.. onkin syytä selvittää miksi joulukuun 2021 jälkeen |1 on tehty lähinnä vain internet-paneelisia selvityksiä Natosta, no siksikin, että sieltä saadaan "parempia tuloksia tavoitteiden mukaisesti" ja lienevät merkittävästi halvempia toteuttaa saavuttaakseen jopa ennalta asetetun päämäärän!
.
|* ~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009219183.html -, HS-otsikoituna näin:
"Eva: Lähes neljä viidestä suomalaisesta suhtautuu myönteisesti Natoon"
-toimittajana Nina Törnudd.
|1 ~ https://www.defmin.fi/maanpuolustustiedotuksen_suunnittelukunta_mts/mielipidetutkimukset/suomalaisten_mielipiteita_ulko-_ja_turvallisuuspolitiikasta_maanpuolustuksesta_ja_turvallisuudesta_2021.12303.news#a1899b38 - viimeisin uskottava tutkimus aidolla luotettavalla tavalla tehtynä kansalaisselvityksenä muun muassa Natosta.
Onko näin meneillään vuosisadan huijaus -
.. valtiojohdoltamme kansalaistemme suuntaan, samankaltaisena operaationa kuin aikoinaan markasta euroon |2, josta ei kysytty kansalta mitään!
.
|2 ~ https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ilkkaluoma/254932-suomi-vietiin-varkain-euroon-uutta-tietoa-puhalluksesta/ -
|2 ~ https://jontikka.blogspot.com/2014/12/markasta-euroon-petos-raskauttavien.html -
--
Miksi tämä lännen sotakone Nato aikaansaa näin suuria manipuloinnin kiemuroita mediasta
.. ja miksi poliitikot liki kautta linjan ovat härmistyneet pelon ja sen myötä luulotellun US-turvan uhoon (1941-uho |3) -ajattelematta kokonaisuutta, historiaa kuin analyysia todellisesta geopolitiikastamme?
.
|3 ~ https://yle.fi/a/3-12679835 -, YLE-otsikoituna näin:
"Kamala Harris kävi näyttämässä muskeleita Kiinalle – USA maanittelee Filippiinejä leiriinsä "ennennäkemättömällä" kiihkolla"
-toimittajana Sara Rigatelli.
|3 ~ https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009216902.html -, IS-otsikoituna näin:
"Amerikkalaiskenraalilta painava neuvo Natoon liittyvälle Suomelle: Lähettäkää ydinasetyöryhmään parhaat strateginne"
-IS-toimittajana Jouko Juonala.
Suomalaiset ovat jo oivaltamassa tämän suuren nato-puhalluksen!
Onko syynä se, että kansalaisemme ovat pääsemässä jyvälle |4 todellisuudesta, kun itärajamme on hiljaistakin hiljaisempi, vaikka media torvet raikuen julistavat Venäjän uhkaa ja pelkoa |5, jota ei todellisuudessa meitä kohtaan edes ole!
Jos on - niin voisiko joku omilla aivoilla ajatteleva toimittaja nyt ja näin kertoa miten Venäjä uhkaa, kiristää ja pakottaa meitä tänään, eilen ja viimeisen vaikkapa 20 vuoden aikana, ..
.. jolloin meille hätäillen luuloturvaksi kaavailtu Yhdysvallat kävi omia hyökkäyssotiaan, joita ei edes juurikaan paheksuttu, saati sitten aseteltu EU-pakotteita - puhumattakaan amerikkalaisen omaisuuden takavarikoinneista |6 - joilla olisi korjattu US-hyökkäyspommitusten tuhoja Afganistanista |7 Irakin ja Libyan kautta Syyriaan.
|7 Kun USA vetäytyi hävittyään 20 vuotisen sotansa Afganistanissa, tämä takavarikoin kehitysmaa Afganistanin valuuttavarannot omiin holveihinsa - selitteellä, että niillä voidaan korjata afgaanien oloja valtiossa, joka on yhtä kaukana läntisen maailman "hyveistä | paheista" kuin Kuu Maasta.
--
Tässä ote HS-jutusta liittyen tähän "luotettavaan kansalaisnäkemykseen Natosta" ja kuinka tutkimus tehtiin:
"Kyselyn toteutti Taloustutkimus internetpaneelissa, jossa kerättiin näkemykset 2 088 vastaajalta. Virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin lokakuun loppupuolella.
Wikipedia kertoo internet-paneeleista näin:
"Internet-paneeli muodostuu joukosta tutkimuskohteita, jotka ovat suostuneet antamaan tietoa itsestään ja mielipiteistään. Alan termistö ei vielä ole kovinkaan vakiintunutta ja esimerkiksi Internet-paneeli ja Online-paneeli nimikkeitä käytetään usein rinnakkain."
"Liittyessään paneeliin kuluttajat luovuttavat paneelin ylläpitäjälle erilaista demografista taustatietoa itsestään ja kulutustottumuksistaan. Tällaisesta taustatiedosta esimerkkejä ovat mm. ikä, perhesuhteet, koulutus ja vuositulot"
"Paneelin jäseniä palkitaan vastaamisesta. Perinteisesti markkinointitutkimusyritykset ovat pyrkineet tähän erilaisten arvontojen avulla. Tätä nykyä yhä useampi yritys kuitenkin käyttää sitouttamiseen erilaisia pistejärjestelmiä. Käytännössä järjestelmät toimivat niin, että jokaista vastaajaa palkitaan pisteillä vastaamisesta. Pisteiden määrä voi vaihdella esimerkiksi vastaamiseen oletettavasti käytettävän ajan perusteella"
Epäluotettavaa kansalaistietoa Natosta?
Anonyymi-ap
2
135
Vastaukset
- Anonyymi
Tutkimuslaitos perusteli keräämiään taustatietoja mahdollisuudella valita vastaajajoukko niin ettei kysymyksiä lähetetä sopimattomille.
Halleluja !- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17739309i
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1465347Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei1025052Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka534315Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j123801Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden543706Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle323634Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.553383- 1952404
Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12383HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00
KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!261269