Juotteko olutta?

Anonyymi-ap

Minä olen suomalaisena oluen ystävä, kohtuuden rajoissa tietenkin eli viikonloppuna voin pullon tai kaksi nauttia.

Sen paneminen ja nauttiminen on minulle rituaalinen tapahtuma. Panon aikana rukoilen Jumalia että erästä tulisi hyvä.

Känniörveltämistä en salli.

4

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuules tyyppi...Luuletko oikeasti Muinaissuomalaisten ryypänneen ja panneen olutta rituaalisesti...no eivät varmasti. No tokihan myös muinaiset Suomen heimot olutta joivat humaltuivat ja tanssivat, mutta kuka hitto on mennyt keksimään jotain sellaista älyttömyyttä, että kännäily ja tanssiminen olisivat olleet jotain rituaalin harjoittamista...häh? Kysyn vaan.

      Tuo on yhtä älytön näkemys kuin se, että nykyajan kristittyjen rituaaleihin kuuluisi kapakassa ja diskossa kännissä tanssiminen ja huumeidenkäyttö, pelkästään sen perusteella, että kristinusko ja Evenkelisluterilaisuus ovat nykysuomessa vallalla oleva valtionuskonto...Entisajan pakanat vain sattuivat iloitsemaan vaikka kekrin aikaan hyvästä sadosta ryyppäämällä ja tanssimalla eivät suinkaan tehneet näitä asioita rituaaleina.

      Juhlinta oli silloinkin vain juhlintaa eikä mitään muuta...

      • Anonyymi

        Eiköhän sitä joka tilaisuudelle oma jumalansa löyty. Osmotar, oluen seppä, kaljan panon kunnostavi, elämämme parantavi.


    • Anonyymi

      Taisi tulla neljä vuotte edellisestä oluesta. Punaviiniä menee kyllä, mutta olut alkoi jostain syystä tökkiä.

    • Anonyymi

      Olut on erittäin tärkeä juoma meille suomalaisille. Olut on äärimmäisen terveellistä ja se antaa voimaa. Sen juominen on rituaalinen teko eikä sitä sovi juoda suoraan tölkistä tai pullosta kuten rapajuopot vaan astiasta kuten lasista tai kuksasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5703
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4182
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      196
      2379
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1770
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      79
      1696
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1477
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1375
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1355
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1204
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    Aihe