Ap. t. 19:13
Myös jotkut kiertelevät juutalaiset henkienmanaajat alkoivat loitsiessaan lausua Herran Jeesuksen nimeä. Karkottaessaan sairaista pahoja henkiä he sanoivat: "Minä vannotan teitä sen Jeesuksen nimessä, jota Paavali julistaa."
Raamattua lukiessa pitää ymmärtää, että Jeesuksen antamat valtuudet omille valituille opetuslapsille tarkoittivat vain heitä ja tietyn ajanjakson verrran. Ei ne mitään ikuisia lakeja ole, joita vain kopioimalla ja matkimalla samat asiat tapahtuisi nyt tässä ajassa.
Jeesus antoi valituille ja luotettaville opetuslapsilleen erikoisvallan toimia hänen sijaisenaan maan päällä, sen ajan kun Jeesus oli itse pidätyksen, kuoleman ja helluntain välisen ajan estyneenä toimimaan ihmisten hyväksi maan päällä. Niihin erikoisvaltuuksiin silloisille opetuslapsille kuului syntien anteeksiantaminen, sairauksien parantaminen, jopa kuolleitten herättäminen.
Mutta se oli määräaikainen valtakirja.
Sitä varten Jeesus antoi omaa Pyhää Henkeään opetulapsille, jotta määrätyillä opetuslapsilla olisi ollut voima tehdä niitä ihmeitä ja tunnustekoja määrätyn ajan.
Ei ne kaikki lauseet kaikkia ihmisiä koske, kuten eksyttäjät antaa ymmärtää.
"Sanottuaan tämän hän puhalsi HEITÄ kohti ja sanoi: "Ottakaa Pyhä Henki."
Myös jotkut kiertelevät juutalaiset henkienmanaajat alkoivat loitsiessaan lausua Herran Jeesuksen nimeä. Karkottaessaan sairaista pahoja henkiä he sanoivat: "Minä vannotan teitä sen Jeesuksen nimessä, jota Paavali julistaa."
Raamattua lukiessa pitää ymmärtää, että Jeesuksen antamat valtuudet omille valituille opetuslapsille tarkoittivat vain heitä ja tietyn ajanjakson verrran. Ei ne mitään ikuisia lakeja ole, joita vain kopioimalla ja matkimalla samat asiat tapahtuisi nyt tässä ajassa.
Jeesus antoi valituille ja luotettaville opetuslapsilleen erikoisvallan toimia hänen sijaisenaan maan päällä, sen ajan kun Jeesus oli itse pidätyksen, kuoleman ja helluntain välisen ajan estyneenä toimimaan ihmisten hyväksi maan päällä. Niihin erikoisvaltuuksiin silloisille opetuslapsille kuului syntien anteeksiantaminen, sairauksien parantaminen, jopa kuolleitten herättäminen.
Mutta se oli määräaikainen valtakirja.
Sitä varten Jeesus antoi omaa Pyhää Henkeään opetulapsille, jotta määrätyillä opetuslapsilla olisi ollut voima tehdä niitä ihmeitä ja tunnustekoja määrätyn ajan.
Ei ne kaikki lauseet kaikkia ihmisiä koske, kuten eksyttäjät antaa ymmärtää.
"Sanottuaan tämän hän puhalsi HEITÄ kohti ja sanoi: "Ottakaa Pyhä Henki."
Vastaukset 22
Vanhimmat
suomi24 on osallinen kiihottamiseen kansaryhmää vastaan. Ylläpito on suurin yksittäinen aloitusten tekijä ja kommenttien lähettäjä. Lähes kaikki ylläpidon kautta palstalle postatut kommentit sisältävät vihapuhetta ja panettelua ja solvaamista ja valheellisia väittämiä.
TV7:lla nuori hellarisaarnaaja uhosi kovasti, että he alkavat lähettää hikisiä alusvaatteitaan vakavasti sairaiden ihmisten päälle.
Mitä mieltä olette siitä ideasta?
