Puhelimessa sovittu kannatuksesta, eli en halua mitään kallista lehteä.
Lupasin maksaa jotain toive ry: tilille, mikä sopi äijälle joka soitteli.
Tänään sain PERINTÄ VAKANSSILTA kirjeen joka oli täynnä aiheetonta uhkausta.
Kysyisin nyt miten toimia???
Lupasin maksaa jotain toive ry: tilille, mikä sopi äijälle joka soitteli.
Tänään sain PERINTÄ VAKANSSILTA kirjeen joka oli täynnä aiheetonta uhkausta.
Kysyisin nyt miten toimia???
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.ytj.fi/Yrity2.asp?yavain=1818088&t=E2BB5CAFDD0727C06A83CEDE6B7C30E84ADC8D51
Ei edes puh.nroa, taitaa olla kusetusta. Ota yhteyttä kuluttajavirastoon.
Eli eikun yhteys kuluttajaneuvontaan. Itseasiassa firman pomolla on ollut useampiakin rikollisia "hyväntekeväisyysfirmoja".
jos tällaisen huuhaalaskun ja sitten vielä aiheettoman perintätoimiston kirjeen saanut henkilö yksinkertaisesti kieltäytyy näkemästä kertaluonteista, välitöntä ilmoittamista suurempaa vaivaa asiaa selvittääkseen ja käyttää karhupostin WC-paperina esim. paperilakon aikaan?
Itse sain karhulaskun perintätoimistosta koskien pientä saatavaa, jonka olin jo hoitanut mutta muutaman päivän myöhässä. Asiani selvisi soitoin perintätoimistoon - ja vast´edes muistan maksaa tuon nimenomaisen firman muutaman euron suuruisen laskut ajallaan!
Mutta miten käy, jos lasku on kerta kaikkiaan aiheeton, eikä sen saanut halua vaivata itseään toisten tekemiä mokia oikaistakseen?
Tuo on yleistä että myyjät puhuvat mitä sattuu kaikkia kun ei pysty kokoajan valvomaan. Eikö sinulle tullut aluksi mitään laskua vaan suoraan kirje perinnästä? Kaiken etämyynnistä tilatun voi peruuttaa kuluttajansuojalain mukaan 14 päivän kuluessa. Suuri osa ihmisistä vaan heittää laskun roskiin ja ihmettelee sitten kun tulee kirjeitä perinnästä. Ihmetyttää kun puhutaan rikoksesta, kun kys. ry:n johtajaa ei ole ikinä tuomittu. Keskittäkää tarmonne mielummin päättäjiin, jotka päättävät on tällänen touhu laillista vai ei.