Pudasjärvelle on joskus odotettu, mutta ei toivottu, jäähallia. Naapurikunnissa, mm. Ranualla ja pessimismin ynnä epätoivon periferiassa, Puolangallakin on jäähalli. Mutta ei Pudasjärvellä, kaupungissa, joka ylpeilee palveluillaan, luonnollaan ja vetovoimallaan. Mikä täällä vetää?
Onko täällä jämähdetty menneisyyteen, kuten Venäjällä tänä päivänä?
Missä on se kauan kaivattu jäähalli ja patsashanke
10
312
Vastaukset
- Anonyymi
Kepuhan on joka vaalien aikana,valtuuston puheenjohtaja myöten kannatus(lue kusetus)teemoina että nyt se pitää viimein se jäähalli rakentaa.Eli eiköhän ne taas ala samat sloganit kohta olleen paikallislehden sivuilla.50 vuotta on sitä hyyssännet,meidän suurin nuoriso alkaa olla 60 v,jotka ois sen hallin jo kauan sitten tarvinnut.Mutta raha hanathan on kohti Syötettä ja ohi ajavaa turisti kanssa,mitä sitä omasta väestä...meillähän riittää ne yhä ne vaalivalheet.
- Anonyymi
Ylin urheiluviranomainen sanoi jo 90-luvun alussa naurahtaen, että Pudasjärvellä ei tarvita koskaan jäähallia. Hyvin on perinnön jättäjän tahtoa noudatettu. Mutta mikä patsas täältä puuttuu, kun se tuossa aloittajan otsikossa mainitaan?
- Anonyymi
Mihinkä on joutunut se putasjärven patsas? Sehän oli Hartsun vieressä vuosikausia.
Oli se patsas ja komia...Porohan se oli😁 ja se kuvastaa tätä kuntaa hyvin. Ainoa toimiva asia täällä on poro. - Anonyymi
Jääurheilu oli ja on edelleen ei toivottua Pudasjärvellä. Se oli kirosana vielä 1991. Jääurheilun on estänyt pudasjärvisen perinteen mukaan ylenpalttinen usko lento- ja jalkapalloon, hiihtoon ja edesmenneen pintamolaisen jäärän jättämä perintö. Hän sanoi aikoinaan, että lätkä vie harrastajat oikeilta urheilulajeilta. Jokainen urheilua Pudasjärvellä seurannut tämän tietää, mutta harva tunnustaa ja vielä harvempi uskaltaa sanoa.
Eilen näin S-marketin seinällä KKP:n värikkäät ilmoitukset ohjatun jääkiekon aloituksesta Pudasjärvellä. Siitä vedin heti johtopäätöksen, että pian alkaa kaupungin lentopalli- ja hiihtojäärien toimesta tulla Kiiminkiin sellaista viestiä, että jos ette pysy poronhoitoalueen ulkopuolella, kaukalovuokra saattaa pian kihahtaa tuplaan, tai valot sammuu, kesken treenien!- Anonyymi
Ei sitä sua harrastaa muuta kun vain hiihtova. Se on isossa kirjassa niin sanottu. muu touhu johtaa huonoihin ja pahhoihin tekkoihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sitä sua harrastaa muuta kun vain hiihtova. Se on isossa kirjassa niin sanottu. muu touhu johtaa huonoihin ja pahhoihin tekkoihin.
Sillä ruumiillisesta harjoituksesta on hyötyä vain vähään; mutta jumalisuudesta on hyötyä kaikkeen, koska sillä on elämän lupaus, sekä nykyisen että tulevaisen. 1Tim. 4:8
Näin sanotaan tyhjän kuppelehtimisesta nahkakantisessa 🙂👍
- Anonyymi
Ja keilahalli Pudasjärvelle myös!
Vai onko sekin syntiä. - Anonyymi
Pudasjärven suosituin urheilulaji on ollut kautta aikain, lestadiolaisella opeilla ja on edelleen, makuuhuonegolf. Siinä on tavan porvarilliseen golffiin verrattuna sellainen ero, että maila pitääkin saada reikään, pallojen sijasta.
- Anonyymi
Luonnon jäällä on hyvä luistella, raikkaassa ulkoilmassa. Päivällä valona aurinko, yöllä loimuavat revontulet ja tuikkivat tähtöset. Mitä iloa on kalistella luistimia tunkkaisessa halli ilmassa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1746431- 1471764
- 1131548
- 511300
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46972Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢37928Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu96887Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5839Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan233793- 41789