Kuinka paljon luotatte perinteisiin?

En pidä itseäni varsinaisena vastarannan kiiskinä mutta yritän ajatella kuitenkin että mitkä perinteet ovat mielekkäitä ja mukavia ja mitkä eivät.

Voin siis sanoa kyllä tai ei.

5

269

Äänestä

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

      🍑 ­­­N­­y­m­­­f­­­o­m­­­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17757477H

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    • Anonyymi

      Huonoimpia on jouluperinteet, jotka vaatii puulapsiuhrin.
      Hyvä perinne on syksyn metsästysaika.

      Sanotaan, että perinteet ovat vain kuolleiden ihmisten taakseen jättämää painetta.

    • Anonyymi

      joulu ei ole huono perinne, mut ehkä moni on ymmärtäny väärin joulun perimmäisen tarkoituksen joka ei ole minusta materiassa vaan henkisissä ja uskonnollisissa teemoissa. Enkä syyllistä jos jotkut haluaa materiaa ostaa esim jouluksi. En syyllistä. Joulu on hieno perinne kuin myös uusivuosi.

      Ei ole oikein mitään inhokkiperinnettä. Kaikki saa kehossani nautintoa. Se on mulle itselleni kaikissa perinteissä&juhlissa se, että ei materiaa vaan hiljentyminen, rauha ja hiljaisuus. Esim jouluna on tärkeää esim rauha, hiljentyminen ja poissa materiasta ja käyvvä esim sukuhaudoilla.

      Uutena vuotena ei ne raketit ole mun juttu. Sitäpaitsi monet eläinlääkärit on sanoneet että raketit on huono asia.

      Ei nyt varsinaisesti perinteet mutta on mulla tiettyjä rituaaleja miten arki etenee niiden kanssa. Ne luo elämääni turvallisuutta kun menee rituaalien kautta.

      • "...mut ehkä moni on ymmärtäny väärin joulun perimmäisen tarkoituksen joka ei ole minusta materiassa vaan henkisissä ja uskonnollisissa teemoissa."

        Pidemmän päälle se materia alkaa kyllä kyllästyttää, varsinkin kun ikää karttuu. Ei aina tiedä mitä kaikilla saamillaan lahjoilla tekisi. Hengelliseksi miellän itsenikin.


      • Anonyymi
        Elionrie kirjoitti:

        "...mut ehkä moni on ymmärtäny väärin joulun perimmäisen tarkoituksen joka ei ole minusta materiassa vaan henkisissä ja uskonnollisissa teemoissa."

        Pidemmän päälle se materia alkaa kyllä kyllästyttää, varsinkin kun ikää karttuu. Ei aina tiedä mitä kaikilla saamillaan lahjoilla tekisi. Hengelliseksi miellän itsenikin.

        Ainoa materia mitä vuosien aikana hommasin oli musamateria, mutta noin puoli vuotta olen ollut ostamatta musamateriaa. Päätös pitää että ainoastaan aikomus &tavoite ois ostaa musalevy jouluna ja synttäripäivänä ainoastaan eikä muulloin. Ehkä joskus poikkeuksena voisin yhden tai pari ostaa. Ihan siksi piti ostaa musamaterian osto kun alkoi talo pursuta ovet ja ikkunat läpi musamateriasta hahha!. Liika on liikaa. Alko mua hieman ahdistaa se kun oon muutenkin herkästistressaantuvaa sorttia kun oon syntynyt kait heikkopäisenä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      861
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      90
      818
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      60
      513
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe