Suomi tarvitsee kipeästi kielitaitoisia ihmisiä hotelleihin, tulliin, poliisiin, rajavartiostoon, sairaaloihin, vientiin, laivoihin, rekkoihin, kouluihin, avustus- ja muihin järjestöihin, kampaamoihin, kauppoihin, elämysmatkoja tarjoaviin jne. Meiltä puuttuu kiinan, espanjan, saksan, arabian, kurdin, japanin, portugalin, italian, vietnamin, indonesian ym. kielten osaajat koska käytännössä koko kansa lukee vain PAKKOenglantia . Englannin osaaminen ei tuo meille lisäarvoa, pikemminkin siitä on tullut rajoittava tekijä taloudessa.
Suomi elää viennistä, vienti kielitaidosta
Anonyymi-ap
28175
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Pahasti rajoittava.
Totta!
Suomessa ei ole enää kotimaisia yrityksiä, ne on myyty Yhdysvaltohin ja Britanniaan.
Hahaa, kyllä ruotsalaiset tai ruotsalaiset omistavat eniten yrityksiä. Mutta ei haittaa, hyvin niissä pärjää suomella tai englannilla.
Siis nekin on myyty pakkoenglannille. Suomalainen ei voi enää tehdä töitä suomeksi Suomessa, sen verran pahaksi pakkoenglanti on päästetty ja sinä se vaan höyryät täällä "pakkoruotsista".
Piru parka.
No mene sinne Ruotsiin pääkonttoreihin valittamaan. Sillä aikaa me suomalaiset haluamme opetella sellaisia kieliä joilla saa töitä.
Miksei suomalainen saa opiskella kuin pyhää pakkoenglantia ja miksei hän saa käyttää työssään muuta kuin pakkoenglantia?
Miksi suomalaista saa sortaa englannilla?
Ei ole suomalaisten yritysten vika että suurin osa maailman rahasta on ihmisillä jotka osaavat englantia. Älä valita vaan perusta oma firma joka torjuu kaikki englanninkieliset tarjouspyynnöt. Voit sitten työllistää muutkin englanninopiskelus vastustavat.
Suomi on näemmä todella kielirasismin ykkösmaa, täällä ei saa käyttää kuin pakkoenglantia, jolla alistetaan ja rahastetaan Suomalaiset köyhiksi.
Ahneus tuhoaa suomenkielen pakkoenglannin muodossa.
Tietenkin iso osa myynnistä tapahtuu englanniksi, mutta se tapahtuu myös siksi, että muita kieliä ei osata. Eli kyllä varmasti olisi käyttöä myös esim. saksalle ja ranskalle monessa firmassa.
Persuhenkiset eivät kuitenkaan sallisi kouluopetuksessa millään muulla kielellä aloitusta kuin pakkoenglannilla. Se, että joku lukisi täydet 12 vuotta saksaa, pitää estää.
Kysymys kuuluukin: MIKSI?
Työnnä se olkiukkosi sinne minne päivä ei paista. Ei tuota ole kukaan estämässä. Mutta jos lukee täydet 12 vuotta saksaa, pitää lisäksi lukea se ruotsi, ja sitten ei välttämättä jää tarpeeksi tilaa englannille.
Ei jää tilaa englannille ?? Englannille jää 'vaivaiset' 10 vuotta. Ennen luettiin enkkua tämä määrä ja opittiin silti enkkua ja muitakin kieliä. Nyt ei riitä edes 12 v. YHDELLE kielelle ?? Oudoksi on mennyt !! Nykyään kun vielä eletään enkun kielikylvyssä kehdosta hautaan...
Pakkoengalnti ei tarvitse tilaa.
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177526976
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Suomen tarvitse osata montaa kieltä..Aasian puolelta tulevat sa.oin Afrikan ja eteläamerikan osaa englantia kun ne tulee tänne...sa.oin ku Suomalaiset menee sinne... täälä riittää englanti,ranska Saksan,...niilä pärjää Englantia asiaa kaikki..mitä wietnamin ja kurdien ja indonesian kielellä me tehdään..
Ne osaa englantia
Eivät osaa, etkä sinä näemmä osaa edes suomea.
2/3 maailmasta ei toimi englanniksi.
Mutta 1/3 (vähintään) toimii. Miten suuri osa toimii ruotsiksi? Pari tuhannesosaa?
Mutta tuo tuhannesosa on tuossa ihan naapurissa.
Näkee selväst, että sinua ajaa jonkilainen hurriviha, ei kiinnostus kieliin, kielten opetukseen tai ihmisten oikeuksiin. Hyväksyt pakkoenglannin tuosta noin vaan mutta pidät kamalaa meteliä "pakkoruotsista".
Miksi Ahvenanmaalla ei ole pakko Suomea vaikka Suomi on vielä lähempänä? Eikö heitä kiinnosta kielet ja ihmisoikeudet?
Ahvenanmaalla on pakkoenglanti, joten minään paratiisina sitä on turha pitää.
Miksi sinä puolustat koko ajan pahaa pakkokieltä, jolla suomalaisia selvästi js jatkuvasti sorretaan?
En koe sorroksi sitä että melkein joka koulussa voi opiskella maailman puhutuinta kieltä.
Englanti ei ole maailman puhutuin kieli.
Mutta sillä sorretaan jatkuavsti suomalaisten oikeutta käyttää äidinkieltään opiskeluun, työnskentelyyn.
Mutta ethän sinä välitä ihmisten oikeuksista tyms. odellisuudessa yhtään mitään, sinulle kielipolitiikka on vain keppihevonen vähemmistön sortoon.
Åland har riktigt officiellt tvångsengelska.
Tänne tulevien on opittava suomen kieli, ennenkun päästetään.maahan.
Missä se suomi opiskellaan?
Eikö olisi parempi että tänne tuleville opetetaan pakkoenglannin sijasta, oman valinnan mukaan, ruotsi tai Suomi?
Pakkoruotsi rajoittaa kieliopintoja.
5 Vuotta ehkä ei 5 myös Kiina on numero 1 .En uskoisin että Kiina laita usa lla 290 mil Dolari 2000-2018,Kohta joka papukaija sano ei totta ,CNN NEWS 1,3,2023.Myös cbc tv.3..3.2023