppi, reippaat ja romanttiset naistenromaanit, oli hyvin suosittu jo sotia edeltäneellä ajalla. Hilja Valtonen (varsinkin reippaita nuoria opettajattaria), Aino Räsänen (Helena-sarja) ja Anni Polva (koheltavia ja kommelluksiin joutuvia neitosia) olivat painosten kuningattaria.

        "kevyempien" naistenkirjojen kirjoittajana: Kaari Utrio!


      • poeka

        Olen samaa mieltä. Siksi teimmekin laajan listan mahdollisista esimerkeistä, emme dogmaattista listaa tyyliin "lukekaa nämä!" Lista toimii myös opettajalle itselleen muistin tukena.

        Kaanon on kamala asia mielestäni, mutta läksy on läksy.

        Kyseessä ei ole yksittäinen kurssi, vaan ainakin Lukion suhteen suositus, siitä, että pakollisten kurssien yhteydessä luokiolaisten "pitäisi lukea ainakin 12 kirjaa", ja "kaanon" on sitten esimerkki siitä mitä kirjoja voiehdottaa. Kuitenkin ÄOL:n esimerkkilista oli nimenomaan hyvin kategorinen ja jäyhä. Siinä ehdotettiin myös kuinka monta minkäkin maantieteellisen/kulttuurialueen kirjaa olisi suositeltu minimi (!) jne. jne. No mehän yritimme päästä euroamerosentrismistä parhaamme mukaan pois, ja huomasimme oman sivistyksemme vajavaisuuden.

        Peruskoulun kohdalla läksy oli jäykempi. Siellä piti mm. olla kirjoja jotka "kuuluvat suomalaiseen yleissivistykseen" eli Kivi ja Linna. Siinä oli (vain) yhtenä osiona myös sotaa käsittelevä kirjallisuus, jossa oli Remarquen lisäksi Runeberg, Kivi, Jylhä ja Anne Frank esimerkkeinä.

        Tajunnanvirralla kasatessamme listaa kirjoista, joita toisaalta yleissivistyksen nimissä ja toisaalta ja erityisesti oman näkemyksemme mukaan voisimme suositella huomasimme kyllä, että mitä lähemmäs nykypäivää tullaan, sitä enemmän naisia tulee mukaan. Tuo "maailmankirjallisuuden merkkiteos"-kohta oli vain yksi, mutta todella ärsyttävä kohta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe