Nämä pienet teinit tulee hakkaamaan ja tappamaan ihmisiä ihan huolella ...
https://www.kaleva.fi/poliisi-kahden-lapsen-epaillaan-syyllistyneen-ryos/5356760#kommentit
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3314583d-cbaa-4f44-96fa-4c8935cf8f62
... niin kauan, kunnes Suomen Valtio laskee rikosvastuun K12 tai K13 ...
https://www.kaleva.fi/poliisi-kahden-lapsen-epaillaan-syyllistyneen-ryos/5356760#kommentit
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3314583d-cbaa-4f44-96fa-4c8935cf8f62
... niin kauan, kunnes Suomen Valtio laskee rikosvastuun K12 tai K13 ...
Vastaukset 11
Vanhimmat
Maailma on muuttunut pysyvästi huonompaan suuntaan. Samalla ihminen kehittyy, joten nuorisosta on tullut leikisti aikuisia, murrosikä aikaistuu, samoin seksi ja huumeet.
Missä viipyy rikosvastuun lasku ?
Pelkääkö Suomen päättäjät, että vankilat täyttyy samantien ?
Silti jokainen maksaa ulkomaalaisten raiskaajien elämän aivan iloisesti töissä käymällä.
eikö ne johonkin laitokseen joudu sentään?
siellä heidän pahuus syventyy ja katkeroituvat
sama ku aikuisille ei kuolema tuomiota, tappajat jatkaa kuristamis murhia aina heti ku vapautuu jne.
Eikö kuolemantuomio 13 vuotiaasta alkaen poistaisi koko maailmasta liikakansoituksen tai no ainakin Suomesta ?
minä muistan jo ajat sitte, "pihaleikeissä" hyvin lähellä ollut että isompi poika toisen melkein tappaa, tuuria oli että katsojat toppuutteli
näitä on paljon, suomi ja ulkomaisia,
Tiedän paljon vanhuksia, jotka ei uskalla ulos enää yksinään tai pimeällä. Ennen sai pelätä vain ulkomaalaisia, nyt joutuu pelkäämään kotimaisia teinilaumoja. Käyvät surutta päälle, koska tietävät, ettei mitään seuraamuksia tule koskaan. Ovat ehkä jopa iloisia, jos lastensuojelu vie heidät pois huonoista kotioloista. Siellä nuorisokodilla sitten väkivalta ja huumeongelmat vaan syventyy entisestäään.
Vanhemmat ovat tässä aina syyllisiä eli kurittomuus. Lapsia kuuluisi kasvattaa ankarasti, kuten ennenkin. Joku laki tuli silloin joskus ja vei vanhempien oikeudet olla vanhempia.
Myös se, että kakaran äiti laitettaisiin lusimaan saattaisi osua oikeaan osoitteesen. Lapsi toki sitten huostaan.
Oulun Hiukkavaara on oletettavasti lestadiolais aluetta. Eikö edes lahkolaisuus ja vanhoillinen uskonnollinen kasvatus pelasta enää nuoria väkivaltaisuudelta ja rikollisuuden tieltä ?
Eikö ketään kiinnosta kuinka monta nämä nuoret tappaa ilman seuraamuksia ?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/36b0df86-076e-410f-b497-c117edc59ecb
Pääkaupunkiseutu, Tampere ja Jyväskylä on jo menetetty. Montako kaupunkia tuohon listaan vielä siirtyy, missä ei voi enää liikkua vapaasti ulkona ?
Suljetaanko lopulta kaikki vanhukset, naiset ja lapset koteihinsa pysyvästi ?
Miksi Oulun puukotuksiin ei puututa ?
Eikö lestadiolainen kasvatus suojele yhtään nuoria vai sekö juuri tekee lapsista mielisairaita ?
Erikoista, että noin kaukana pääkaupunkiseudusta tapahtuu.
https://www.is.fi/oulun-seutu/art-2000009440031.html
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/50cd7d88-254e-4e7d-8b80-2b44d7812448
Syyllinen on internet. Kaikki internet lapsilta pois ja älylaitteet.
Takaisin normaali kännykät tai rannekellopuhelin.