Miksi hallitus(marin)ei nyt tee pakkolakia et ahtaajat joutuis töihin? Pakottihan hoitajatki. Tasapuolisuutta kehiin.tämä lakko maksaa suomelle enempi!!
Suomenhall.
Anonyymi-ap
49240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Kaikki lakkoon että asiat muuttuu erotaan eurosta eusta ja kaikista liittouma höpinöistä. Suomi itsenäiseksi taas.
Kuunnelkaa you tubesta jösse järvenpää narsisti
Ei temari hypi temarin silmille!! Ay liike vetää rahat pois pian.....
Joop liikaa valtaa ay liikkeellä suomessa.....miljardien tappiot tulee...eikä ahtaajan palkka kovin huono oo jos 40000-70 000€ vuojessa!!
Ja sekin on sinulta pois 😂
Ei asiaa maailmassa mistä sinä et olisi kateellinen ja kirjoittaisi siitä suoleen. Availet ranteitasi jopa siitä, kun ruokakauppojen roskia ei kipata enää kaatopaikalle vaan leipäjonoille..
Kokoomus alas, yrittää kieltää lakotkin, eli duunarin kyykyttäjä.
Jospa se huulipuna tulisi apuun?
Se, joka laati hoitajille pakkolain kun työnantaja voittoa tehdäkseen makuutti vanhuksia paskoissaan pihistämällä työvoimasta laskien hoitajiksi kuuluviksi jopa siivoajia mitä seurasi hoitajamitoituksen korotukset mikä sulki hoivakoteja ja...Persujen syytä kaikki kun ne vastustaa työperäistä halpatyövoimaa eikun siis työperäistä maahanmuuttoa kokoomuksen pelastaessa sotealan ongelmat avaamalla sotemarkkinat näille vanhusten paskoissa makuuttajille jotka jo vanhuspalvelusektorin alas ajoi..
"Naisten pitäisi mennä yleislakkoon, jotta naisvaltaisten alojen palkkakehitys ja arvostus saataisiin ylös kuopastaan...Sanna Marin olisi valmis ottamaan järeät keinot käyttöön naisvaltaisten alojen palkkakehityksen ja arvostuksen nostamiseksi"
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201803062200790719
Ne "järeät keinot":
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/paaministeri-marin-puolustaa-hoitajien-pakkolakia-meilla-on-ministerivastuun-mukaisesti-velvollisuus/8514034
Yksi ja sama vaikka ei olisi ollut koronaa tai sotaa ukrainassa orpo olisi avannut sotemarkkinat kepu(+persu)avusteisesti joka tapauksessa niiden ollessa nyt vain loistava tekosyy tehdä temppu minkä olisi tehnyt joka tapauksessa. Lehmäkauppa mistä kepu saa vaihdossa maa- ja metsätalousministeriön salkun ettei metsäjättien bisneksiä sotke EU:n ennallistamisvaatimukset tai hiilinielujen puolittumiset päinvastoin rekkaralli sellutehtaille jne. vain kiihtyy ja tälläkin kertaa ilmastonpesun nimissä luontokatoa kiihdytetään.
pitäähän se Suomen pelastaa maailma ilmastotekona tällä kertaa mm. metsälannoituksien lisääminen asiassa ja ajankohdassa missä EU vaatii Suomea ennallistamaan mm. maa- ja metsätaloudella rehevöittämämänsä sisävesistöt.
Markkinavoimat pyörittää seuraavaakin hallitusta myötähäpeään asti.
Kukahan se päätti tästä, että vanhuksia makuutetaan paskoissaan ja suihkuun pääsyä voi joutua odottamaan jopa viikkoja jotta voittoa kertyy? Ettei vain ollut Sipilän hallitus, mukana kokoomus ja persut.
Suomelle riittää että pelastaa itsensä. Eihän me muiden luontoa olla suojelemassa, vain omaamme.
Pörssipelurit yms. jotka pala palalta valtasi vanhuspalvelusektorin alkaen rahastamaan heti sen jälkeen kun olivat ne markkinat vallanneet. "Kiitos" siitä edelleen mm. ulkoistajille kunnissa jne...
Oliko muita kysymyksiä pyhäjärven persupakkomielteinen häirikk?
Räty jo aikoja sitten lobbasi yksityisiä hypäten tekemään rahaa niissä itse monen muun eduskunnan kokoomuslaisen tavoin jotka sotemarkkinoita oli niille avaamassa. Ihan kuin kepulaiset maakuntiaan joiden suojatyöpaikkoihin moni niiden laatija kohta hyppää.
Ensin NATOON, ja sieltä suoja ja sitten eroon surkeasta ja viheliäisestä EU, sta. Saattaisi olla todella hyvä juttu..