Eikös snetissäkin sitä jo harrasteta. Nehän lähettelee niitä alusvaatteitaan ja toiset haistelee niitä. Ja vielä maksaa siitä. Mutta tuskin se konsti ketään parantaa mistään oikeasta sairaudesta. Voi käydä pikemminkin päinvastoin.
Espanjalaiset kongistorit heittivät intiaaneille isorokkopotilaiden vaatteita ja huopia intiaaneille ja kokonaisia heimoja kuoli siihen tautiin.
Aloitus on totta.
Raamatussa on aloitukseen liittyvä jae, jossa puhutaan niistä, jotka vain "ottavat suuhunsa Jumalan sanoja"...ja Jeesus oksentaa sellaiset hurmahenget pois suustaan!
Hellarisaarnaaja Benny Hinn käyttää juuri tuota jaetta ja puhaltaa ilmaa posket pullistellen, hokee ja huutaa, ottakaa Pyhä Henki!
Ei ole kovin viisasta näin korona-aikana.
Ylläpito sabotoi palstaa postaamalla työkseen solvauksia ja hullutuksiaan ja valheitaan palstalle. Ylläpidon tarkoitus on estää kaikki rauhallinen ja oikeamielinen keskustelu helluntailaisuudesta ja tuoda tilalle luterilaisuuden pakanalliset opit ja saatanan synagoogan valheet.
Sinä sabotoit palstaa postaamalla työksesi solvauksia ja hullutuksiaan ja valheitaan palstalle. Tarkoituksesi on estää kaikki rauhallinen ja oikeamielinen keskustelu uskosta ja tuoda tilalle helluntailaisuuden pakanalliset symboliopit ja saatanan synagoogan valheet.
oi jospa olisit töissä !
koita nyt harkita ettei koko elämä mene foorumilla lutterin oppeja kiillottaessa !
vähän karua tekstiä oli päivän lehdessä katolisten pappien olemuksesta !
valehteleminen ei ole viisasta millään intervallilla !
tiedoksi
uuu saastanen lutterislta jankkaava pedokääkkä o ntäällä
pappia ja sakastia sen teksteissä piisaa mutta ei mitään asiaa
vähän karua sen tekstit
älä sitten valehtele!
Asusinhenki on paha valheellinen hurmoshenki, se sai Parhaminkin niin villiksi, jotta mies piti viedä vankilaan rauhoittumaan ja tuli syyte sodomiasta. Valheita se mies alkoi hurmospäissän levittämään, slummien mustille miehille lupasi monen vieraan kielen taidon käymättä päivääkään oikeata koulua jos he liittyy miehen perustamaan uuteen Pentecostalismuksen lahkoon.
Tällaisia jakeita hellarit ottavat suuhunsa ja alkavat manaamaan henkiä paikalle ja loitsimaan vaikka useamman ihmisen ryhminä.
Ap. t. 19:12 niin että vieläpä hikiliinoja ja esivaatteita hänen iholtansa vietiin sairasten päälle, ja taudit lähtivät heistä ja pahat henget pakenivat pois.
Olen nähnyt kun puhuja puhaltaa "pyhiä henkiä".
Myös niitä jotka tallovat käärmeitä kokouksessa.
Jokainen päätelköön itse onko helluntailaisuus tervettä uskoa.
Jeesu antoi hyvän neuvon
Jeesus varoittaa ihmeistä ja tunnusteoista, jolleivat ne ole saman luokan ihmeitä ja tunnustekoja, mitä Jeesus itse teki maan päällä. Silloin ne ovat vihollisen voimien tekemiä ja aikaansaamia, vaikka niiden tekijä toimii "Jeesuksen nimessä".
Joh. 10:37
Jos minä en tee Isäni tekoja, älkää uskoko minua.
Ilm. 16:14
"Ne ovat pahoja henkiä, jotka tekevät ihmeitä."
Matt.7
22 Monet sanovat minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.'
23 Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: 'En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!'
Nykypäivänä toimii ihan saman henget ja voimat, mitkä teki niitä ihmeitä ja tunnustekoja Faaraon hovissa tuhansia vuosia sitten.
Henget ei vanhene eikä muutu ajan saatossa.
Mitä on ollut ennen, sitä on nytkin.
Ihmisille tuhat vuotta tarkoittaa Jumalan kalenterissa yhtä päivää.
Vauvakastetu lahkolainen pelkäätkö että panen lapsiasi?
Suomi on kuin Sodoma
Vauvakaste on vitsi
Eihän sitä kukaan tiedä mitä tuollaiset hurmahenget tekee.
Aikanaan seurakunnassa oli kuri ja järjestys. Jumala on järjestyksen Jumala, ei mikään hurmospäissään hilluva ja selälleenpäin kaatuileva Jumala.
Jer. 29:26
'Herra on pannut sinut, Sefanja, pappi Jojadan seuraajaksi valvomaan järjestystä Herran temppelissä ja toimittamaan jalkapuuhun ja kaularautaan kaikki hullut ja hurmahenget, jotka esiintyvät profeettoina.
Juud. 8
Yhtä kaikki nämä hurmahenget tekevät samalla tavoin. He saastuttavat ruumiinsa, halveksivat Herraa ja hänen valtaansa ja herjaavat henkivaltoja.
Markuksen lopun tuntemattoman runoilijan käärmeen pistojen kohdan lahkosaarnaajat ovat opetelleet ja kuljettelevat mukanaan esityksissään käärmeitä, joilta on myrkkyhampaat poistettu.
Sellainenkin käärme voi levittää pahoja viruksia bapteereja, jos antaa kokeilla miltä se käärmeenpurema tuntuu.
Nuoria tulisikin varoittaa helluntailaisten uskonnollissta show-esityksissä, joissa paikalle kutsutut aamenien huutajat valmiina.
Helluntailaiset eivät edes sitä käsitä, että koko Markuksen evankeliumin loppu ei ole mikään Jeesuksen itsensä eikä edes Markuksen kirjoittamaa tekstiä niistä "ihmeistä ja merkeistä, uskotaan ja kastetaan, ja niitä käsiä olennelllaan, täysin tuntemattoman ihmisen satojen vuosien perästä sinne kirjoittama teksti, mikä on kirkolliskokouksessa riitojen säestämänä sinne lisätty.
Jeesus ei kuolemansa jälkee puhunut itse mistään myrkynjuonnista eikä käärmeillä itseään pistättämisesta tosiuskovan tunnusmerkkeinä.
Jeesus ilmestyy lähimmilleen
9 Kun Jeesus oli varhain sapatin jälkeisenä päivänä noussut kuolleista, hän ilmestyi ensiksi Magdalan Marialle, josta hän oli ajanut ulos seitsemän pahaa henkeä. [Markuksen evankeliumi päättyi alkuaan jakeeseen 16:8.Joku varhaiskristillinen kirjoittaja on täydentänyt evankelistan esitystä muualta tunnetulla, luotettavaksi katsotulla perimätiedolla.]
"Tutkikaa kaikki ja pitäkää vain se mikä on oikein" neuvoo Johannes.
Olen jo tutkinut, sinä olet Jumlan seurakuntaa vaimnoava käärme!!!
mene töihin ja lopeta tuo satuilusi !
Suomi24 on osallinen ja suomi24 harjoittaa järjestelmällistä kiihottamista kansanryhmää vastaan. Suomi24 on laittomien hallussa ja alusta laittomuuksiin.
Kiihottaminen kansanryhmää vastaan on puhetta tai kirjoitusta, jonka tarkoitus on halventaa tai pelotella kansanryhmää tai lietsoa väkivaltaista tai syrjivää toimintaa kansanryhmää kohtaan. Yleensä kansanryhmällä tässä yhteydessä tarkoitetaan rodun, etnisen taustan, kansallisuuden, uskonnon, seksuaalisen suuntautumisen tai vammaisuuden määrittämää kansanryhmää.