Mulla olis tulossa 30.000 euroa rahastoisin. Kolmeen eri rahastoon jaan summan. Mutta mikä olisi hyvä aikaväli. Kerralla tuota pottia ei kannata pistää.
Olisko vuosi sopiva aika? Kuukausissäästämistä suositellaan, mutta eikö viikko säästäminen olisi vielä tehokkaampi?
Isomman summan laittaminen rahastoihin? Aika?
5
365
Vastaukset
- Anonyymi
Terve!
Minulla sama tilanne eli sain perintöä josta perintöveron jälkeen jäi pankkitilille reilu 65 000 euroa. Pankkien tarjoukset määräaikaistalletuksille naurettavan alhaiset, jos taas sijoitat rahastoihin niin hyvässä lykyssä sijoituksen hoitokulut syövät tuoton ja menee hyöty miinukselle. Laitoin maanantaina kyselyä Norjaan Bank Norwegianille ja Saksaan Deutsche Bankille millaista sijoitusta siellä suosittelevat, odotellaan mitä vastaavat.- Anonyymi
No ei ne sulle keskiverron auton hinnasta mitään privaattitarjouksia anna säästötilistä. Lisäksi säästötili ei koskaan ole sijoitus, kuin pankille. Valitse riskinottokyvyllesi sopiva instrumentti. Asuntojen hinnat on laskussa ja vuokrat nousussa. Sitten on rahastot ja osakkeet maantieteellisellä ja ajallisella variaatiolla.
- Anonyymi
Ei mihinkään rahastoon kannata laittaa vähiä rahoja. Osta vain suoraan osakkeita.
- Anonyymi
Nyt tässä on oltu laskevassa markkinassa jo tovi, nyt sitten kannattaa pohtia sitä, onko pohja saavutettu vai onko sinne vielä pitkäkin matka.
Jos olettaa, että kestävä nousu alkaa puolen vuoden kuluessa, niin summa kannattaa jakaa ehkä noin 40 viikolle ja sijoittaa siis 250€/rahasto joka viikko. Mutta jos tuntuma onkin se, että pohja saavutetaan vasta vuoden kuluttua, niin ehkä kannattaa laittaa tuo 250€/rahasto joka toinen viikko.
Jos taasen tuntuu siltä, että nousu alkaa nyt ja heti ja juuri nyt ollaan pohjalla, niin ehkä sitten kannattaisi laittaa rahaa sisään sellaiset 1000€/viikko/rahasto, niin homma on 2,5 kuukaudessa valmis.- Anonyymi
Millä laskevilla markkinoilla olet? Viime kesänä pörssi pohjasi ja sen jälkeen menty lähinnä ylöspäin. En väitä, ettei voisi kesäksi romahtaakin, mutta ei tuo nousuprosentti laskumarkkinalta tunnu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke492739- 1252040
- 921748
- 1621339
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731311- 611215
- 691112
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731049Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32987