YLE... hiiohoi!
Ei USA lähetä Kuubaan hapatusta
ja propagandaa; vaan toisinpäin.
USA lähettää Castron mafian vastaista,
tietopitoista ohjelmaa; jotta Kuuban Kansalaiset
voisivat tietää mitä maailmalla ja Kuubassa TODELLA tapahtuu.
Kuuba lähettää epäisänmaallista, tuhoavaa propagandaa.
YLE paljasti taas itsensä;
YLE itsehän harjoittaa Suomessa
samanlaista "Castrooppista propagandaa"
kuin Kuuba.
Ei Suomi mikään hyvinvointivaltio ole,
lukisitte vaikka Iltasanomien ja Iltalehtien
lööpit; Lapsiperheet ajautuu edelleen itsemurhiin.
No... onhan se totta että Valtio (SDP) voi hyvin mutta Kansa köyhtyy, kunnat velkaantuu, maataloudet ja yrittäjät hyytyy...
Odotettavissa huomenna:
Suuri propagandatapaus kun YLE (SDP)
lähettää erikoislähetyksen Halosen (SDP) puheesta... aivan kuten Kuubassa.
YLE... Onx ketään kotona?
4
375
Vastaukset
- en aina usko kuulemaani, nä...
Joka uutisissahan yle motkottaa mitä venäjä on nyt taas tehnyt pahaa, harvemmin taas mitä usa maailmalla hääräilee. Negatiivisessa mielessä. Tuleekohan se käsky usan lähetystöstä vai mistä, että venäjää pitää aina moittia joka uutisissa.
Minusta Putin on järkevä mies, jonka venäjä tarvitsee ehdottomasti.
Huom suomen halonen (äitihahmo, sitähän ne suoml. haluaa, voimakasta hallintaa, sitten vielä ihmetellään muitten maitten systeemejä).
Kuuban Castro kun kuolla kupsahtaa, niin usa on sen maan valtaamassa samassa silmänräpäyksessä. Demokratian nimessä tietenkin.Jos ette antaudu hyvällä niin nikkeliä ropisee vielä sielläkin kansan niskaan. Usa valitsee tietenkin uuden johtajan, joka tottelee ja nuoleskelee yhdysvaltoja yötä päivää demokratian nimissä, hallelujaa (sama on jo toteut.irakissa).
Kuuba menestyisi hyvin jos sillä ei olisi riesana usan sanelemaa kauppasaartoa. Ainakin siellä on runsaasti luovaa tekemisen meininkiä, vähillä materiaaleilla.
Suomessahan uutiset tulee kaikilta kanavilta melkein samanlaisina. Samat kuvamateriaalit ja painotukset. Miksi meille ei tule koskaa uutisia (esim. päivittäin, viikottain) esim.etelä-amerikasta, australiasta, intiasta ja kiinasta. Niiden taloudesta, elämästä yleensä. Ne esittäytyvät yleensä vain matkailufilmeissä, jotka taas ovat sokerilla kuorutettuja.
Muuten enpä tiedä paljoa esim. ruotsin talouselämästäkään, sitähän meille ei paljoa valoteta(en osaa ruotsia)ylen kanavilla.
On ylellä ollut joitakin hyviäkin dokumenttiohjelmia, tosin ne tulevat parin, joskus kymmenen vuoden viiveellä.
Ruotsinkiel.dokumentit ovat yleensä parempia, ärhäkämpiä ja myös kiusallisia asioita kyselevä ja ruotiva, ottakaa oppia heiltä yle.Olet asian ytimessä! Joku "fundeeraaja" on todennut, että "se, joka omistaa tiedotusväli-
neet, sillä on valta". Seuraa maailman menoa ja huomaa kuinka oikeassa tuo olio oli!!
vom- phreak
sääliksi käy kuubalaisia kun castro heittää kelakortin nurkkaan.
kyllähän amerikka aina muistuttaa kuinka kuubalaisilla on asiat huonosti mutta kuubalaiset ovat kaikissa haastatteluissa kyllä kertoneet olevansa tyytyväisiä valtioon.
urheita ovat kun noinkin hyvin pärjäävät kauppasaarrossa. amerikka pitäisi laittaa boikottiin. - Henkka
phreak kirjoitti:
sääliksi käy kuubalaisia kun castro heittää kelakortin nurkkaan.
kyllähän amerikka aina muistuttaa kuinka kuubalaisilla on asiat huonosti mutta kuubalaiset ovat kaikissa haastatteluissa kyllä kertoneet olevansa tyytyväisiä valtioon.
urheita ovat kun noinkin hyvin pärjäävät kauppasaarrossa. amerikka pitäisi laittaa boikottiin.Itse ainakin boikotoin kaikkia jenkkilän tuotteita. Leffat waretan netistä joten niistäkään ei mene rahaa jenkkilään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1176186Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654252SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt973831Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat662232Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val261583