Turvatakuista etupiireihin!

Anonyymi-ap

Mitkä turvatakuut, mikä etupiiri, mikä nootti? Kreml–suomi-sanakirja


Suomen kansa parhaaksi - turvavakuutukset ja -lupaukset lännestä vai saavutettava aito diplomaattiskaupallinen ystävyys idästä?*

Suomi ja erityisesti suomalaiset sijaitsevat eräällä haastavimmista maantieteellisistä alueista,

.. idän ja lännen vedenjakajalla, jossa taitavuus diplomatiassa olisi otollisempaa kansalliselle turvallisuudelle kuin raskas sotilaallinen varustautuminen vastakkain asettumisen muurille - barrikadin rakentumiselle, Venäjän rauhallisimman maarajan kohdalle!

Nyt UM Pekka Haaviston viljelemä "paras mahdollinen" |1 turvajärjestelmä yhdessä median voimallisen paatoksen, manipulaation ja virheelliskorosteellinen Ukrainan sota on meitä tarkoitushakuisella toistoja moninkertaistaen johdatellut .. tavoitteena Natoon liittyminen.
.
|1 ~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008779841.html - , HS-otsikoituna näin: "Suomi saa ”parhaan mahdollisen turvan Nato-hakemuksen ajaksi”, sanoo ulko­ministeri Haavisto" -toimittajana Teemu Luukka.
.

Kansakuntamme on peloteltu kauhuskenaarioin Nato' lle suosiolliseksi -
.. jota todistellaan internetpaneelein toteutetuilla kansalaiskyselyillä - ansanäänestystä poliitikot eivät meille suomalaisille suoneet - vaan kielsivät - median vaietessa aiheen kuoliaaksi.

Media toi Ukrainan sodan kotiovellemme -

.. tämän ollen todennäköinen mediapoolin esisuunnitelma, heti kun sota Venäjän hyökkäyksenä syntyi -

.. media kutisti kaukaiseen maahan olevan yli 1000 kilometrin matkan '1000 metriksi' ja muutamaksi sekunniksi - massiivisella manipulaatiolla - tietoistarkoituksellisen informaatiovirran ylittäessä jo noin kymmenkertaisesti kaiken sen informaation mitä mediapooli jakoi 20 vuoden aikana, kun Yhdysvallat soti kaukana omilta rajoiltaan - lähinnä kehitysmaissa Afganistanista Syyriaan - vuosina 2001-21. Noissa US-hyökkäyssodissa tapettiin kaikkiaan yli 100 000 siviiliä -

.. kaiken tuon USA' n hyökkäyssotien uutisoinnin jäädessä murto-osaan nykyisesti Ukraina-paatoksesta - mittausajanjaksona kolme kuukautta per sodan alku (Afganistan, Irak, Somalia, Jemen, Libya ja Syyria)!


Näin ei valitettavasti ole, miten Pekka Haavisto kuvastaa HS-kirjoituksessaan -

.. mitkään turvalausekkeet eivät takaa lopulta mitään, sillä jo nykyiset natovaltiot joutuvat Nato etenemisemme vaiheessa 2 tarkasti miettimään lopullisessa ratifiointimenettelyssään per jäsenvaltio, siitä onko Suomi liian vaarallinen jäsen, kun tarkastellaan Naton artikla viitosta, joka edellyttäisi tuloa Suomeen - sotaan joka olisi esimerkiksi provosoitunut Venäjän, tuon toisen ydinasesuurvallan kanssa -
.. Suomen maaraja on hyvin turvallisuuskriittinen Venäjälle, ja tämän tietävät erityisesti Saksa, Turkki, Unkari ja yllättäen Iso-Britannia, joka aikanaan julisti Suomelle jopa sodan vuonna 1941! Eikä Yhdysvaltojenkaan todellinen mielipide ole ulottunut suomalaisen mediasensuurin läpi meille lukijoille ja katsojille - arkitodellisuutena. [T-1]

Jos olisimme Natossa, meille kohdistuisi myös suurella todennäköisyydellä Viron ilmataistelukyvyn ylläpito [ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2019/11/suomalaiset-hornetit-viron.html - ] ja se tarkoittaisi meille osallistumista sotaan, joka olisi Viron ja Venäjän välinen - sotaan, jossa meillä ei olisi ollut muutoin mitään sijaa. Tämän asiaseikan toivoisi olevan poliitikkojemme tiedossa.

Tuo "takautettu ja vakuutettu" valmiusaika aloittaisi Suomen Venäjän viholliskandidaatiksi kasvamisen. Näin valmistautuisimme jo etukäteen, ennen lopullista Natoon liittymispäätöstä taistelualustaksi joutumisen, jossa läntisen sotakoneen taisteluvoimia saapuisi maahamme (jos saapuisi), jos olisi osoitusta aggressioista, joita esitetään idästä - todellisuudessa tai lännestä tarkoitushakuisesti keksitysti ja paisutellusti - siis manipuloidusti.

'West trolling manipulation' |2 on raskas infohybridillinen täsmäase, jolla kansakuntamme käännettiin ympäri - arveluttavin internetpaneelein - hienostunut aivopesu väänsi väkisin kansalaisemme noin 24 prosentin natokannatuksesta toisinpäin kielteisyyteen.

Media unohti tietoisesti monia oleellisia tekijöitä liittyen kansakuntamme todelliseen turvallisuuteen -
.. ensinnäkin maarajat saman valtion (Venäjän) ja eri maiden kanssa ovat meidän esimerkissä aivan erilaisissa lähtökohdissa - verrantona voisimme ottaa esimerkkirajat lännestä - US' n rajat Meksikon ja Kanadan kanssa - meidän ollen vielä tänään "Kanada" -ilman Natoa.

1

258

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nyt se syksy on sitten alkanut

        Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
        Maailman menoa
        73
        1203
      2. Olet nainen ollut vaikein rasti

        Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
        Ikävä
        80
        1084
      3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

        https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
        Kuhmo
        24
        1065
      4. Anteeksi J-mies

        Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
        Ikävä
        126
        930
      5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

        Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
        Tv-sarjat
        6
        888
      6. Riittääkö mahkut

        Kaivattuusi 🤭.
        Ikävä
        59
        829
      7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

        LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
        Ähtäri
        72
        701
      8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

        Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
        Sinkut
        132
        672
      9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

        Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
        Ähtäri
        50
        652
      10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

        Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
        Ikävä
        80
        622
      11. Tilanteenne

        Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
        Ikävä
        48
        537
      12. Miten sinä voit?

        Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
        Ikävä
        90
        520
      13. Kerro kolme hyvää asiaa

        Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
        Ikävä
        25
        512
      14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

        Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
        Ikävä
        36
        485
      15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

        Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
        Suomalaiset julkkikset
        11
        480
      16. haluatko lopettaa

        ihan lopullisesti
        Ikävä
        109
        460
      17. 43
        457
      18. Moottoripyöräonnettomuus

        Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
        Alajärvi
        38
        425
      19. voi luoja kun uskaltaisin

        laittaa viestiä sinulle...
        Ikävä
        18
        413
      20. On kyllä tosi surullista

        jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
        Ikävä
        68
        397
      Aihe