100-vuotinen valtakunta

Charles Fox Parhamin perustama Helluntailuus on ollut Suomessa 100-vuotta.

Gerhard Olsen-Smild -niminen mies toi sen Suomeen ja perusti tänne 40 ensimmistä heluntaiseurakuntaa.
2093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Eriseuraisuuden henki on pilkkonut helluntailaisuuden

- henkikastettuihin ja henkikastamattomiin
- kielilläpuhujiin ja jotka eivät puhu kielillä
- lapsiin
- nuoriin
- naisiin ja miehiin
- vanhuksiin
- kaksoisjäseniin

Monet näistä kokoontuvat eri kerhoihin keskenään.

Äänestä
  • Eipä tuo kasteenpalvoja pystynyt olemaan yhtä päivää mainitsematta parhamista.
    Sielunvihollinen on ahkeralla päällä.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Eipä tuo kasteenpalvoja pystynyt olemaan yhtä päivää mainitsematta parhamista.
    Sielunvihollinen on ahkeralla päällä.

    CHARLES FOX PARHAM WAS THE FATHER OF PENTECOSTALISM

    Ilman Charles Fox Parhamin toimintaa mitään Pentecostalismia eli Helluntailaisutta olisi olemassakaan. Parhamin perustamassa raamattu/kielikoulussa helluntailaisuus on organisoitu uskonliikkeekkeeksi ja sen keskeiset opinmuodot vahvistettu.

    Aikanaan kaikki Suomen ja Euroopan helluntaijohtajat ovat siellä käyneet oppinsa saamasssa ja valansa sille opinmuodolle vannomassa.

    Suomeen sieltä Asusinhengen ja helluntailaisuuden opit toi Gerhard Olsen-Smidt niminen mies, joka oli Parhamin hyvä ystävä ja sielunveli.
    Perusti ensimmäiseksi Helsingin hellunaiseurakunnan v. 1920.
    Siitä alkoi Helluntailaisuuden historia Suomessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Eipä tuo kasteenpalvoja pystynyt olemaan yhtä päivää mainitsematta parhamista.
    Sielunvihollinen on ahkeralla päällä.

    Helluntailaiset palvovat omaa valkopukuisten liittymisrituaaliaan.

    Äänestä

Helluntailaisuus on keskenään riitelevien kuppikuntien muodostama kokonaisuus.
Hajaantuminen pienempiin osalahkoihin jatkuu koko ajan, kn jatkuvasti perustetaan uutta ja uutta yhdistystä ja missiota ry:tä.

Gerhard Olsen-Smidt kysyi: ”Emmekö tahdokin kulkea siinäkin sanaan luottaen, että vain kastetuille uskoville kuuluu ehtoollinen?” Kädennostolla koko joukko hyväksyi esityksen. Tämä oli ensimmäinen julkinen tilaisuus, jossa asia tuli esille. Helluntailaiset jakaantuivat 1920 ehtoolliskysymyksen vuoksi helluntaiystäviin ja helluntaiseurakuntiin.[19]

Äänestä
  • Nooooo, eihän Lutherkirkko ja luterilaiset jaa edes omassa tuvassa ehtoollista toisilleen, perustelepa sillä taustalla valtakirjasi, että kestääjö tuomiosi valtamääre, vai tuuliko se huuliais aina heiluttaa ja köykäinen ukko puhuu lämpimikseen, kun muuhun ei pysty.

    Äänestä

Kasteasia ratkaistiin äänestyksellä Helsingissä.

Norjalainen T.B.Barrat kannatti lasten kastamista kristityksi samalla tavalla kuten kristityt kirkot tekevät.

Gerhard Olsen-Smidt kannatti vain aikuisten kastamista helluntailaiseksi.

Asiasta järjestettiin riitaisa äänestys, jonka voitti niukastai tuo Gerhard Olsen-Smidt:in ehdotus.

Porukka jakaantui asian vuoksi ja riitely jatkuu edelleen.

Äänestä
  • Heti alusta asti helluntailaiset riitelevät.
    Nykyhelluntailaiset hakevat kiistoja edelleenkin kasteista.
    Sellainen on hulluntaihenki.

    Äänestä

Ylivainio aloitti pedon merkin painamisen ihmisen otsaan isommassa mittakavassa tönäisemällä kädellään ihmisen otsasta pahan hengnen sisälle ihmiseen ja ihmisen tajunta hävisi ja tasapaino petti, ihminen kaatui selälleen maahan.
Sama toiminta jatkuu edelleen helluntailaisten seurakunnissa.

Kaataminen selälleen maahan ja veteen upottaminen "anabaptismi" on paholaisesta.

Ps. 69:15

(69:16) Älä anna vetten vuon minua upottaa, syvyyden minua niellä ja kuilun sulkea suutaan minun ylitseni.

1. Piet. 5:8

Olkaa raittiit, valvokaa. Teidän vastustajanne, perkele, käy ympäri niinkuin kiljuva jalopeura, etsien, kenen hän saisi niellä.

Äänestä
  • Tälläinen on luterilaisten 500-vuotisvaltakunta.
    Ensin tapatettiin anabaptistit ja nykyisin levitetään saastaa!

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Tälläinen on luterilaisten 500-vuotisvaltakunta.
    Ensin tapatettiin anabaptistit ja nykyisin levitetään saastaa!

    Mitä ovat anabaptistit?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Mitä ovat anabaptistit?

    Luther eli 1500-luvulla, munkki, joka asui luostarissa ja tutki työkseen Raamattua.

    Hutteriitit ja Mennoniit eli ensimmäisiä anabaptisteja, he elivät 1700-luvun lopulla.

    Menivät kapinaan Jumalaa ja yhteiskuntaa vastaan. Kieltäytyivät kastamasta laspiaan Kristityiksi ja kieltäytyivät asepalveluksesta ja pakenivat omiin kommuuneihinsa piilopaikkoihinsa lahkoihinsa.

    Joutuivat kuitenkin lain rikkojina vastuuseen maan petoksesta.

    Ja alkoivat valittamaan....aina meitä uskovaisia vainotaan ja se Lutteri tappaa meitä...

    Äänestä


  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Luther eli 1500-luvulla, munkki, joka asui luostarissa ja tutki työkseen Raamattua.

    Hutteriitit ja Mennoniit eli ensimmäisiä anabaptisteja, he elivät 1700-luvun lopulla.

    Menivät kapinaan Jumalaa ja yhteiskuntaa vastaan. Kieltäytyivät kastamasta laspiaan Kristityiksi ja kieltäytyivät asepalveluksesta ja pakenivat omiin kommuuneihinsa piilopaikkoihinsa lahkoihinsa.

    Joutuivat kuitenkin lain rikkojina vastuuseen maan petoksesta.

    Ja alkoivat valittamaan....aina meitä uskovaisia vainotaan ja se Lutteri tappaa meitä...

    Luther antoi synninpäästön anabaptistien murhaamisesta kuten Venäjän Ortodoksikirkon piispa Kirill ukrainalaisten tappamisesta!

    Äänestä

Homppelimiehet perusti sen Jenkkilän hurmoslahkon, jota on levitetty jo 100 vuotta.

Äänestä
  • Eihän se voi olla mitään pelkkä sattuma,että sekä Amerikan ja Suomen Parhami oli molemmat niitä miehiä ja vietiin vankilaan sodomiasta.

    Sama henkihän niitä pakosti yhdisti, ja se henki osaa tekeytyä vaikka miksi milloinkin aina tilanteen mukaan.

    2. Kor. 11:14

    Ei myös ihmekään ole; sillä itse saatana muuttaa itsensä valkeuden enkeliksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Eihän se voi olla mitään pelkkä sattuma,että sekä Amerikan ja Suomen Parhami oli molemmat niitä miehiä ja vietiin vankilaan sodomiasta.

    Sama henkihän niitä pakosti yhdisti, ja se henki osaa tekeytyä vaikka miksi milloinkin aina tilanteen mukaan.

    2. Kor. 11:14

    Ei myös ihmekään ole; sillä itse saatana muuttaa itsensä valkeuden enkeliksi.

    Myös hänen palveliansa itsensä asettelevat niinkuin he olisivat vanhurskauden saarnaajat, joiden loppu pitää oleman heidän töittensä perään.

    Äänestä

Onko aloittajalla synnin ruumis kukistunut, vai kovastiko sitä haluat elättää, ajasta toiseen, mitä suusi tunnustus kertoo!

Minkä tuomion siitä saat, syntisi ruumiin elivoimaisesta elättämisestä?
Oletko oskastettu mihin puuhun ja mistä ylpeilet?
Kestätkö Jumalan edessä ja miksi kestäisit?

Eikö sovitus olekaan päämäärätietoinen kilvoittelun syy? Muistutan taas - kun pääsi mukaan, sinun ruumiisi kokee sen tuomion tulen, pitääkö pääsi olla johdattamassa ruumiisi olkiukkojen polttopaikalle ja MIKSI?

Tämä aloittajalle, otetaan sitten raamattua lisää, kun vastaus- jumalatuomarisi valtakirja on esitettynä.

Äänestä
  • Luther eli 1500-luvulla, munkki, joka asui luostarissa ja tutki työkseen Raamattua".

    Ja tällaiseen tulokseen hän tuli:
    ""Luther puhuu usein tappamisesta:
    "": ”Myös kapinallinen ihminen, josta sellaista voidaan todistaa, on jo Jumalan ja keisarin pannassa, niin että se tekee oikein ja hyvin, joka ensimmäisenä sellaisen tappaa. Sillä itse kukin ihminen on sekä ylituomari että pyöveli, kun on kysymyksessä julkinen kapinannostaja,.. Sen tähden on nyt iskettävä, kuristettava ja pistettävä kuoliaaksi – salaa ja julkisesti – kuka vain osaa, ja ajateltava, että ei voi olla toista sen myrkyllisempää, vahingollisempaa, saatanallisempaa kuin kapinallinen ihminen; niin kuin lyödään kuoliaaksi hullu koira: ellet sinä tapa (häntä), niin hän tappaa sinut ja koko maan sinun kanssasi."

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Charles Fox Parhamin perustama Helluntailuus on ollut Suomessa 100-vuotta.

Gerhard Olsen-Smild -niminen mies toi sen Suomeen ja perusti tänne 40 ensimmistä heluntaiseurakuntaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu