Mikä on uusi protestipuolue jos persut pääsee valtaan?

Persujen äänestäjät ei halua tukea hallituspuoluetta. Jos purrasta tulee vvministeri,iso osa persuista hakee uuden mölinäkanavan. Mikä se olisi?
1884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Valtiovarainministerin salkku olisi niin Purralle kuin koko PS-puolueelle poliittisen itsemurhan paikka. Toisaalta ei pääministerin salkku sekään olisi mikään pelastus persuille, kun puolue joutuisi kuitenkin ajamaan EU-politiikassa itseään vastaan. Siitä pitäisivät huolen kaikki muut eduskunnan EU-myönteiset puolueet. Tuulimyllyjen rakentaminen ei vähenisi yhtään, vetyteollisuusinvestoinnit etenisivät, ilmastoneutraalisuustavoite pysyisi vuodessa 2035 eikä persuilla olisi mitään nokan koputtamista koko asiassa.

Ainoa asia, mitä persut saisivat aikaan olisi hyvinvointiyhteiskunnan näivettäminen hävittämällä kansalaisilta palvelut, joita rahoitetaan verovaroista.

Äänestä

  • Niinpä, sillä nykyhallitus on nuo tulevat verorahat käyttänyt jo vuosikymmeniksi jakamalla miljardeja mm. rikkaille EU maille. Suomen suosta nostaminen ei ole helppoa, kun veroja ja maksuja on pakko nostaa. Tuota sitten verrataan tuhlaaja-sannukan hallitukseen, joka jakoi rahaa sinne tänne tonne, kuka vielä haluaa, ottakaa nyt yksi ylimääräinen lapsilisä tuosta noin...

    Äänestä



  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Niinpä, sillä nykyhallitus on nuo tulevat verorahat käyttänyt jo vuosikymmeniksi jakamalla miljardeja mm. rikkaille EU maille. Suomen suosta nostaminen ei ole helppoa, kun veroja ja maksuja on pakko nostaa. Tuota sitten verrataan tuhlaaja-sannukan hallitukseen, joka jakoi rahaa sinne tänne tonne, kuka vielä haluaa, ottakaa nyt yksi ylimääräinen lapsilisä tuosta noin...

    Kaikki edellisenhallituksen ovat kasvattaneet valtionvelkaa, ilman Coronabandemiaa tai sotaa Europassa.
    Eli Pustut olisivat korottaneet vero% ja jättänyt vähävaraistentukemisen sekä eläkkeitten iflaatiokorotukset.
    Persu koita käyttää edes aivojasi.

    Äänestä

Perustettaisisiin uusi persupuolue.Jokohan se on numero 6 vai laskinko oikein?

Äänestä
  • Rahat eu paratiisipankeille tai saksan kaasuun, vasujen uusi tavoite velkamäärän kasvattaminen.
    https://yle.fi/a/74-20008047

    Äänestä

Demonit ovat jytkyn jälkeen protestantteja!

Äänestä

Persut on jemmanneet kuulemma jo miljoonan edestä varastettuja verorahoja kultaan?

Äänestä

Ei persut halua hallitukseen! Vastuu on persutolloille myrkkyä. Se olisi puolueen tuho.
Persut kusettaa äänestäjiä. Ei muuta.

Äänestä
  • Kerro nyt neropatti, mikä ihmeen vastuu!? Nykyhallituksellakaan ole minkäänlaista vastuuta tekemistä miljardien vahingoista suomalaisille yrityksille ja duunareille.

    Äänestä

  • SDP:n vaaliteema nro1 viime vaaleissa oli hoitajamitoitus. No, mites kävi? Ei tullut hoitajamitoitusta tuli trans-laki.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    SDP:n vaaliteema nro1 viime vaaleissa oli hoitajamitoitus. No, mites kävi? Ei tullut hoitajamitoitusta tuli trans-laki.

    Hoitajamitoitus on kirjattu lakiin, tonttu. Tarkistapas faktat ennekuin munaat itsesi.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Hoitajamitoitus on kirjattu lakiin, tonttu. Tarkistapas faktat ennekuin munaat itsesi.

    Kerrohan kuitenkin sinä tonttu rehellisyyden nimissä miten populistinen hoitajamitoitus käytännössä oikein toimii? Toimiiko hyvin, toteutuuko lainkaan?

    Äänestä

Liberaalit. Heidän #leikattavaalöytyy listansa leikkaisi mm. kehitysavun kokonaan, YLE:n liki kokonaan ja 50% ulkoministeriön viroista. Todella mielenkiintoinen juustohöylä muuten tuo #leikattavaalöytyy suosittelen tutustumaan.

Äänestä
  • Missä on persujen hyvät saavutukset? Muiden virheitä te persut kyllä osaatte luetella 24/7. Antakaahan persut nyt tulla listaa siitä, mitä hyvää te olette saaneet tässä yheiskunnassa aikaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Missä on persujen hyvät saavutukset? Muiden virheitä te persut kyllä osaatte luetella 24/7. Antakaahan persut nyt tulla listaa siitä, mitä hyvää te olette saaneet tässä yheiskunnassa aikaan?

    Miten tuo liittyy tähän keskusteluketjuun mitenkään muuten kuin että sinulla taitaa olla aika paha pakkomielle mitä tulee PS:ään?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Persujen äänestäjät ei halua tukea hallituspuoluetta. Jos purrasta tulee vvministeri,iso osa persuista hakee uuden mölinäkanavan. Mikä se olisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu