Fyysinen kunto

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/urheilu/art-2000009376840.html

Mielestäni jos reserviläisten fyysinen kunto on romahtanut niin reserviläisten sotilasarvoa tulisi tarkastella uudelleen ja jos fyysinen kunto heikentynyt paljon niin sotilasarvoa laskettava alaspäin.

3

543

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulisiko siis jääkäristä/tykkimiehestä/matruusista alokas uudelleen ?

    • Anonyymi

      Vähän vaikea ylläpitää fyysistä kuntoa ainakaan juoksemalla tai kävelemällä, jos jalat eivät ole kunnossa.
      Meikäläisellä kipeytyy nilkat jo kilometrin kävelyn jälkeen.
      Silloin, kun kävelin ja liikuin metsässä metsänhoitotöissä ja marjastin, niin nilkat tuli niin kipeiksi, että istualtaan särki jalkaterää ja yhdessä vaiheessa nilkka turposi.
      Kesällä kävin hakemassa pitkiä rimoja kävellen myymälästä reilu 2 km päästä, niin jo menomatkan loppubvaihessa alkoi nilkat reistaamaan ja meinasi jalat krampata, tuumasin, että pääseekö tässä edes perille ja pitäisi vielä sama matka takaisin tulla.

      Pyörällä pysytyn ajamaan kymmeniä kilometrejä, eikä nilkat kipeydy, mutta kävely ja varsinkin metsässä epätasaisessa maastossa on meikäläisen nllkoille myrkkyä.
      Lättäjalat meikäläisellä on ja armeijan suoritin esikunnassa B miehenä lättäjalkojen ja vahvan likinäön vuoksi.
      Ikää on 52v, enkä ole ylipainoinen, jos joku kuvittelee, paino on 63kg/170cm
      Kyllä sitä kävelisi, mutta ei vaan nilkat enää kestä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      786
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      521
      734
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      66
      648
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe