Suomen talous on kasvanut reilua vauhtia, työllisyyslukemat ennätyksissä, eläkkeet nousseet tuntuvasti, ihmiset iloisia ja onnellisia.
Paitsi persut. He kertovat jatkuvasti tälläkin palstalla vain kurjistuneensa. Nyt he haluaisivat äänestää persut valtaan, että myös muiden elämä muuttuisi kurjaksi.
Paitsi persut. He kertovat jatkuvasti tälläkin palstalla vain kurjistuneensa. Nyt he haluaisivat äänestää persut valtaan, että myös muiden elämä muuttuisi kurjaksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Anteeksi vain, mutta Suomi on konkurssissa, kuten Riikka Purra pari päivää sitten totesi.
Konkurssissa velkojat tyhjentävät toimitilat. Eli sieltä he ovat tulossa. Ulkomaalaiset! Vievät sinultakin kaiken. Ja nauravat tuskallesi.
Minulta? Minä en ole velkaa kenellekään, joten ei ole tiedossa konkurssiakaan. Suomalaiset yrityksetkin pärjäävät maailmantilanteeseen nähden kohtuullisen hyvin.
Toki se on jatkuva uhka, että ulkomaisen omistuksen osuus lisääntyisi tolkuttomasti, mutta sehän on suomalaisten omistajien oma halu, että myyvät. Hallitus voisi ainoastaan yrittää säätää rajoitteita, mutta niistä vasta meteli nousisi.
Valtiontalouden alijäämä on ongelma, ja sitä suurempi ongelma kun mitään todellisia säästökohteita ei juuri ole olemassa. Niistä puhuminen on suurinta populismia. Ehkä siinä käy niin, että sitten kun tosiaan kansainväliset toimet uhkaavat, nostetaan verot sille tasolle, että asiat saadaan hoidettua. Olisi tietenkin parempi tehdä se nyt.
Oletko tosissasi, forttumi velkainen ja valtio pumpannut rahaa miljardeja ja saksaan meni 10 miljardia veroyhtiön myynnistä saadut voitot lisäksi 6miljardia, nyt omistaa karuuna ja repii mahtavat voitot itselleen, häpeä valeitasi.
https://yle.fi/a/3-12375464
Tutkittu on mitä valtion yhtiö tuhonnut rahaa, eli veronmaksajien.
https://yle.fi/a/74-20005960
Näitä omiasi, ja kopsaamiasi, linkittämiäsi näkemyksiä kauppaat persupalstalla jatkuvasti totuuksina. Kuitenkaan ne eivät oikein tahdo kantaa, kun siinne taakse kurkkaa.
Ihmisten ankeuttaminen on persujen eräs päätavoite. Suoraan kremlin pelikirjasta.
Näin se viherkommariini taas ulisee kun oppositio odottaa näitä maamme tuholaisia, aloittaja on täysi mpelle!
Vihreät vasemmistoliitto sosiaalidemokraatit rkp ja kokoomus olivat hallituksessa 2011 15 ja leikkasivat Suomen lapsilta ja vanhuksilta sekä Suomen puolustusmenoista . Eli kurjistuvat meitä. Jakelivat myös rahojamme muihin maisemiin.
Persujen satusetä taas persuilee, eli puhuu puppua.
Satua sinulle totta toisille, kulut suomelle tai kuin nyt velaksi.
https://yle.fi/a/3-12133334
Ei kyllä kaikkia naurata vaikka poliiseja lisätty eli työllistetty lisäksi niille suuret ilmainen asijanajopalkkiot.
https://yle.fi/a/74-20001516