Jospa aloitettaisiinkin se kulujen leikkaaminen sieltä kalleimmasta päästä, eikä työttömistä ja sairaista.
Tarvitaanko Suomessa tuollaista määrää kansanedustajia istumassa joutenpäiten siellä salissa ja näpyttelemässä puhelimiaan, kuuntelematta edes yhtään pöntössä puhujaa. Kuten on televisiossa nähty.
Jos edustajamäärä puolitettaisiin, saisi silläkin rahalla palkattua aikas monta sairaanhoitajaa oikeisiin töihin. Ja varmasti hommat hoituisi siellä yhtä hyvin, kuin nytkin.
Miettikääpäs korkeita palkkoja, ilmaisia lentoja, ilmaisia taksimatkoja, puhelimia, niiden kuluja, tabletteja ym. ja päälle tulee vielä isot kulukorvaukset verottomana.
Säästö olisi varmasti luokkaa suuren suuri, mutta kuten tiedetään totuus, eihän korppi toisen korpin silmää noki... Kyllä ottaa pattiin tämä Suomen touhu.
Voi olla ministerien viroissakin tarkasteltavaa, kun on jos jonkinlaista asunto ym. ministeriä, millä ei mitään virkaa Suomalaisessa yhteiskunnassa.
Kansanedustajia puolet pois.
4
225
Vastaukset 4
- Anonyymi
Jo useiden vuosien ajan on esitetty että kansanedustajia ei tarvitse olla 200, vaan puolet siitä riittäisi hyvin!! Hyvä peruste on jo sekin, ettei yksittäinen kansanedustaja voi päättää itse mistään asiasta, eli vaikuttaa, vaan hänen täytyy totella kaikessa mitä puolueenjohto käskee! Muuten tulee sanktioita! Miksi heitä siis pitäisi olla noin paljon verorahoja kuluttamassa?!
- Anonyymi
Onko kukaan laskenut, mitä yksi kansanedustaja Suomelle vuodessa maksaa?? Kaikki kulut oikeasti. MOT:lle olis jutun aihe. Jotkut siellä vaan istuu suu supussa koko kauden. Ei mitään virkaa tai hyötyä Suomelle. Pistää niin vihaks, kun sitten ollaan köyhiltä heti leikkaamassa nekin vähäiset tulot.!!
- Anonyymi
Eduskunta on kallis paikka esim pikkujouluihin meni 360000 verorahoja. Hyvä on ryypätä kun ei tartte itse maksaa. Taksiajelut matkakorvaukset viinanostot lista on loputon josta pitää säästää mutta ei varmaan tule mitään säästöjä. Pääministeri ryyppää niin viinajuhlat on sallittuja eikös marin ole eronnut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1521313Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1201069Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä33832Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset215808En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58792- 64752
- 141734
- 46674
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57632Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss61581