Hoidan hoivakodissa asuvan äitini asioita. Ko. hyvinvointialueelta tuli nyt kirje , että 1.1.2023 alkaen aletaan periä 'Ryhmäkotien ylläpitomaksua' EUR 150,00 kuukaudessa (normaalin hoivamaksun lisäksi). Kirjeessa viitattiin neljään eri lakiin, mihin tämä uusi maksu perustuu. Tämä ylläpitomaksu sisältää pyykin, kodin yhteiset varusteet (???), kodin puhdistusaineet (???), WC-paperit, käsipyyhkeet, viikkosiivouksen ja ranteessa olevan hälytyspainikkeen. Miksiköhän näitä ei ole ennen tarvinnut periä ? Tässä sitä nyt näkee, miten uudet 'hyvinvointialueet' tuovat lisää "hyvinvointia" !!
Joillekin asukkaille tuo 150 euroa on aika suuri lisämaksu, jos eläke on pieni. Ja vielä kehtaavat mainita kirjeessään (otsikko "Viranhaltijan palvelu- ja maksupäätös") kohdassa 'Päätöslaatu: myönteinen '. Että ovat itse päättäneet myöntää asukkaalle 150 euron maksun ! Tuohan on ihan kettuilua.
Ryhmäkotimaksut
Anonyymi-ap
3
154
Vastaukset
- Anonyymi
Et kai yllättynyt? Odotellaan nyt seuraavaa siirtoa, kun alkavat lähettämään pillerin per pää joka talouteen.
- Anonyymi
Kunnalliskodin palvelut katetaan asiakkaan eläke tulolla, lisämaksut on lähettänyt joku huijari?
- Anonyymi
Eikö ole kiva että kepun Sote saapui? Äänestäkää vaan kepua lisää niin näitä maksuja tulee lisää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911166- 1491055
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59797Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46759