Nimellistä lähinnä puuhastelua se suojelu sen rinnalla miten luontokatoa aiheuttavaa talousmetsäpolitiikkaa eli tehometsätalutta (puupeltoviljelyä) sen rinnalla tehostetaan ja lisätään. Eikä siinä mitään Suomi elää metsistä mutta kun se tehdään ilmastonpesun nimissä vaikka kyseessä on raha ja yksinomaan raha ilmastonpesun ollessa pikku pakko sen rinnalla että metsät vedetään sileäksi kun "sato on kypsä korjattavaksi". Oksettavin asia Suomen vuosikymmeniä harrastaman "metsänhoidon" hypetys mikä tarkoittaa yksinomaan pyrkimyksiä saada puu kasvamaan maksimaalisesti taloudellisen hyödyn maksimoimiseksi ilman että ne "metsät" ovat metsiä nähneetkään sanan varsianaisessa merkityksessä. Edelleen enemmän kuin OK jos teeskentely kuinka ollaan ilmaston asialla ainoan tavoitteen ollessa yksinomaan raha. Nolointa kaikessa hyökkäykset persujen päälle kun ne kertoo metsien roolin Suomessa syytöksineen kuinka niitä ei kiinnosta ilmasto keskustan toteuttaessa sitä puhuen korusanoin kuinka talousmetsillä ollaan pelastamassa maailmaa vaikka kasvun kiihdyttämisellä ei siihen pyritä vaan yksinomaan rahan kasvun kiihdyttämiseen.
Kohta nähdään taas vaalipaneleissa kuinka Suomen luontoa pelastetaan lisäämällä luontokatoa 😁😁
Poislukien vihervasurit jotka huutaa kohta pää punaisena oppositiossa kun sitä Suomen luontoa taas "pelastetaan" 🤣🤣
joo,o....puuta kasvaa koko ajan enemmän kuin sitä kaadetaan ei mitään tarvetta hakkuumäärien vähentämiselle...Hiilinieluilla pelastuu maailma kun hakataan metsiä jne. ja noloimmat ihan tosissaan ymmärtämättä edes mitä ennallistamisella tarkoitetaan tai mikä ero metsillä ja talousmetsillä on. Naurettavimmat kertoo metsien kuolevan ilman hakkuita, ojituksia, harvennuksia jne. vuosikasvun ja tuoton tietenkin pienetyessä ilman niitä. Asia jolla ei ole p..skankaan merkitystä luonnontilaisissa metsissä päinvastoin luonnon monimuotoisuutta lisäävä tekijä mikä ei puupeltoviljelijöiden ymmärrykseen mene ei sitten millään.
Aivan, ja Sipilän hallitus päätti avata markkinat, mukana olivat kokoomuslaiset ja persut. Ensin leikkasivat palveluista, sitten antoivat ne sijoittajien käsiin, jotka vuorostaan aloittivat rahastamisen.
Näinhän se menee, ei istutetulla talousmetsällä ole mitään tekemistä ennallistamisen kanssa, pitäisi ennallistaa siihen mitä oli ennen nykyisiä talousmetsiä, mutta eihän se käy, on liian kallista.
Joo,o...Mitäs sitä pyhäjärven foliohatulle muuta?
Et sitten aneemisempaa provoa keksinyt et sinä noin skitso voi olla?
Ei siinä ennallistamisessa metsien suhteen ole mitään järkeä ainakaan suunnitellussa mittakaavassa. Siivoaisivat sen sijaan vesistöt jotka ovat maa- ja metsätaloudella paskottaneet. Hyödyn jäädessä hetkelliseksi ilman suojavyöhykkeitä jne.
joko se huulipuna antoi lisää rahaa hoitojonojen purkamiseksi kun ne itse ensin lakkautti kelatuet yksityisillä asioidessa millä ne hoitojonot olivat olleet purettavissa tai ainakin vähenenttävissä?
kokoomuskepu ne kohta palauttaa ja pitää huolen että pörssipelurit pääsee osingoille Suomen sotemarkkinoiden miljardeista. Maakuntien pomot teettää niillä likaisen työn halvimman tarjouksen muodossa. Huutolaiset linjalla mennään etteivät joudu maakuntaliitoksiin.
Julkiselle sotelle käy sama kuin vanhuspalveluille jo kävi yksityisten toimesta ja mikä naurettavinta ne samaiset yksityiset pistää pystyyn omia terv.asemiaan joista saa rahaa vastaan palveluja joita ei julkiselta puolelta tahdo enää saada ja jos saakin viiveellä..
No osui ja upposi kuitenkin.
Kelatuet yksityisille firmoille on samanlainen oikeiston varainsiirtojärjestelmä mitä asuntotukikin, ja molemmat pitäisi lopettaa, sillä verovaroja juoksutetaan sjioittajille, sen sijaan varat tulisi sijoittaa kunnallisten palvelujen kehittämiseen. Oikeisto vastaavasti pyrkii lakkauttamaan kunnalliset vähentämällä systemaattisesti varoja näistä palveluista.
Niinpä, nytkin vastaan omaan kirjoitukseeni, sillä olen kirjoittanut kaikki mitä tänne on ikinä kirjoitettu. Mutta on se hyvä että seuraan itseäni 24/7, pysynpähän kartalla siitä mitä olen tänne kirjoittanut, ja voin valittaa asiasta joka välissä. :)
Seuraavaksi nostetaan omavastuun osuutta, lopulta se voidaankin poistaa kokonaan. Sitten on tosi edullista kaikki, kuten kokoomus mainostaa, sillä kauppa ja kilpailu on se mikä kannattaa. Tosin Suomessa tuntuu menevän samoin kuin muuallakin maailmassa, eli edullinen on vain kielikuva pirun kalliille.
Sovitaan niin nettipeikko vaikka todellisuudessa sinä kärähdit ja mikä nolointa henkilöllisyytesi todistaen vastaten taas pyhäjärven skitsolle osoitettuun kysymykseen.
Miten meni niinku omasta mielestä? 🤭
Tyhmä ohje kunnan sivuilla joka kippasi n10 miljoonaa per vuosi niitä verovaroja valtionosuuksien muodossa pörssikeinottelijoille maakunnan toimiessa määräajallisesti toisin maakunnan alkukiireiden yms takia.
sattuu ne as.tuet menemään mm. kuntien vuokra-as. tarjoaville sisaruksille tms. joita ilman ne olisivat konkassa nopeasti jos sossubar ei maksaisi esim. työttömille tukea asumistuen verran joita ilman asunnottomien määrät räjähtäisi käsiin.
Pienituloiset eläkeläiset yms joutuu jo nyt miettimään ostaakko lääkkeitä vai ruokaaa kun tulot eivät molempiin riitä mistä huolimatta kokoomuskepu kohta taas leikkaa tuista omavastuu korotuksineen. Ainoa mihin eivät uskalla ilman persuja koskea on mamujen tuet joita ei pahemmin näy leipäjonoissa sen enempää kuin työpajoillakaan tms.
Ja taas osui ja upposi, tämähän on helppoa kuin heinänteko.
Vuokrakatto kohtuulliselle tasolle, niin loppuu asunnoilla keinottelut.
Aika kivaa tämä S24:n sisäinen itsekeskusteluni ja itseni kimppuun hyökkäileminen, sillä täältä voin lukea jälkikäteen mitä tuli ajateltua milloinkin ja minkä asian kanssa tuli painittua, toisin kuin jos vain höpöttelisin itsekseni oman pään sisässä. :)
Anonyymi
18.02.2023 13:57
Tyhmä ohje kunnan sivuilla joka kippasi n10 miljoonaa per vuosi niitä verovaroja valtionosuuksien muodossa pörssikeinottelijoille maakunnan toimiessa määräajallisesti SAMOIN maakunnan alkukiireiden yms takia
Meinaako olla pipo taas hiukan tiukalla kun kirjoitusvirheiden korjaaminenkin on sääntörike?
Anonyymi
18.02.2023 16:23
Mitäs sitä *****lle muuta?
Sitähän he yrittävät mutta persut ja kokoomus inttävät vastaan, he väittävät jopa että vähempikin rahasumma riittää sotelle.
Kokoomus väittää että sotemenoja voitaisiin pienentää siirtämällä palveluja yksityisille, mutta millä mekanismilla säännöt syntyvät? Yksityinen sotehan maksaa vielä enemmän, ja se maksatetaan sekä kelalla ja asiakkailla, eli tuplavelotus, eli meinaako kokoomus että säästöä syntyy kun kaikki asiakkaat maksavat enemmän itse kassalla? Käytännössä säästöä syntyy siis vain sillä, ettei köyhillä ole enään varaa käyttää sotepalveluja.
Eipä tässä mitään ihmeellistä, entäs *****lle itselle?
Hallitus herätys ja pakkolakia kehiin heti ja ahtaajat ja rahtarit töihin!!! Pakotettiinha hoitajatki piikille ja töihin vaik lakko oli!!
Otahan aamulääkkeet ku käyt taas kierroksilla!!!
Ei sanna maksavaa kättä pure!!!!
Itsehän tuota näyt sitä tekevän, todisteetkin näkyvät kohta joka palstalla.
Vaanku en oo pyhäjärvinen vieläkää....
Sillä ei ole asian kanssa mitään merkitystä tälle "trollaattorille".
Marini bilettämässä nii ei jouva puuttuun ahtaajien lakkoon!! Toisin ku hoitajille tehtiin pikapikaa pakkolakia!! Vaa oisko ay liike nii suuri ponsori sdp ettei uskalla päätä aukoa.....putinille aukoo ja kohta joku käy pia kylässä venäjältä......
Ahtaajat ovat luvanneet että elintärkeät tavarat liikkuvat, joten ei ole tarvetta puuttua. Aika turha muutenkin verrata hoitajien ja ahtaajien lakkoja, sillä ahtaavat eivät ole hoitamassa hengenvaarassa olevia potilaita.