Länsi hamuaa elintilaa idästä - Venäjältä

Anonyymi-ap

[ ~ https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b3413fd1-c3fc-4ed4-a7d0-b0580a60072d - otsakkeeltaan näin:
"Toinen maailmansota on edelleen kirkkaana Putinin mielessä – Tutkija kertoo, miksi siitä pitää olla huolissaan"
-IL-toimittajana Magnus Brunnsberg]

--
Alkoi sotahistorian verisin, raain ja julmin yksittäinen sota - Itärintaman sota, jota Saksassa haluttiin kutsua mahtipontisesti Operaatio Barbarossaksi.

Sotaan elintilasta - 'Lebensraum auf Deutsch' |1 - osallistuivat Adolf Hitlerin Saksan Kolmannen valtakunnan |2 lisäksi Saksan liittolaiset Romania, Italia ja omalla luovalla tavallaan Suomi, jonka suunnitelmat Karjalan takaisin valtaamiseksi alkoivat jo hyvissä ajoin ennen kesän suurhyökkäystä, jossa olimme hyökkääjänä Saksan sotakoneiston mukana.

|1 ~ https://de.wikipedia.org/wiki/Lebensraum_im_Osten -
|2 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2016/01/germania-haaveillaanko-meilla-suur.html -


Tässä kohdin tarkastelua on hyvä katsoa emeritus professori Markku Kuisman seloste täältä:

~ https://seura.fi/blogit-ja-kolumnit/professori-markku-kuisma-suomi-osannut-trollata-myos-itseaan/ -, ote tässä:

" .. Toinen esimerkki tehokkaasta infosodasta liittyy kesän 1941 suurhyökkäykseen. Asia on Mauno Jokipiin ja Tuomo Polvisen tutkimuksissa ajat sitten todettu ja nyt eversti Pekka Visurin kääntämissä saksalaiskenraali Erfurth' in päiväkirjoissa vahvistuksen päälle vahvistettu.

Kyllä Suomen sotakone oli viimeisen päälle viritetty Saksan Barbarossan osaksi. Tavoitteena oli vallata, tuhota ja ryöstää idästä niin paljon kuin voimat sallivat. Erfurth-keskustelujen mukaan Mannerheimin ja Rytin suurin huoli oli, miten hyökkäys näyttäisi puolustukselta ja valloitukset vain revanssilta, jonka kansa hyväksyi. .. ".


--
Käänne Suuressa Isänmaallisessa sodassa (venäläisten nimitys Itärintaman sodalle) tapahtui Stalingradissa |3,

.. jossa Saksa menetti 150 000 sotilastaan äärimmäisen vaikeissa tilanteissa, ja näin sotaonni kääntyi ja päättyi lopulta Neuvostoliiton Puna-armeijan marssiin Itävallan Wieniin ja Kolmannen valtakunnan pääkaupunkiin Berliiniin toukokuussa 1945.

|3 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2023/02/1941-uho.html -


Sodan jalkoihin jäivät muun muassa suomalaiset,

.. joka joutui Saksan suuresta avusta huolimatta antautumaan rauhanneuvotteluihin loppukesästä 1944 .. ja näin alkoi meille kolmas sota - lyhyen ajan sisällä - sota Saksaa vastaan Lapissa |4 -

.. samoin Puna-armeijan jalkoihin jäi muun muassa ukrainalaisista ultranationalisteista koostunut Waffen-SS Galitsia taisteludivisioona |5, joka tuhottiin viimeiseen sotilaaseen vuoden 1945 taisteluissa. SS-Galitsia' n perinteitä ajavat ja muistelevat omilla toimillaan nykyiset ääri kansallismieliset ukrainalaisryhmittymät Azov-taistelupataljoonina |6.

|4 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2022/06/lapin-sota-1944-45-ja-poltettu-maa.html -
|5 ~ https://fi.wikipedia.org/wiki/Galitsian_SS-divisioona -
|6 ~ https://yle.fi/a/3-7369073 -


Ukraina marssittiin tuolloin 1941-45 yli - molempiin suuntiin -

.. oli omalla tavallaan kyse myös itä-slaavien yhteenotosta voimainponnisteluna - osa ukrainalaisista otti Puna-armeijan vastaan vapauttajina, osa taas halusi nostaa aseet venäläisiä vastaan

- ja tänään tuo "sisällissotamainen" yhteenotto jatkuu, tosin nyt läntisten valtioiden - lähinnä USA' n ja EU' n sekaantumisena tuohon slaavisotaan -

.. tänään vielä epäsuorasti raskaiden taistelu- ja hyökkäysaseiden toimittajina, mutta on vain ajan hetki milloin lännen sotkeutuminen Ukrainaan kääntyy eurooppalaiseksi suursodaksi.

Tämän meneillään olevan Ukrainan slaavisodan esiairutta rakennetaan jo uhkaavasti meille suomalaisille Suomen Lapissa -

.. olemmehan aivan noiden Venäjän strategisten ydinsukellusveneiden tukikohdissa kiinni - Kuolan niemimaalla ollen, ja vain noin 13 minuutin lentorynnäköinnin päässä Suomen Lapin kentiltä. Tämä on jäänyt monilta huomaamatta. Katso Nato - Isäntämaa MoU pöytäkirja |7 ---

|7 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2015/02/nato-isantamaa-mou-poytakirja.html -


II Maailmansota venäläisten osalta otti miljoonia uhreja, niin vihollisen kuin omienkin toimesta -

.. sota oli julmaa, ja tämän sotaa ei enää haluta. Ei Kremlistä eikä nykyisestä Saksasta - tämän oivalsi Saksassa viimeisenä liittokansleri Gerhard Schröder |8, joka halusi talouden sitein sitoa venäläiset Saksaan, ettei Itärintama enää koskaan toistuisi.

Nyt kuitenkin jylisee EU-Euroopassa Yhdysvaltain viljelemänä niin sanottu 1941-uho,

.. ja revanssia Lebensraum' ille ehkä jo suunnitellaan - elintilana,

.. sillä EU on monin tarpein varantoköyhä maaperärikkauksiltaan, kuin ravinteikkaalta peltopinta-alaltaan kuin energioiltaan ja näitä kaikkia Venäjä, maailman suurimpana valtiona on täynnä - tai lähes täynnä.

Länsi hamuaa lisää -

0

296

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

        Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
        Pyhäjärvi
        141
        1583
      2. Oivallus

        Mitä olet oivaltanut viimeksi?
        Ikävä
        148
        1081
      3. Miten voi sinun

        tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
        Ikävä
        69
        956
      4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

        Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
        Sinkut
        303
        841
      5. 68
        743
      6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

        ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
        Pyhäjärvi
        56
        723
      7. Rakastan sinua mies

        Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
        Ikävä
        37
        629
      8. Väleistä

        Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        62
        602
      9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

        Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
        Tanssii tähtien kanssa
        7
        601
      10. Missä vaiheessa

        Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
        Ikävä
        33
        571
      Aihe