Eivät pääse jatkoon Voice of Finland ohjelmassa.
Epävireisiä ja liian vaikeita biisejä valitsevat itselleen.
Lisää nöyryyttä ja enemmän harjoittelua.
Asenne kohdalleen.
Epävireisiä ja liian vaikeita biisejä valitsevat itselleen.
Lisää nöyryyttä ja enemmän harjoittelua.
Asenne kohdalleen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Monet eivät kuule omia virheitään, kukaan ei sano heille etteivät he ole tarpeeksi hyviä.
Autotune on keksitty tuota varten.
Ei se autotune live tilanteessa mitään auta se on studiota varten.
Olekkonää varma asiasta?
What is real-time pitch correction?
A real-time pitch correction plug-in lets you alter the vocal pitch while the singer is singing, making it an indispensable tool for live performances and real-time audio editing during studio sessions. The pitch correction effect can detect the audio pitch and adjust the off-pitch notes in the voice signal before reaching the speaker and without affecting the vocal’s harmonic characteristics.
Luuletko että nuo sallivat tuon käytön tuossa kisassa?
Tuskin, omalla äänellä tuolla pitää laulaa eikä millään feikki kone äänellä.
Sitten ei saa käyttää mikkejä ja vahvistimiakaan. Nuokin käyttää luultavasti nuukuuksissaan AB-luokan vahvistimia, jonka ylimenosärö muuttaa jo alkuperäistä ääntä.
Mene itse paikan päälle kokeilemaan ja kysy onko
Autotune sallittu?
Kirjoitit "omalla äänellä tuolla pitää laulaa". Jos ääni tulee mikkien ja vahvistimien kautta, niin ääni ei ole omaa. Mene oopperaan, jos haluat kuunnella omaa ääntä.
Mikä tämän ketjun alkuperäinen tarkoitus oli?
Mene itse sanomaan tuonne että meikit pois.
Mikit mikrofonit pois.
Ei mitään käsitystä.
Omituisia kappale valintoja.
Ei tuonne millään örinähevi biisillä pääse.
Monella on liian vaikea biisi omiin taitoihin nähden.
Onpa taas ammattilaisten kitinää ja valitusta, onko teillä rassukoilla etes ratioo?
Kuunnelkaapa huvikseen tarkka- tai ei edes niin tarkkakorvaiset Voice of Finlandin tätä uusinta kautta. Live autotune prosessointi härskisti käytössä. Saa soundin kuulostamaan kylmän "metalliselta" ja varsinkin kaksintaisteluissa stemmat ja unisonot luonnottoman kvantisoituja. Melkoista kusetusta.