Lukuvuorossa oli I. Mooseksen kirja luvut 18-19
Olen aiemminkin ihmetellyt, onko tässä jokin virhe. Kun rukoilin selitystä tähän, Herra vastasi heti. Raamatussa ei ole virheitä.
- - -
18:1-2 "Ja Herra ilmestyi hänelle (Aabrahamille)
Mamren tammistossa, jossa hän istui
telttamajansa ovella päivän ollessa palavimmillaan.
Kun hän nosti silmänsä ja katseli, niin katso,
KOLME miestä seisoi hänen edessänsä . . ."
Miksi seuraavassa luvulla enkeleitä oli kaksi?
19:1 Ja ne KAKSI enkeliä tulivat Sodomaan
illalla, ja Loot istui Sodoman portissa . .
Enkeleitä on erilaisia eri tehtäviin. Näistä kolmesta enkelistä yksi oli sanansaattajaenkeli, joka toi Aabrahamille ja Saaralle lupauksen Iisakin syntymästä ja viestin molemmille, että heistä tulee polveutumaan kansojen paljous.
Toiset kaksi enkeliä ovat sotilasenkeliä. 1. Aikakirja 21:15 mainitsee jopa nimen: tuhoojaenkeli.
1. Moos.18:33 "Ja Herra lähti pois, sen jälkeen
kuin hän oli lakannut puhumasta Aabrahamin
kanssa, ja Aabraham palasi kotiinsa."
Herra, joka ilmestyi sanansaattajaenkelinä, oli tehtävänsä tehnyt ja lähti takaisin taivaaseen. Ne kaksi sotilasenkeliä jäivät tuhoamaan Sodoman seutuja.
Raamatussa ei ole virheitä.
Miten kolmesta enkelistä tuli kaksi?
2
145
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi kikkailet yksittäisilä jakeilla.
Raamatun ilmaisut ovat usein puhekielen ilmaisuja, ei mitään täydellisiä lauseita ja matemaattisia täydellisiä, joissa olisi edes kaikki lauseenjäsenet paikallaan tai sanat olisivat kieliopillisesti aina oikeassa järestyksessä.
Tekstejä on kopioitua moneen kertaan kun niitä on siirretty jälkipolville.
Asioiden merkitys, sisältö on se tärkein ymmärrettävä, eli viesti ja sanoma, mistä puhutaan, kuka puhu, kenelle puhuu, missä tarkoituksessa, missä asiayhteydessä ja mitä ajankohtaa puhe koskee. Onko kyse erikoistapauksesta, vai ikuisesta lupauksesta, käskystä, ohjeesta, neuvosta, laista, vai mistä.- Anonyymi
Sitähän minäkin, että raamatun jutut voi tulkita ja väännellä, kulloiseenkin tilanteeseen sopivaksi, totuudesta piittaamatta. 😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203784
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243179En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322385- 922149
- 222000
- 271648
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411631- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021473Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424