Paavalin ihminen kristus Jeesus

Palstalla mellastava nikkivaras, trolli ja häirikkö friendly-atheist on väittänyt jatkuvasti, että Paavali kirjoitti harhaisesta näystä tai taivaallisesta henkiolennosta, mutta ei IHMISESTÄ, joka on todellinen historian henkilö.

No, katsotaan, mitä Paavali oikeasti kirjoitti ja unohdetaan tuon trollin harhaiset höpinät...

Paavali todisti IHMISESTÄ Jeesuksesta kristuksesta, joka naulittiin ristille.

”Sillä koska kuolema on tullut ihmisen kautta, niin on myöskin kuolleitten ylösnousemus tullut IHMISEN kautta.” 1Kor 15:21

”Mutta armolahjan laita ei ole sama kuin lankeemuksen; sillä joskin yhden lankeemuksesta monet ovat kuolleet, niin paljoa enemmän on Jumalan armo ja lahja yhden IHMISEN, Jeesuksen Kristuksen, armon kautta ylenpalttisesti tullut monien osaksi… Niinpä siis, samoin kuin yhden ihmisen lankeemus on koitunut kaikille ihmisille kadotukseksi, niin myös yhden IHMISEN vanhurskauden teko koituu kaikille ihmisille elämän vanhurskauttamiseksi;” Room 5:15, 18

”Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, IHMINEN Kristus Jeesus,” 1Tim 2:5

Tarvitaan melkoista hengellistä akrobatiaa ja deluusioissa elämistä tai röyhkeää valehtelua, jos ei nähdä Paavalin kirjeiden Jeesusta kristusta IHMISENÄ, vaan sanotaan hänen olevan harhainen näky tai taivaallinen henkiolento, mutta ei IHMINEN.

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >>Sillä koska kuolema on tullut ihmisen kautta, niin on myöskin kuolleitten ylösnousemus tullut IHMISEN kautta.

      Ei saatana, ripulivajakki todistelee pää märkänä ihmisestä ja ihan ensimmäisessä ”todistajalausunnossa” puhuu kuolleista heräämisestä. Milloin ihminen on todistettavasti herännyt kuolleista?

      Kyllä nämä harhasi kuuluvat sinne lattialla sätkivien hellareiden herätyskokouksiin 🤣🤣🤣

    • >>Jumalan ja ihmisten välillä, IHMINEN Kristus Jeesus

      Hah hah, kehitysvammainen todistelee ihmisestä ja todisteena on puolijumala. Ole hyvä ja esitä biologiset todisteet ihmisen ja Jumalan hybridistä. Ai et pysty? Sitähän minäkin 🤣🤣🤣

      >>Tarvitaan melkoista hengellistä akrobatiaa ja deluusioissa elämistä tai röyhkeää valehtelua, jos ei nähdä Paavalin kirjeiden Jeesusta kristusta IHMISENÄ, vaan sanotaan hänen olevan harhainen näky tai taivaallinen henkiolento, mutta ei IHMINEN.

      Vaikka kuinka kiukuttelet ja kirjoitat ihmisen kapiteelilla niin se ei todista agendaasi, vajakki 😆

      • Anonyymi

        Mikä ihmeen puolijumala?

        Sinähän osoitit väkevästi asiantuntevalla tavalla, että Paavali kirjoitti vain ja pelkästään taivaallisesta henkiolennosta, eikä lainkaan lihaa ja verta olevasta ihmisestä!

        Olitko taas jälleen kerran väärässä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe