Orpo se vitsin murjas.

Tiistain välikysymyksen pitkässä puheen vuorossaa, kuulitteko hän sanoi että meidän tulee huolehtia maamme heikko osaisistamme,,arvatkaa sainko naurun aihetta.
15193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Niinkö puhuu mies joka veisi lapseltakin tikkarin, jos silmä välttäisi.

Äänestä

Orpon jutut on kuultu ennenkin. Häätyy myöntää, että on se taitava kansan
kusettaja.
Ettäkö muka kokoomus köyhien asialla. Sallikaa minun nauraa ha...haa...haaaaaa!

Äänestä
  • Kokkarit yritti esittää männä vuosina vaalikampanjassaan olevansa työväen puolue. Kaikella naurettavuudellakin soisi olevan rajansa.

    Äänestä

  • Takataskussa on tuo sosiaaliturvan leikkaus kortti piilossa .Huomasi ilmeisesti että pitää ensin saada kannatus joten nyt sitten yritetään puhua sulavasti paskaa.

    Äänestä

Orpo on niin pöljä, etteivät kokkarit uskalla päästää sitä enää mihinkään mikrofoneja lähellekkään.
Ja semmonen onneton töpeksijä haaveilee Suomen pääministeriydestä.
Herra varjele Suomea siltä häpeältä!

Äänestä

Orpo tutisee siihen malliin, että näyttää pyötyvän hetkellä millä hyväsä.
Kova pelko ja sammakoita lentelee.

Äänestä

Varmaan sait koska et ole perehtynyt Kokoomuksen politiikkaan.

Äänestä

Kokoomus jakaa rikkaitten omaisuudet köyhälle kansalle 2 miljardii aluksi ett sais ääniä lisää vaaleihin LAHJUSRAHAA HMMM

Äänestä

Velkaantunut talous on köyhän vihollinen.
Silloin, kun toimeentulo riippuu vain siitä, mitä muut tekevä ja kuinka paljon he saavat tulosta aikaan, on parasta toivoa, että taloudessa menee hyvin eikä valtio ole korviaan myöten veloissa.

Korkea elintaso ja korkea tulotaso takaa parhaiten köyhän toimeentulon. Siksi jokainen toimi, mikä aidosti tähtää valtion talouden tasapainottamiseen, auttaa köyhää.

Taloutta ei olisi koskaan pitänyt päästää tähän tilaan. Vaikka Marin on tehnyt parhaansa velan lisäämiseksi, samaa on tehty jo 20 vuotta. Surkeinta on se, että velkaa otetaan myös silloin, kun taloudessa menee hyvin.

Vaikka Antti Rinne ja Sanna Marin puheissaan puhuu elvytyksen vastasyklisyydestä, se on jäänyt vain puheeksi. Elvytetty on jatkuvasti, kun elvytyksellä tarkoitetaan sitä, että valtio ottaa velkaa ja jakaa sen kansalle tavalliseen kulutukseen.

Ole siis tyytyväinen, että edes Kokoomus aikoo tehdä asialle jotain. Mitä myöhemmäksi se jää, sitä kylmempää kyytiä köyhälle on luvassa.

Äänestä
  • Suomi on jo pitkään pitänyt elintasoa yllä velanotoilla eikä verottaen.
    Työnteolla ei näinollen ole mitään vaikutusta valtiontalouteemme.
    Mitään eläkepommiakaan ei ole jos voimme syytää velkarahaamme ulkomaille kohteisiin jotka eivät koskaan tuota "sijoitusta" takaisin.

    Puheet siitä että poliitikkojen tekemät sopimukset sitovat meitä on selkokielellä sitä että he ovat sopimisillaan kaventaneet itsenäisyyttämme ja täten itsemääräämisoikeuttamme.
    NATO on yksi sopimus lisää muiden jatkoksi.
    Kohta meidät pelastaa veloistamme vain jos joku maa valloittaa meidät.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Suomi on jo pitkään pitänyt elintasoa yllä velanotoilla eikä verottaen.
    Työnteolla ei näinollen ole mitään vaikutusta valtiontalouteemme.
    Mitään eläkepommiakaan ei ole jos voimme syytää velkarahaamme ulkomaille kohteisiin jotka eivät koskaan tuota "sijoitusta" takaisin.

    Puheet siitä että poliitikkojen tekemät sopimukset sitovat meitä on selkokielellä sitä että he ovat sopimisillaan kaventaneet itsenäisyyttämme ja täten itsemääräämisoikeuttamme.
    NATO on yksi sopimus lisää muiden jatkoksi.
    Kohta meidät pelastaa veloistamme vain jos joku maa valloittaa meidät.

    Tarkoitatko sitä, että Suomella on kevyt verotus ja löysä progressio?

    Äänestä

Mitä nauramista siinä on, että huolehtii yhteiskunnan heikko-osaisempien toimeen tulosta? Vasemmisto, SDP, ei sitä ole puheistaan huolimatta tehnyt. Vanhukset, vammaiset, lasten suojelu, terveyspalvelut yms. ovat rempallaan ja Marinin hallituksen aikana mennyt vain huonompaan suuntaan.

Äänestä
  • Tottahan tuo on.
    Puheet ja teot eivät osu yhteen, kuten ei vappusatasen kanssakaan.

    Toisaalta, mitä siitä tulisi, jos SDP pitäisi lupauksensa?
    Jos kansalla on asiat kunnossa, se haluaa vaurastua ja äänestää Kokoomusta, joka mahdollistaa sen. Eihän SDP tapa lypsävää lehmäänsä.

    Äänestä

Takataskussa on tuo sosiaaliturvan leikkaus kortti piilossa

Äänestä

Kaikki puolueethan haluavat nyt huolehtia heikko-osaisista ja pienimmistä sekä varsinkin eläkeläisistä! Nythän on tulossa vaalit!!!
Mutta kuten tiedämme, heidän puheidensa kuunteleminen on ajanhukkaa koska se on silkkaa valetta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tiistain välikysymyksen pitkässä puheen vuorossaa, kuulitteko hän sanoi että meidän tulee huolehtia maamme heikko osaisistamme,,arvatkaa sainko naurun aihetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu