.. ja Sauli soittaa ..

"Presidentti Niinistö: "En näe tarvetta soittaa Erdoğanille"
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö vahvistaa, että Suomi on valmis liittymään ennen Ruotsia: ”Pitäisikö meidän nyt sanoa, että perumme hakemuksemme. Sitä emme yksinkertaisesti voi tehdä.”"

Niinpä niin - ei pitäisi polttaa siltoja naapuriin .. Suomi antoi taluttaa itsensä nurkkaan. Naapurin numero lienee vielä tallessa?
572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

https://www.suomenmaa.fi/uutiset/haavisto-turkki-sanoo-suomen-tayttaneen-madridin-sopimuksen-ehdot/

Turkki on viestinyt, että Suomi on täyttänyt ehdot Madridin kolmikantasopimuksesta, sanoo ulkoministeri Haavisto 

HAAVISTO kommentoi asiaa Münchenin turvallisuuskokouksessa Saksassa.

Presidentti Sauli Niinistö sanoo Suomen tehneen kaiken sen, mitä Suomelta voi Nato-jäsenyyden suhteen odottaa eli jättäneen hakemuksen. Samoin on tehnyt Ruotsi. Niinistön mukaan on vaikeaa torjua sitä, jos Turkki haluaa ratifioida vain Suomen Nato-jäsenyyden.

Niinistön mukaan olisi paradoksaalista, jos Suomi kieltäisi Turkkia ratifioimasta Suomen jäsenyyttä, kun ratifiointia on haettu. Hän kommentoi asiaa medialle Münchenin turvallisuuskonferenssin yhteydessä.

Äänestä

Ei Turkki ole Suomen naapurissa, mutta Venäjän

Äänestä
  • ”Pitäisikö meidän nyt sanoa, että perumme hakemuksemme. _Sitä emme yksinkertaisesti voi tehdä._”"

    Ymmärrättekö mitä Sauli sanoi?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    ”Pitäisikö meidän nyt sanoa, että perumme hakemuksemme. _Sitä emme yksinkertaisesti voi tehdä._”"

    Ymmärrättekö mitä Sauli sanoi?

    27 maata ratifioi sitten turhaan...

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    27 maata ratifioi sitten turhaan...

    Suomi maalasi itsensä nurkkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Presidentti Niinistö: "En näe tarvetta soittaa Erdoğanille"
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö vahvistaa, että Suomi on valmis liittymään ennen Ruotsia: ”Pitäisikö meidän nyt sanoa, että perumme hakemuksemme. Sitä emme yksinkertaisesti voi tehdä.”"

Niinpä niin - ei pitäisi polttaa siltoja naapuriin .. Suomi antoi taluttaa itsensä nurkkaan. Naapurin numero lienee vielä tallessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu