Mitä Venäjällä sitten tapahtuu ..

Anonyymi-ap

sitten kun Ukraina voittaa Putinin aloittaman sodan ja miehitetyt alueet päätyy niiden hallintaan joille ne alunperinkin kuului. Tässä vaiheessa lienee kaikille selvää, että näin tulee käymään, Käynnissä oleva Venäjän suurhyökkäys on samanlaista sähläämistä kuin sodan alkuvaiheet. Ennen vanhaan olisi sanottu, että tämäkin vaihe sodassa ryssittiin ansiokkaasti.
Jokatapauksessa edessä on valtava arvovaltatappio ja miten se vaikuttaa Venäjän sisäpoliittisiin tuleviin tapahtumiin. Suistuuko putin vallasta ja mitä tulee tilalle. Putin voi tietenkin, jollakin verukkeella, selittää tietämättömälle venäjän kansalle, että kyseessä oli voitto, mutta tämä tarkoittaisi Venäjän sulkeutumista niin informaation kuin vapaan matkustamisenkin osalta. Venäjästä tulisi uusi Pohjois-Korea, isommassa mittakaavassa. Ei kovin hääppönen tulevaisuudenkuva maailmanlaajuista turvallisuuskuvaa ajatellen.
Toisaalta voi olla, että nykyinen hallinto suistuu vallasta ja silovikit ottavat vallan, silloinkin tulevaisuus näyttäisi osapuilleen samalta, sillä erolla, että tappio myönnettäisiin ja syntipukki olisi tiedossa. Kehitys jatkuisi edesmenneen Neuvostoliiton "ihanteiden" mukaisesti.
Mitään kansannousua Venäjällä tuskin tulee, saatika demokraattista yhteiskuntaa.
Sääliksi käy sodassa tuhottua Ukrainaa ja niitä tavallisia venäläisiä jotka tiedostavat vääryyden, mutta eivät uskalla puhua, kuin myös kaikkia turhan sodan uhreja ja heidän omaisia.

10

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ukraina voittaa?... buahahhahhahhhaaa

    • Anonyymi

      Avaajalla pallo hukassa natoto kiimassaan. Kuvittelee mahdottomia!

      • Anonyymi

        Joko alkoi huolestuttamaan?


    • Anonyymi

      Siinä onkin miettimistä. Mutta,kun ei voita! Ripulipellen unelmissa vaan!

      • Anonyymi

        Ryzzät hävisi jo Suomen ja myöhemmin Ruotsinkin Natolle hyökkäämällä Ukrainaan!

        Sota ei kannata!


    • Anonyymi

      Natopellet ehtymättömiä syytää soopaa!

      • Anonyymi

        Emätollo Putler vei Suomen Natoon hyökkäämällä Ukrainaan!


    • Anonyymi

      Varmastikin kaikki sivistyneessä maailmassa ymmärtää sen että ajat jolloin tyrannivaltiot saattoivat saada hyötyä valloittamalla osia naapurivaltiosta on ohi ja sellaisen salliminen johtaa vain epävakauteen. Maailmanrauhan kannalta on tärkeää että Venäjä ei voi voittaa sotaa ja se on laajalti ymmärretty, siksi Ukraina tulee saamaan tukea ponnisteluissaan ja varsinainen voitto on Putinille mahdottomuus. Sen sijaan lopputuloksena voi olla ”voitto” missä Putin onnistuu sulkemaan venäläisten katseet todellisuudelta ja esittämään tilanteen jollakin verukkeella voittona. Venäjä jatkaa sekä sotilaallista ja taloudellista rappeutumistaan Putinin johdolla, mihin hyökkäys-sota Ukrainaan on antanut tuntuvasti vauhtia. Itseasiassa tämä voisi olla maailmarauhan ja vakauden kannalta kestäväkin ratkaisu, Putin säilyttää kasvonsa ja epävakaan ja arvaamattoman Venäjän uhka maailmanrauhalle ainakin vähenee.

      • Anonyymi

        Toisaalta Putin voidaan laittaa syrjään ja sinne voi tulla joku vielä hullumpi ukko valtaan silovikkien tuella. Sääliksi käy tavallisia ryssiä kun elävät siellä pimennossa ja olot vaan kurjistuu.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7582
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5199
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2690
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2318
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      91
      2240
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      70
      2092
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      567
      2075
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1097
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      68
      1088
    Aihe