Mitä Venäjällä sitten tapahtuu ..

Anonyymi-ap

sitten kun Ukraina voittaa Putinin aloittaman sodan ja miehitetyt alueet päätyy niiden hallintaan joille ne alunperinkin kuului. Tässä vaiheessa lienee kaikille selvää, että näin tulee käymään, Käynnissä oleva Venäjän suurhyökkäys on samanlaista sähläämistä kuin sodan alkuvaiheet. Ennen vanhaan olisi sanottu, että tämäkin vaihe sodassa ryssittiin ansiokkaasti.
Jokatapauksessa edessä on valtava arvovaltatappio ja miten se vaikuttaa Venäjän sisäpoliittisiin tuleviin tapahtumiin. Suistuuko putin vallasta ja mitä tulee tilalle. Putin voi tietenkin, jollakin verukkeella, selittää tietämättömälle venäjän kansalle, että kyseessä oli voitto, mutta tämä tarkoittaisi Venäjän sulkeutumista niin informaation kuin vapaan matkustamisenkin osalta. Venäjästä tulisi uusi Pohjois-Korea, isommassa mittakaavassa. Ei kovin hääppönen tulevaisuudenkuva maailmanlaajuista turvallisuuskuvaa ajatellen.
Toisaalta voi olla, että nykyinen hallinto suistuu vallasta ja silovikit ottavat vallan, silloinkin tulevaisuus näyttäisi osapuilleen samalta, sillä erolla, että tappio myönnettäisiin ja syntipukki olisi tiedossa. Kehitys jatkuisi edesmenneen Neuvostoliiton "ihanteiden" mukaisesti.
Mitään kansannousua Venäjällä tuskin tulee, saatika demokraattista yhteiskuntaa.
Sääliksi käy sodassa tuhottua Ukrainaa ja niitä tavallisia venäläisiä jotka tiedostavat vääryyden, mutta eivät uskalla puhua, kuin myös kaikkia turhan sodan uhreja ja heidän omaisia.

10

196

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ukraina voittaa?... buahahhahhahhhaaa

    • Anonyymi

      Avaajalla pallo hukassa natoto kiimassaan. Kuvittelee mahdottomia!

      • Anonyymi

        Joko alkoi huolestuttamaan?


    • Anonyymi

      Siinä onkin miettimistä. Mutta,kun ei voita! Ripulipellen unelmissa vaan!

      • Anonyymi

        Ryzzät hävisi jo Suomen ja myöhemmin Ruotsinkin Natolle hyökkäämällä Ukrainaan!

        Sota ei kannata!


    • Anonyymi

      Natopellet ehtymättömiä syytää soopaa!

      • Anonyymi

        Emätollo Putler vei Suomen Natoon hyökkäämällä Ukrainaan!


    • Anonyymi

      Varmastikin kaikki sivistyneessä maailmassa ymmärtää sen että ajat jolloin tyrannivaltiot saattoivat saada hyötyä valloittamalla osia naapurivaltiosta on ohi ja sellaisen salliminen johtaa vain epävakauteen. Maailmanrauhan kannalta on tärkeää että Venäjä ei voi voittaa sotaa ja se on laajalti ymmärretty, siksi Ukraina tulee saamaan tukea ponnisteluissaan ja varsinainen voitto on Putinille mahdottomuus. Sen sijaan lopputuloksena voi olla ”voitto” missä Putin onnistuu sulkemaan venäläisten katseet todellisuudelta ja esittämään tilanteen jollakin verukkeella voittona. Venäjä jatkaa sekä sotilaallista ja taloudellista rappeutumistaan Putinin johdolla, mihin hyökkäys-sota Ukrainaan on antanut tuntuvasti vauhtia. Itseasiassa tämä voisi olla maailmarauhan ja vakauden kannalta kestäväkin ratkaisu, Putin säilyttää kasvonsa ja epävakaan ja arvaamattoman Venäjän uhka maailmanrauhalle ainakin vähenee.

      • Anonyymi

        Toisaalta Putin voidaan laittaa syrjään ja sinne voi tulla joku vielä hullumpi ukko valtaan silovikkien tuella. Sääliksi käy tavallisia ryssiä kun elävät siellä pimennossa ja olot vaan kurjistuu.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      157
      2475
    2. 79
      1056
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      966
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      76
      635
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      91
      573
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      556
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe