Sana nainen on loukkaava koska se on verbi

Anonyymi-ap

Koen sanan "nainen" hyvin loukkaavana. Voin kuvitella jonkun miehen ajattelevan: "Onpa vetävä gimma! Naisinkohan sitä... ehkä... NAINEN... ihan varmasti nain, mutta miten pääsen pöksyihin..." jne... Siksi olenkin mielummin tyttö tai joskus myöhemmin vaikka akka kuin miesten ajatusten naima-alusta.

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ööö?

      • Anonyymi

        Nainen veneessä.
        Purjehtinet myös?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nainen veneessä.
        Purjehtinet myös?

        Tässähän on kyse aivan samasta asiasta kuin vaikka sanojen "nee..ke..ri" ja "eskimo" kohdalla. Kukaan ei aikanaan voinut tietää että joku joskus keksii muuttaa sanojen merkityksen neutraalista kielteiseksi. Miksei sana nainenkin siis voisi muuttua. Onhan akkakin muuttunut vanhaa naista tarkoittavasta neutraalista sanasta kielteiseksi.


    • Anonyymi

      Nainen ja verbi sopivat huonosti yhteen. Jos nainen elättäisi itsensä ja kävisi armeijan, iin sitten. Sluiba olisi sopiva uudissana naisen tilalle, koska kuvaa tätä paremmin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2726
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      950
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      858
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      805
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      802
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe