Eduskunnassa taas kiihoitettiin kansaa.

Venäjävihaan. Melkein joka puheenvuoron alussa piti toistaa "venäjän raakalaismainen ja kauhea hyökkäys" Jopa kristillisdemokraatit sortuivat moiseen.
Peter Östman KD, sta oikein hehkutti, että Venäjän tarkoitus sodassa on tappaa vain naisia , vanhuksia ja lapsia mikä on todella törkeätä kristityltä. Ei se nyt ihan niin ole, vaikka kaikissa sodissa kuolee siviilejäkin.
Niin, eihän Ukrainassa olekaan sotilaita ollenkaan, siviilejä vaan.
1855
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Eduskunnassa käydään nykyisin lähinnä kilpailua siitä, kuka nuolee kaikista kovimmin USAn persettä. Kaipa ne kuvittelevat siitä henkilökohtaisesti jotain hyötyvänsä.

Äänestä
  • Mitä hyötyä tuollaisesta on vihanlietsonnasta on? Turtiainen poikkesi taas hienosti tuosta sopulilaumasta. Ja sehän ärsytti muita tavattomasti.

    Äänestä

  • Parhaat nuolijat pääsevät valkoiseen taloon ja bidenin bideeseen ravistelijaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Mitä hyötyä tuollaisesta on vihanlietsonnasta on? Turtiainen poikkesi taas hienosti tuosta sopulilaumasta. Ja sehän ärsytti muita tavattomasti.

    Jeps, zyssen mukaan USAn presidentin ja ulkoministerin itsensä kertomat USAn tavoitteet ovat "Putinin valheita". Ja sai salilta kiitoksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Parhaat nuolijat pääsevät valkoiseen taloon ja bidenin bideeseen ravistelijaksi.

    Persunuolijat eivät ole toistaiseksi päässet kuin Trumpin rukousaamiaselle.

    Äänestä

Toivottavasti meni myös perille.

Äänestä

Miksiköhän?

Eikö kukaan arvaa? Eikö kukaan?

Muistaako joku , kuka hyökkäsi ja minne? Eikö kukaan? Eikö Putin maininnut puheessaan mihin mentiin, mihin kuseen poikansa laittoi?

Äänestä

Onko teillä siellä leningradissa ilmat pakastumaan päin?

Äänestä

Ryssänkätyriä niin ärsyttää kun kerrotaan oikeita totuuksia oikeilla termeillä.
Venäjällähän sellainen on lailla jyrkästi kiellettyä.

Sotarikollinen terroristivaltio Venäjä aloitti laittoman ja rikollisen hyökkäyssodan naapurivaltiota vastaan. Ei tämä fakta millään nillityksellä miksikään muutu.

Venäläisten Ukrainassa tekemiä systemaattisia ja törkeitä sotarikoksia on dokumentoitu jo kymmeniä tuhansia. Niistä ovat antaneet omat raporttinsa paikan päältä niin Amnestyn, Human Right Watchin kuin YK:n omat tutkijat. Nekään faktat eivät millään ryssänkätyreiden valheilla miksikään muutu.

https://www.amnesty.fi/venajan-joukkojen-sotarikokset-ukrainassa-mita-ne-ovat-ja-miten-niita-tutkitaan/?post_date=20221108105441

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yk-n-tutkijat-vahvistavat-venaja-syyllistynyt-useisiin-sotarikoksiin-ukrainassa/8519726

Äänestä

Suomesta on tullut sairasmaa ja arkadianmäestä valehtelijoiden klubi.

Äänestä

" Melkein joka puheenvuoron alussa piti toistaa Melkein joka puheenvuoron alussa piti toistaa "venäjän raakalaismainen ja kauhea hyökkäys"

Tosiasioitako ei saisi sanoa eduskunnassa ääneen?

Äänestä

Voi hyvää päivää.!!!Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ihan vaan. Yhtäkkiä länsi on muka kaikkeen syyllinen. Täh?? Saattaa se venäläisissä tunneaivoissa, jossa logiikalle ja järjelle sijaa ei ole, alkaa pikkuhiljaa vaikuttamaan siltä, että he ovat syyttömiä vainottuja, kun heidän herra tsaari on niin sanonut. Mulle on kyllä jo lapsena opetettu, että pitää ajatella itse. Se ei ilmeisesti ole lainkaan toivottava ominaisuus itänaapurissa.

Äänestä

Siis Mitä V*ttua?!?

Kuinka tollo pitää olla, että on saanut syntymävammaksi putinismin?

Äänestä
  • Riittää että on syrjäytynyt ja vähä-älyinen koulupudokas, jolla ei ole edes alkeellista yleissivistystä ja joka siksi uskoo sokeasti ja kritiikittä kaiken roskan mitä netistä löytää.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Riittää että on syrjäytynyt ja vähä-älyinen koulupudokas, jolla ei ole edes alkeellista yleissivistystä ja joka siksi uskoo sokeasti ja kritiikittä kaiken roskan mitä netistä löytää.

    Olette oikeassa, myös äet Teresa oli olemas oikias....

    ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Venäjävihaan. Melkein joka puheenvuoron alussa piti toistaa "venäjän raakalaismainen ja kauhea hyökkäys" Jopa kristillisdemokraatit sortuivat moiseen.
Peter Östman KD, sta oikein hehkutti, että Venäjän tarkoitus sodassa on tappaa vain naisia , vanhuksia ja lapsia mikä on todella törkeätä kristityltä. Ei se nyt ihan niin ole, vaikka kaikissa sodissa kuolee siviilejäkin.
Niin, eihän Ukrainassa olekaan sotilaita ollenkaan, siviilejä vaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu