Ylittikö UPI-johtaja Mika Aaltola valtuutensa?

Anonyymi-ap

"Erkki Tuomioja syyttää Turkissa käynyttä Mika Aaltolaa politikoinnista – ”Tutkijoiden olisi kunnioitettava omaa rooliaan”"

*** https://yle.fi/a/74-20017051 ***
--

-kokiko Suomen pitkäaikaisin ulkoministerikokemus Erkki Tuomiojana Aaltolan esilletulon jopa hevosteluna ja lyhytnäköisenä turhuusylpeytenä luulosta omasta suosiostaan sanoa liki mitä tahansa?

--
Olisiko jopa mahdollista, että Mika Aaltola on amerikkalaisten asiamies - CIA koulutettuna?
-toistaiseksi todisteettomana arviona, 'Bellingcat-tyyppiset' selvitykset jatkunevat.


Näyttää siltä, että mediapooli on päättänyt tukea aivan uutta presidentti-ilmiötä |1 - Mika Aaltolaa, joka ei nauti laajaa kansalaistukea, eikä edes edusta Ulkopoliittisen Instituutin peruskirjan puolueettomuutta, asiantuntijuutta tasapuolisena ja puolueettomana toimijana kansanedustajiamme ja kansalaistemme suuntaan.

|1 ~ https://yle.fi/uutiset/74-20002021 -, otsikoituna näin:

"Mika Aaltola kärjessä Ilta-Sanomien presidenttikyselyssä – ”Jos ehdolla on pelkästään vanhaa kaartia, tuntisin yhä enemmän kiusausta laittaa korteni kekoon”"
-toimittajana Veikko Eromäki ja STT.


Nyt kuitenkin läntisen maailmallisuuden omaksunut perinnemediamme on kovasti innostunut Aaltolasta aivan uutena vaihtoehtona kansakuntamme vaativampaan tehtävään - tasavallan presidenttiyteen --- lopulta kansalaistemme ja Suomen pahaksi vahingoksi (?)

Ei vain manipulatiivinen paatos, vaan räikeä yksipuolisuus ja Natoon liki liittyvä fanaattisuus ja Venäjän uhan lietsominen on meille täällä idän ja lännen vedenjakajalla suureksi haitaksi ja lapsillemme ja heidän lapasilleen suurongelmaksi. Miten Aaltola tukee tätä yksipuolisuuden viestiä - ehkä esimerkiksi käynee tämä ~ https://yle.fi/uutiset/3-12664830 -, otsikoituna näin:

"Mika Aaltola: Väestönsiirroissa Venäjän miehittämillä alueilla ihmiset päätyvät suodatusleireille – "Siinä pyritään juurimaan pois ukrainalaisuutta"" -toimittajina Mikko Pesonen ja Seija Vaaherkumpu. |2
.
|2 Ehkä kyseessä on myös Ukrainan noin kuuden miljoonan venäläismielisen ja -kielisen huolehdinta, joista ei tämä meidän paatoksellinen mediapooli juurikaan mitään kirjoita - ei edes verovaroin ylläpidetty Yleisradio. Samalla voimme aivan maniosti perehtyä Minskin sopimuksen täyttymättömyyteen - eräs ajatusrakennelma löytyy täältä



--
(Vuodelta 2014) UPI-FIIA 1] on eduskunnan valvoma ja ylläpitämä Ulkopolitiikan instituutti, jossa palkollisina pitäisi olla alan huippuosaajia ja laaja-alaisia näköalatutkijoita katsekyvyllä niin itään kuin länteen. Suomihan on tunnetusti niin länttä kuin itääkin.

Suomalaiset aiemmat poliitikot osasivat luovia erinomaisesti suurvalta Neuvostoliiton kanssa – osasimme yksin operoida torjuntavoiton Talvisodasta ja Jatkosotaan taas jouduimme ajopuuna, jonka peräsintä pitivät ”oikean laidan kokoomuslaiset piirit - suursuomineen”.

Voidaan myös todeta, että presidentti Urho Kekkosen oivaltava ja itsevaltakeskeinen peli Moskovan Kremlin kanssa loi osaltansa meille ainutlaatuisesti nykyisen vaurautemme perusbetonin – idänkauppaa eivät vaivanneet ali- tai ylijäämät; pääsimme myös eroon 'ei aina niin kurantista' tavarastakin, joka ei olisi länteen kelvannut.

Nyt UPI-FIIA tutkija Mika Aaltola kirjoittaa vähintäänkin omalaatuisesti (omia) näkymiään ”Kamppailu Suomesta” jutussaan:

~ http://www.politiikasta.fi/artikkeli/kamppailu-suomesta -.

Näyttää voimakkaasti siltä, että Aaltola vuodattaa amerikkalaistyyppistä laajentumishalukkuutta ja harjoittaa puolisokeutta idän suuntaan (?) ..

24

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puhuttelu edessä?

    • Anonyymi

      Putin fanien uusi idoli punaerkki hahhah.

    • Anonyymi

      Aaltolan pitäisi pysyä poissa tv studioista ja Turkista.
      Ei ole tutkijan reviiriä

      • Anonyymi

        Pelkästään vasemmistolaisia "asiantuntijoita" televisiioon esiintymään?
        Ai niin, mutta sitähän se on jo nytkin...


    • Anonyymi

      Ottaako joku Tuomiojan vakavasti?

      • Anonyymi

        Ottaa putin fanit jopa ihalee nyt ekiä.


    • Anonyymi

      AALTOLAN KANSSA SAMAAN KASTIIN KUULUU POLITISOITUNEET ELÄKELÄIS KOMMENTAATTORIT PUHELOINEN, LINDPERI, TOVERI, HALOSKA JA USEAT MUUT OIS VIRASSA OLLESSAAN ÖYKKÄRÖINEET. TUOMIOJAKIN VOIS VÄISTYY VANHA HORISKO.

    • Ei. Aaltola teki työtä käskettyä, eli toteutti antivenäjäpropagandaa ja kansankiihotusta.

      • Anonyymi

        Juuri näin - tässä puhui järjen ääni todellisuudesta.


    • Anonyymi

      Jos Aaltolan ansiosta päästään Natoon, niin koko jäsenyyshanke perutaan, koska asialla oli väärä henkilö.

      • Anonyymi

        Totta, vain vanhat pierut saavat hämmentää tällaisessa hankkeessa.


    • Anonyymi

      https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009381726.html

      "Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta on tyytyväinen Mika Aaltolalta saatuun selvitykseen
      Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola oli torstaina instituutin neuvottelukunnan kokouksessa kuultavana Turkin-matkastaan."

    • Anonyymi

      Miten Mika Aaltola saa laukoa lähes mitä vaan UPI-FIIA johtajana, jonka tulisi tuottaa puolueetonta ja tarkastettua tietoa poliitikkojen käyttöön, jotta osataan vetää oikeita linja esimerkiksi lainsäädännössä! Nytkin kun on kyse Natosta ja siihen liittymisen mahdollisuudesta.

      • Anonyymi

        Entä Jussi Halla-aho, joka karnevalisoi venäläisten sotilaiden tappamisen?


    • Anonyymi

      Ylittänyt jo ajat sitten, hyvin yksipuolista "CIA-opetettua viestintää" harjoittaen. Millaisen yliopiston Aaltola kävi USA: ssa? Joku tietää?

    • Anonyymi

      Tuomiojaa harmittaa, kun Neuvostoliitto ei enää ole suurin.

      • Anonyymi

        Käänsi takkinsa. Peace-merkki ruostuu kova vauhtia, lähti Sota-Sannan kelkkaan.


    • Anonyymi

      Ilmoittaa lähipäivinä osallisuutensa presidenttikisaan - ja tullee näin kohtaamaan ulkopolitiikan ammattinestorin Paavo Väyrysen, joka jauhottaa Mikan alta aikayksikön.

    • Anonyymi

      Tekisi mieli kysyä, mistä Aaltola on saanut sivulauseellisen antipatiansa Venäjää kohtaan –

      … ilman mitään perusteltua argumenttia tosiasioista, jotka olisivat meille ongelmia (aiheuttaneet - nykyaikana) tai vahinkoa tuottaneet. Ehkä Aaltola hätäpäissään keksii Venäjän presidentin, Vladimir Putinin joitain aikoja sitten määräämät puutullit 5], kun emme enää saaneet alihintaan raakapuuta metsäteollisuudellemme …

      Miksi muutoinkin lännenmiesten on niin vaikea ymmärtää slaavilaista/ venäläistä ajatuksenkulkua, vaikkapa tässä Ukraina case' ssa ~ http://ilkkaluoma.puheenvuoro.uusisuomi.fi/163481-miksi-lannenmies-ei-ymmarra-venalaista-ajatuksenjuoksua -?

      Herää edelleen kysymys, miltä mandaatilta olemme saaneet tärkeään kansalaisten maksamaan Ulkopolitiikan instituuttiin noin 'yksisilmäisen oloisia tutkijoita, joilla ainoa silmä sinertää lännen pakokaasuista'? [fil.]

      Olisiko kansalaisillamme oikeus saada objektiivisempaa tietoa ulkosuhteistamme sen mukaisesti, miten todelliset ulkovaltasuhteet toimivat ja tuottavat meille menestystä tai menetyksiä?

      Mistä syntyy ohjelmajohtaja Mika Aaltolan lännenmiesmäinen asioiden käsittelytapa?



      Onko se johdantoa vielä kypsymättömästä tutkijaosaamisesta, vai keskeneräisistä resursseista, kun tieto-taitoa olisi pitänyt riittää niin itään kuin länteen? Ei ole korrektia purkaa omia subjektiivisia tuntoja näin oleelliselta ”oppituolilta”.


      Klassinen esimerkki läntisen uutisoinnin, maailmamanipuloinnin ja suoranaisten valheiden verkon levittäminen esittäytyy hyvin YLE-Ulkolinjan dokumentista ~ http://areena.yle.fi/tv/2173406 - .

    • Anonyymi

      Äänestäisitkö Aaltolaa?

    • Anonyymi

      En tule äänestämään Aaltolaa, liian jenkkimäinen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Seuraava Suomen presidentti?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      128
      5389
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2052
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      141
      1494
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      109
      1321
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      104
      1316
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      187
      1121
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1107
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      28
      1093
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1020
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe