Suomen kansa parhaaksi - turvavakuutukset ja -lupaukset lännestä vai saavutettava aito diplomaattiskaupallinen ystävyys idästä?*
Suomi ja erityisesti suomalaiset sijaitsevat eräällä haastavimmista maantieteellisistä alueista,
.. idän ja lännen vedenjakajalla, jossa taitavuus diplomatiassa olisi otollisempaa kansalliselle turvallisuudelle kuin raskas sotilaallinen varustautuminen vastakkain asettumisen muurille - barrikadin rakentumiselle, Venäjän rauhallisimman maarajan kohdalle!
Nyt UM Pekka Haaviston viljelemä "paras mahdollinen" |1 turvajärjestelmä yhdessä median voimallisen paatoksen, manipulaation ja virheelliskorosteellinen Ukrainan sota on meitä tarkoitushakuisella toistoja moninkertaistaen johdatellut .. tavoitteena Natoon liittyminen.
.
|1 ~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008779841.html - , HS-otsikoituna näin:
"Suomi saa ”parhaan mahdollisen turvan Nato-hakemuksen ajaksi”, sanoo ulkoministeri Haavisto" -toimittajana Teemu Luukka.
Kansakuntamme on peloteltu kauhuskenaarioin Nato' lle suosiolliseksi -
.. jota todistellaan internetpaneelein toteutetuilla kansalaiskyselyillä - ansanäänestystä poliitikot eivät meille suomalaisille suoneet - vaan kielsivät - median vaietessa aiheen kuoliaaksi.
Media toi Ukrainan sodan kotiovellemme -
.. tämän ollen todennäköinen mediapoolin esisuunnitelma, heti kun sota Venäjän hyökkäyksenä syntyi -
.. media kutisti kaukaiseen maahan olevan yli 1000 kilometrin matkan '1000 metriksi' ja muutamaksi sekunniksi - massiivisella manipulaatiolla - tietoistarkoituksellisen informaatiovirran ylittäessä jo noin kymmenkertaisesti kaiken sen informaation mitä mediapooli jakoi 20 vuoden aikana, kun Yhdysvallat soti kaukana omilta rajoiltaan - lähinnä kehitysmaissa Afganistanista Syyriaan - vuosina 2001-21. Noissa US-hyökkäyssodissa tapettiin kaikkiaan yli 100 000 siviiliä -
.. kaiken tuon USA' n hyökkäyssotien uutisoinnin jäädessä murto-osaan nykyisesti Ukraina-paatoksesta - mittausajanjaksona kolme kuukautta per sodan alku (Afganistan, Irak, Somalia, Jemen, Libya ja Syyria)!
Näin ei valitettavasti ole, miten Pekka Haavisto kuvastaa HS-kirjoituksessaan -
.. mitkään turvalausekkeet eivät takaa lopulta mitään, sillä jo nykyiset natovaltiot joutuvat Nato etenemisemme vaiheessa 2 tarkasti miettimään lopullisessa ratifiointimenettelyssään per jäsenvaltio, siitä onko Suomi liian vaarallinen jäsen, kun tarkastellaan Naton artikla viitosta, joka edellyttäisi tuloa Suomeen - sotaan joka olisi esimerkiksi provosoitunut Venäjän, tuon toisen ydinasesuurvallan kanssa -
.. Suomen maaraja on hyvin turvallisuuskriittinen Venäjälle, ja tämän tietävät erityisesti Saksa, Turkki, Unkari ja yllättäen Iso-Britannia, joka aikanaan julisti Suomelle jopa sodan vuonna 1941! Eikä Yhdysvaltojenkaan todellinen mielipide ole ulottunut suomalaisen mediasensuurin läpi meille lukijoille ja katsojille - arkitodellisuutena. [T-1]
Jos olisimme Natossa, meille kohdistuisi myös suurella todennäköisyydellä Viron ilmataistelukyvyn ylläpito
[ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2019/11/suomalaiset-hornetit-viron.html - ] ja se tarkoittaisi meille osallistumista sotaan, joka olisi Viron ja Venäjän välinen - sotaan, jossa meillä ei olisi ollut muutoin mitään sijaa. Tämän asiaseikan toivoisi olevan poliitikkojemme tiedossa.
Tuo "takautettu ja vakuutettu" valmiusaika aloittaisi Suomen Venäjän viholliskandidaatiksi kasvamisen. Näin valmistautuisimme jo etukäteen, ennen lopullista Natoon liittymispäätöstä taistelualustaksi joutumisen, jossa läntisen sotakoneen taisteluvoimia saapuisi maahamme (jos saapuisi), jos olisi osoitusta aggressioista, joita esitetään idästä - todellisuudessa tai lännestä tarkoitushakuisesti keksitysti ja paisutellusti - siis manipuloidusti.
'West trolling manipulation' |2 on raskas infohybridillinen täsmäase, jolla kansakuntamme käännettiin ympäri - arveluttavin internetpaneelein - hienostunut aivopesu väänsi väkisin kansalaisemme noin 24 prosentin natokannatuksesta toisinpäin kielteisyyteen.
Media unohti tietoisesti monia oleellisia tekijöitä liittyen kansakuntamme todelliseen turvallisuuteen -
.. ensinnäkin maarajat saman valtion (Venäjän) ja eri maiden kanssa ovat meidän esimerkissä aivan erilaisissa lähtökohdissa - verrantona voisimme ottaa esimerkkirajat lännestä - US' n rajat Meksikon ja Kanadan kanssa - meidän ollen vielä tänään "Kanada" -ilman Natoa.
Toisekseen mediapooli unohti valaista lukijoitaan ja katselijoitaan niillä todellisilla Venäjän uhkailuilla - juuri meitä kohtaan. Ei voitu kertoa oikeita todellisia esimerkkejä, koska noita väitettyjä uhkauksia ei ole esitettäväksi - rehellisesti. Todellisrehellisyyden sijasta sitä enemmän esiteltiin Venäjän uhkia luuloina, väitteinä, otaksumina, arveluina, pohdintoina, jopa nimettömistä lähteistä - siis juuri meitä Suomea vastaan!
Mitkä turvatakuut, mikä etupiiri, mikä nootti?
3
151
Vastaukset
- Anonyymi
Varsinainen "nootti" saatiin kokeneimmalta ulkoministerivuosilta - Erkki Tuomiojalta, joka väläytti sairaudeksi sota- ja joukkopsykoosin, johon moni media ja poliitikko on sopuloitunut:
24.4.2022 - 12:06
Tuomioja puolustaa puheitaan suomalaismedian "sotapsykoosista"
SDP:n kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Erkki Tuomioja perustelee Twitterissä, miksi hän käytti sotapsykoosi-sanaa kuvatessaan suomalaismedian toimintaa Suomen Nato-keskustelussa.
https://yle.fi/a/3-12043017/64-3-72198 - Anonyymi
Suomi on USA:n sotilaallisessa etupiirissä.
- Anonyymi
Eurooppalaista suursotaa ajatellen Suomi aivan liian vaarallisessa paikassa maantieteellisesti, katso Kuolaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi499891Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126675Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736005Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?405871Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464104Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2632996Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?392306- 611295
Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik191116Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu
Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa48955