Mitä Li Andersson on tehnyt koululaitoksellemme?

Koulu tuottaa PISA-tulosten sijaan persuja????

Ei ihme, että nuorisotyöttömyys on niin korkealla.
28120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Eipä kyllä voi sinuakaan kovinkaan fiksuksi kutsua.

Äänestä
  • Kyllä voi. EN minä nyt sentään persuja äänestä!

    Äänestä

  • Koulujengitt ottaneet ohjenuorakseen persuilta vihan !!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kyllä voi. EN minä nyt sentään persuja äänestä!

    Ei sinulla ole äänioikeuttakaan, et äänestä ketään etkä mitään.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Koulujengitt ottaneet ohjenuorakseen persuilta vihan !!

    Sinä jos kuka, vaikutat palstalla pelkkää vihaa lietsovan - persuko ?

    Äänestä

Vuonna 2016 tuli voimaan uusi opetussuunnitelma, jota asiantuntijoiden lisäksi myös opettajat ovat kritisoineet. Li Andersson EI OLLUT silloin opetusministeri.

Nykykoulun avainsanoja ovat inkluusio, itseohjautuvuus, yhteisopettajuus ja luokattomuus.
Epäselvää tuntuu olevan se, mistä nämä suuntaukset tulevat, mihin ne perustuvat – ja kuka niistä päättää?
Käyn yllä olevalla videolla läpi nykykoulun ongelmia.
Inkluusiolla tarkoitetaan koulukeskusteluissa kaikille yhteistä koulua. Siellä jokaisella oppilaalla on oikeus tukeen yksilöllisten tarpeiden mukaan. Tällöin jokainen oppilas tuntee olevansa hyväksytty ja arvostettu kouluyhteisössä.

Riihikallion koulun kielten lehtori Katariina Pekuri on sitä mieltä, että vapaa opetustyyli toimii, mutta sitä ei voi soveltaa kaikkiin aineisiin.
– Opettajien pitää itse pitää langat käsissä. Johonkin opettamiseen vanhanaikainen opettajalähtöinen opetus sopii paremmin kuin mikään muu. Joitakin juttuja voi teettää vapaammin.
Esimerkiksi matematiikan tunnit pidetään Tuusulan Riihikallion koulussa vanhaan malliin: opettaja opettaa ja oppilaat laskevat kynä sauhuten.
Ylen kyselyn mukaan opettajat ovat olleet takajaloillaan myös siitä, että heitä ei kuultu, kun opetussuunnitelmaa uudistettiin.
Riihikallion koulun rehtori Harri Saramola ymmärtää opettajien yskän.
– Kyllä heitä varmaan on kuultu, mutta kuinka hyvin kuinka hyvin heitä on ymmärretty siinä, mitä on koulun arki? Siinä on pieni kysymysmerkki.

Grahn-Laasonen oli Sipilän hallituksen opetusministeri vuosina 2015–2019.

Äänestä
  • sinä vietät suolessa ihan liian paljon aikaa. Itse asiassa sinulla ei ole mitään muuta elämää kuin itsesi kanssa keskustelu somesssa

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    sinä vietät suolessa ihan liian paljon aikaa. Itse asiassa sinulla ei ole mitään muuta elämää kuin itsesi kanssa keskustelu somesssa

    Mites sinä?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mites sinä?

    Murto-osan sinuun verrattuna joka hyökkäät kimppuun ihan jokaisella palstalla joissa vastaan sinun viestien kalasteluviesteihisi sensuroiden ja antaen bannit perään kun ei pää kestä leikkiä minkä itse aina aloitat ja missä olet kaiken hyvän lisäksi naurettavan huono ap addick.

    Äänestä

  • Kopiointihan se on sinun ainoa osaamisalueesi.

    Äänestä

  • Kokoomuksen Sanni Grahn-Laasonen oli koulutuksellemme syöpään verrattavaa tuhoa aikaan saanut opetusministeri.

    Äänestä

En ollut tiennytkään, että Li Andersson on Perussuomalainen?
Jos noin olisi, avaaja olisi ehkä Persu, tai ei, ei kyllä Persutkaan noin tyhmiä ole, eli täytyy olla SDP:n kannattaja.

Äänestä
  • Sinähän päättelet kuin persu.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Sinähän päättelet kuin persu.

    Pienen pieni pakkomiellekö persuista ?

    Äänestä

Nostanut kuluja n. 800 miljoonalla €urolla. Rakentanut sillä lisää yhden luokan niille, jotka eivät halunneet aiemminkaan koulua käydä. Vienyt resursseja ja rahaa koulutukselta.

Äänestä
  • Eivätkö juuri koulunkäyntihaluttomat, kenties persumaiset, nuoret juuri tarvitse lisää sivistystä?

    Keskustelupalstatkin ovat mukavampaa luettavaa kun persutkin tietävät edes perusasiat ja osaavat kirjoittaa niin, että siitä saa jotain selvääkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Eivätkö juuri koulunkäyntihaluttomat, kenties persumaiset, nuoret juuri tarvitse lisää sivistystä?

    Keskustelupalstatkin ovat mukavampaa luettavaa kun persutkin tietävät edes perusasiat ja osaavat kirjoittaa niin, että siitä saa jotain selvääkin.

    Pienen pieni persupakkomiellekö ?

    Miten se ratkeaa, määräten kouluhaluttomalle samaa lääkettä jota on aiemminkin kieltäytynyt nauttimasta.

    Hus kouluun siitä sitten, toteuttamaan visiotasi, lunastamaan sitä.

    Äänestä

Koululaitoksen epäonnistuminen näkyy persujen kannatuksen kasvuna.

Äänestä
  • todellakin ilmestyessä mamuluokkia ilman kantapeikkoja, väkivaltoineen välitunneilla edelliset asialla kantapeikot taas kohteina, lukutaidottomien saadessa todistus koulusta jne jne jne mutta...Niiden persujen seuratessa kohta katseella vierestä hallituksesta käsin kun Orpo "hiukan" leikkaa koulutuksesta mistä lupasi olla leikkaamatta.

    Äänestä

  • Nyt meni jo liian säälittäväksi, sinä itket palstalla koululaitoksen epäonnistumisesta ja syytät persuja. Miten persut vaikuttivat sinun koulumenestymättömyyteesi ?

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Nyt meni jo liian säälittäväksi, sinä itket palstalla koululaitoksen epäonnistumisesta ja syytät persuja. Miten persut vaikuttivat sinun koulumenestymättömyyteesi ?

    Edellinen hallitus (persut mukana) leikkasi koulutuksesta 700 milliä.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Edellinen hallitus (persut mukana) leikkasi koulutuksesta 700 milliä.

    No - hiukan tarkemmin, mistä se lähti. Koulutus on sellainen populistinen hokema, kuten köyhien kyykyttäminenkin.

    Äänestä

Kokkareiden ja lestakepulaisten aikaansaannoksia, koska tyhmiä yksinkertaisia vedätettäviä pitää saada lisää. Raha menee rahan luo.

Äänestä

ole huoleti lähdet äkkiä rikastajien kanssa , mutta et pääse takaisin 🙂

Äänestä
  • Niin se käy sullekin.

    Äänestä

Klonkun siskon naamasta näkee ettei ole ihan priima yksilö 🤣🤣🤣

Äänestä

Oikeistohallitukset ovat leikanneet vuosikymmeniä koulutuksestamme sikamaisesti.

Sanna Marin hsllitus on opetusministeri Li Anderssonin johdolla viimeinkin saanut satsattua verovarojamne koulutukseen!

Suomen koululaisten ja opiskelijoiden asemaa on Marinin hallituksen toimesta nostettu ja tämä suunta on tulevienkin hallitusten pidettävä.
Suomen kaikilla nuorilla on Marinin hallituksen ansiosta saada verovaroillamme vähintään ammattikoulutasoinen koulutus ja päästä paremmin kiinni työelämään.

Äänestä

Msrinin hallitus on oikeuden mukainen hallitus ja Li Andersson opetusministeri, joka oikeasti tekee työtänsä koululaisten parhaaksi, josta hyötyy tulevaisuudessa koko Suomi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Koulu tuottaa PISA-tulosten sijaan persuja????

Ei ihme, että nuorisotyöttömyys on niin korkealla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu