Olisiko mahdollisuutta saada lainaa ihan muulta taholta kuin pankilta, esim. yksityishenkilöltä tai yritykseltä- toki kohtuullisten korkojen kera? Laadittaisiin tarvittavat asiakirjat lainan takaisinmaksun turvaamiseksi. Olisi kyse 35 000 eurosta. Lainan takaisinmaksu tapahtuisi sovituin ehdoin. Kyseessä on asiallinen ja luotettava yksityishenkilö, joka on avun tarvitsija ja joka tätä mahdollisuutta kyselee.
Vastaukset 4
- Anonyymi
Aloittajan tasoiselle provoilijalle tuskin kukaan edes harkitsee mitään lainaavansa...
- Anonyymi
Niinpä. 35 tonnia tuntemattomalle.
Saman rahan voisi saada pankista, mutta siinähän on esteenä maksukyvyttömyys.
- Anonyymi
Joskus yli 30v sitten korkeampien korkojen aikana pyysin vieraasta pankista lainaa! Lupasin korkeampaa korkoa, hylsy tuli!
Se on muuten helvetin hyvä luvata lainaa vastaan vaikka mitä mutta todellisuudessa asia on aivan eri! Jos pankki ei anna lainaa, niin sillä on perusteet niin asiakaskokemuksesta kuin yleisestikin. Ne rahat joita pankit lainaa on lainaa jostain muualta ja niillä on hinta. Sama se on yksityiselläkin, eikä 35000€ ole vara hävitä ja antaa pelkkää lahjaveroa vastaan!
Juuri mietin tuossa Ylen aamutvn keskustelua jossa käytiin keskustelua persaukisen mahdollisuuksista käydä lääkärissä ja apteeksissa ja mitä se merkitsee. Suomessa vaan on järjestelmä ettei ns. varakkaan ole tyylikästä ja sopivaa mennä apteekin tai terveyskeskuksen ovelle kytikselle ja antaa rahaa lääkärimaksuja ja lääkkeitä varten. Suomessa on järjestelmä jossa on avut ja jos sössit aina omat asiat, niin et saa lisää! Eikä pidä!
Aloittajan on vaan mietittävä itse mistä saa 35 000€ lainaan ja jos joku menee retkuun, niin se on hänen häpee!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS962666Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151005Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63853Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke48775- 52759
- 47664
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69612- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604