Ateisti myöntää rehellisesti erehtyneensä, mutta teisti ei. On melko omahyväistä ajatella, että vaikka maailmassa on ollut ja on edelleen tuhansia jumalia niin juuri minun jumalani on se oikea ja muut ovat väärässä. Jos suurin osa muista on sitä mieltä, että olet väärässä niin miksi et pysähdy tarkistamaan näkökantojasi? Ateistina on mukava olla kun on jumalien suhteen oikeassa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"On melko omahyväistä ajatella"
On melko omahyväistä esittää mitä toiset ajattelevat laittamalla sanomattomia sanoja heidän suihinsa tai ajattelemattomia ajatuksia toisen ajatuksiksi. Tai ajatella, että oma aate olisi totuus, joka olisi kaikkien asioiden käsittelyn ainoa oikea mahdollistaja.
Teismeihin ei nyt oikein osaa ottaa kantaa. Kun palstan otsikon mukaisesti on kuitenkin orientoiduttu keskustelemaan ateismista.
Ateismi ei ole aate. Suurin osa teisteistä on sitä mieltä, että juuri hänen jumalansa on oikea ja muiden epäjumalia. Tällä perusteella avaus on ihan oikeassa ja on melkoisen omahyväistä kyseenalaistaa sitä noin heikoilla argumenteilla.
"Suurin osa teisteistä on sitä mieltä, että juuri hänen jumalansa on oikea ja muiden epäjumalia. "
Mahdollisesti, mutta voi olla, että asiaa pitäisi ehkä vielä tutkia, että siitä saataisiin evidenssiä? Mutta ei lausetta voi ehkä kiistää tai todistaa oikeaksi?
"Tällä perusteella avaus on ihan oikeassa"
Mikä on oikeus ja mikä on vääryys? Ja miten annetut argumentit tulkitaan, merkitsee niihin suhtautumisessa? Yleensä viestinnässä ajatellaan olevan viesti, kanava lähettäjä ja vastaanottaja. Mutta ainakin teknologian puolella viestinnässä on käytössä järjestelmät, joilla varmistetaan, että viesti on ymmärretty ja, että on olemassa teknologia eli yhteinen kieli ja laitteistot, että asiaa voidaan käsitellä siten, ettei virheitä viestin merkitykseen synny. Tai ainakin jotenkin sinne päin, ehkä?
Palstan aihepiirille uskollisena uskoisin, että ehkä on mahdollista, että ateistinen suhtautuminen teismeihin ja ehkä jopa niitä harjoittaviin ihmisiin vaihtelee sen mukaan, kuinka ateismiin on päädytty? Jos on oltu teistisessä yhteisössä, voi sen kuva värjätä kuvaa ateismista ja teismeistä. Ja muuta kautta ateismiin päätyneet voivat muodosta omaa ateistista todellisuuttaan toisenlaisista viitekehyksistä käsin ja päätyä ehkä erilaisiin merkityksiin asioille?
Käytöksekseen ihminen valitsee sen, joka parhaiten tukee sen hetkistä tilannetta ja tuntuu merkitykselliseltä ajattelussa. Olipa ajattelu selkeä tai epäselvä. Olen pahoillani, mutta en osaa tänään oikein orientoitua ajattelemaan teismejä. Se, kun ei kuitenkaan ateismista keskustelun näkökulmasta ole niin kovin mielenkiintoinen aihe. Ja se vaatisi kuitenkin teististen asioiden päivittäistä tutkimista. Ja ajat eri asioille tuntuvat sijoittuvan oman aikataulunsa mukaisesti. Sekä mahdollisesti yksi kerrallaan.
”Mutta ei lausetta voi ehkä kiistää tai todistaa oikeaksi?”
No minun väitteeni faktisesti oikeaksi todistaa jo se, että aabrahamilaiset vuohipaimenuskonnot tappelevat hanakasti keskenään ja ovat siis sitä mieltä, että kaksi muuta aabrahamilaista lahkoa ovat väärässä.
OK sovitaan niin. Mutta mitä sitten?
Missä asiassa sinä olet erehtynyt ihan vain näin vaikka viime aikoina?
Onko ollut elämäsi aikana mitään merkitykseltään mielestäsi isoa asiaa, jossa olet erehtynyt?
”Missä asiassa sinä olet erehtynyt ihan vain näin vaikka viime aikoina?”
En kyllä ole erehtynyt missään. Minua on kyllä syytetty siitä, että olen aina oikeassa enkä anna periksi edes keskustelun miellyttävyyden vuoksi. Mieleistäni ateistin on helppo olla oikeassa teistin suhteen kun jumalista ei ole vielä yhtään ainoaa todistetta ja vaikka jumala olisi olemassa niin on pieni todennäköisyys, että juuri sen teistin kuupassa jylläävä jumala olisi oikea ja aito.
Se, että ei tunnusta erehtyneensä missään, on merkki pitkälle edistyneestä narsismista ja patologisesta valehtelusta, josta ei ole mahdollista enää parantua.
Olet kaiketi myös psykopaatti sen perusteella, mitä sinua tunnen.
Mieluummin minä olen harkiten ja vakain tuumin uskomatta olemattomiin,kuin heittäydyn silmää räpäyttämättä uskomaan kaikenlaiset mieleni alueella jylläävät olennot.
Erehdyin ennen nuolemaan Allahin peetä, vaikka Jeesuksen peehän se on mitä pitää nuolla.
En ole koskaan ollut väärässä.
Varma Tieto